HTC Velocity 4G – z prędkością mach 4

Złamana została bariera dźwięku! HTC Velocity 4G jest pierwszym testowanym przez nas telefonem LTE. Ten superszybki telefon przekonuje pod każdym względem. Czy zdobędzie on też uznanie klientów i czy śmiga w Internecie z największą prędkością?

HTC Velocity 4G: Pionier LTE.
HTC Velocity 4G: Pionier LTE.

Velocity 4G to krok naprzód w rozwoju smartfonów XXL. Nie jest to jednak największy telefon HTC; jego wymiary wynoszą 129x67x11 milimetrów a przekątna wyświetlacza to 4,5 cala. Jest więc duży ale cienki. Biała obudowa oraz aluminiowa powłoka akumulatora nie robią wrażenia szczególnie eleganckich, ale są prawidłowo wykonane. Estetyka kanciastej obudowy to kwestia gustu. Aby każdy wiedział, że Wasz telefon korzysta z superszybkiej technologii LTE, z tyłu umieszczone jest logo LTE. Fabryczna wersja jest wyposażona w prawie 13 GB wolnej pamięci. W przeciwieństwie do Sensation XL ten HTC ma slot na karty microSD o maksymalnej pojemości 32 GB. Akumulator o pojemności 1620 mAh można łatwo wymontować.

Sprawdzony system

W Velocity pracuje dwurdzeniowy procesor taktowany zegarem o częstotliwości 1,5 GHz, który nie wykazuje słabości w zakresie wydajności. Codzienne zadania, takie jak otwieranie kontaktów i wiadomości są wykonywane maksymalnie po upływie jednej sekundy. Przewijanie i powiększanie stron w Sieci oraz nawigację w menu Androida procesor wykonuje beż żadnych zacięć. HTC wykorzystało swoje sprawdzone już połączenie Androida (wersja 2.3.7) i interfejsu użytkownika Sense 3.5. Sense to dobre rozszerzenie z wieloma skrótami oraz przejrzystym klientem poczty dla Androida. Jednak życzylibyśmy sobie, aby aktualna wersja tego systemu (Android 4) stała się wreszcie w nowych urządzeniach standardem.

Duży wyświetlacz o przekątnej 4,5 cala w technologii Super LCD oraz zmierzona rozdzielczość 1⁄4 HD (960×540 pikseli, qHD) wypadły w teście laboratoryjnym przekonująco – kolory są soczyste a kontrast dobry. Jednak wyświetlacz ten bardzo mocno odbija światło.

Jeżeli żadna z sieci LTE nie jest dostępna, możecie łączyć się z Internetem „jedynie” poprzez UMTS/HSPA. Nasza testowa strona zajmująca 600 KB została w połączeniu 3G wyświetlona w całości szybko – w 4,9 sekundy. W WLAN Velocity pracuje nadzwyczaj szybko – tę samą stronę otworzył w jedyne 2,9 sekundy.

LTE: przyszłość szybkiej sieci mobilnej

Oczywiście najciekawsze były pomiary prędkości pracy smartfon w sieci LTE. Nie zawiedliśmy się. Testowa strona, zajmująca 600 KB, została w całości załadowana już po 2,4 sekundy na ekran telefonu – w sieci mobilnej to absolutny rekord. Najlepsze jak dotąd wyniki w połączeniu HSPA+ wynosiły 3,7 sekundy – Nokia Lumia 800. Jesteśmy pod wrażeniem szybkości streamingu wideo. Velocity załadował w 3 sekundy i bez żadnych zacięć wideo HD o długości około 2 minut.

HTC Velocity: ładny wyświetlacz, szybki procesor.
HTC Velocity: ładny wyświetlacz, szybki procesor.

Świetna lampa błyskowa aparatu, brak niedociągnięć baterii i akustyki

Aparat Velocity pokazuje swoja moc przede wszystkim w pełnej ciemności. Podwójna lampa błyskowa LED zapewnia optymalną ekspozycję, kolory motywu są wierne, a sam motyw bardzo ostry, czasami jednak przesadnie ostry na krawędziach. Również przy słabych warunkach oświetleniowych aparat telefonu zapewnia soczyste kolory, ale występuje wówczas problem z fokusem – niektóre obszary są częściowo ostre jak brzytwa, a inne rozmyte. Kamera tego telefonu nagrywa w jakości HD ready (720p) z szybkością 60 klatek na sekundę. W przypadku wideo w Full HD (1080p) szybkość jest wciąż dobra – wynosi 30 klatek na sekundę. Filmy są ostre jak brzytwa, a kolory na nich wiernie odwzorowane.

Wydajność akumulatora jest taka sobie. Po pierwsze zupełnie rozładowany akumulator potrzebuje około 150 minut na naładowanie, a po drugie czas jego pracy w teście rozmowy na pełnej wydajności sieci GSM jest przeciętny – 5 godzin. Niemniej jednak utrzymuje on przy życiu taki duży wyświetlacz na pełnej jasności podczas przeglądania Internetu przez 6 godzin i 17 minut – to porządny wynik.

Jakość rozmowy zarówno po stronie telefonu jak i sieci stałej jest dobra. Poza niewielkimi szumami i trochę przytłumionym dźwiękiem nie ma tu nic do zarzucenia, rozmówca cały czas jest dobrze zrozumiały. Głośnik buczy i trzeszczy, co jest denerwujące podczas rozmowy.

Podsumowanie: czwórka osiągnięta

Jeśli chodzi o korzystanie z Internetu, ten pierwszy eksperyment 4G jest od strony technicznej udany. Pozostaje jeszcze pytanie, jak szybko i jak daleko rozbuduje się sieć LTE.

Kupując Velocity 4G, nabędziecie przyszłościowego, szybkiego smartfona z ładnym wyświetlaczem oraz aparatem wysokiej klasy, który obsługuje LTE w pasmach częstotliwości 800 i 2600 MHz. Telefon ten nie ma poważnych wad, ląduje on więc spokojnie na trzecim miejscu naszego rankingu smartfonów. Minusem może być najwyżej „stary” Android. HTC ogłosiło jednak aktualizację do wersji 4. Jednak ani kanciasty wygląd ani z pewnością wysoka cena nie musza się każdemu podobać.

Alternatywa:

Na razie nie ma innej alternatywy dla LTE. Jeżeli chcecie korzystać z tej nowej sieci, radzimy trochę jeszcze poczekać. Jeżeli ktoś nie potrzebuje LTE i nie mieszka w zasięgu tej sieci, polecamy Samsunga Galaxy Nexus. Jeśli chodzi o jego wydajność, jedynie aparat ustępuje trochę temu z Velocity. Poza tym ten telefon z systemem Google kosztuje aktualnie około 2000 zł i ma od razu Androida 4.0.1 (ZOBACZ PORÓWNANIE).

HTC Velocity 4G

Pierwszy smartfon LTE z najlepszym procesorem, świetnym aparatem i dobrym systemem operacyjnym.

PLUSY:

LTE, HSPA i WLAN-n
Ładny, duży wyświetlacz z rozdzielczością qHD
Najwyższa wydajność, dzięki dwurdzeniowemu procesorowi taktowanemu z częstotliwością 1,5 GHz
Dobry aparat z bardzo jasną lampą błyskową

MINUSY:
Drogi dostęp do LTE
Kiepski głośnik