Kingston SSDNow V+200 SVP200S3B/120G 120 GB – do pracy oraz domu

W ofercie firmy Kingston pojawiła się seria nośników SSDNow V+200. Odbiorcami napędów tej serii mają być użytkownicy komputerów domowych oraz stacji roboczych, służących do codziennej pracy (Mainstream). W ramach SSDNow V+200 dostępny jest szeroki wachlarz pojemności: 60, 90, 120, 240 i 480 GB. Seria ta z założenia producenta ma być nieco wolniejsza od pozycjonowanych najwyżej modeli z rodzin HyperX i SSDNow KC100, której adresatami są firmy oraz entuzjaści. Niższe osiągi użytkownikowi ma zrekompensować niższa cena dysków tej serii. W naszym laboratorium poddaliśmy pomiarom przedstawiciela serii V+200, dysk o najpopularniejszej pojemności – 120 GB, aby sprawdzić czego można się spodziewać po tańszym SSD od Kingstona.

Wytrzymała, metalowa obudowa nośnika stanowi kontynuację linii SSDNow. Dysk ma wymiary klasycznego dysku 2,5 cala, jego grubość wynosi 9,5 mm, dzięki czemu możemy zainstalować go nie tylko w komputerze stacjonarnym, ale też w większości notebooków. SVP200S3

B

/120G to dokładniej zestaw, w skład którego wchodzi dysk SSD SVP200S3/120GB, uchwyty montażowe do instalacji dysku w PC lub innym urządzeniu zewnętrznym, kable SATA (sygnałowy i zasilający Molex), zewnętrzna obudowa na dysk 2,5 cala z interfejsem USB 2.0 oraz oprogramowanie do migracji i backupu danych (Acronis True Image HD). W dyskach V+200 zastosowano podobnie jak w szybszych seriach SSDNow KC100 i HyperX kontroler LSI SandForce drugiej generacji SF-2281. Oprócz kontrolera, na płytce PCB znajduje się szesnaście asynchronicznych modułów pamięci MLC NAND flash produkcji Intela (innych niż w wyżej wymienionych). Są to moduły o oznaczeniach 29F64G08ACME3 wykonane w litografii 25 nm., o pojemności 8 GB każdy. Dysk wyposażony został ponadto w interfejs SATA 6 Gb/s. Deklarowana szybkość sekwencyjnego przesyłania danych dysku wynosi maksymalnie 535 MB/s dla odczytu i 480 MB/s dla zapisu. Oczywiście warunkiem uzyskania zbliżonych prędkości jest posiadanie płyty głównej z interfejsem SATA 6 Gb/s. Przez interfejs SATA 3 Gb/s dysk może uzyskać prędkość maksymalną na poziomie 280 i 260 MB/s podczas odczytu i zapisu. Oprogramowanie układowe nośnika (Firmware) obsługuje polecenia TRIM oraz procesy Garbage Collection (niezależne od systemu operacyjnego) co zapobiega degradacji szybkości zapiu. Dysk obsługuje także kolejkowanie poleceń wewnętrznych NCQ. Istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa, jest zapewnienie przez nośnik wsparcia dla szyfrowania danych, pozwalając na ochronę swej zawartości przed nieautoryzowanym dostępem osób postronnych.

Szybkość przesyłania danych podatnych na kompresję napędu V+200 zarówno podczas odczyt jak i zapisu jest na wysokim poziomie. Średnia szybkość losowego przesyłania danych podatnych na kompresję sprawdzona przy pomocy aplikacji CHIP Diskbench wynosiła 489 i 495 MB/s podczas odczytu i zapisu. W HD Tune Pro średnia szybkość wynosiła 526 i 459 MB/s. Niemal identyczne wyniki uzyskuje Verbatim 3SSD120 47378 120GB – dysk z najnowszej serii tego producenta.

Maksymalna szybkość z jaką V+200 przenosił dane, zmierzona w aplikacji ATTO wynosiła 551 i 516 MB/s.

Jako, że Kingstona V+200 korzysta z kontrolera SandForce, którego szybkość przesyłanych danych jest zależna od stopnia ich kompresji, sprawdziliśmy jak napęd radzi sobie z plikami mało podatnymi na kompresję (pliki multimedialne, spakowane archiwa, obrazy płyt). Użyliśmy do tego aplikacji AS SSD. W pomiarze sekwencyjnego przesyłania danych Kingston uzyskał wyniki też, niemal identyczne jak wspomniany wcześniej Verbatim 3SSD120 i tak jak on niezbyt rewelacyjne: 207 i 145 MB/s. Biorąc pod uwagę, że wyniki z AS SSD możemy traktować jako „czarny scenariusz”, zestawiając dane z aplikacji CHIP Diskbench i AS SSD uzyskujemy rzeczywisty obraz średnich szybkości przesyłania danych jakimi wykazywał się będzie nośnik podczas codziennej pracy. Tak więc spodziewać się można odczytu danych ze średnią prędkością w przedziałach 489-207 MB/s, oraz zapisu: 495-145 MB/s, w zależności od stopnia kompresji przesyłanych plików. Porównanie wyników na wykresach powinno wystarczyć za komentarz.

Z zapisem danych nieściśliwych, wśród modeli o pojemności 120-128GB, najlepiej radzi sobie dysk Samsung SSD 830. Jego średnia szybkość zapisu wynosi 314 MB/s. Nośnik ten najlepiej sprawdzi się do pracy z materiałami audio-video.

Średnie czasy dostępu, które oferuje V+200 wynosiły w AS SSD: 0,136 i 0,237 ms podczas odczytu i zapisu. V+200 podobnie jak inne modele dysków wyposażonych w kontrolery LCI SF-2200, pod tym względem ustępuje pola nośnikom Samsung SSD 830 czy wyposażonym w układ Marvell jak Plextor M3. Słabsze czasy dostępu przekładają się bezpośrednio na wielozadaniowość dysków. Modele z SF-2200 w większości przypadków oferują nieco mniejszą ilość operacji iops.

W testach aplikacyjnych, które symulują operacje najczęściej wykonywane podczas codziennej pracy, napęd Verbatima uzyskał wynik 73694 punkty (PC Mark Vantage HDD Score), a w PC Mark7 HDD Score – 4957 punktów. To wyniki wysokie, ale słabsze od prezentowanych przez dyski z czołówki rankingu.

Średnie zużycie energii modelu V+200 120GB wynosiło 1,2 W, czyli należy do średniej dla dysków z SATA 6 Gb/s, wśród których średnia wynosi 1,3-1,5 W. Temperatura powierzchni napędu po dwóch godzinach pracy, w najcieplejszym miejscu wynosiła 31°C, nie stwierdziliśmy więc problemu z nadmiernym nagrzewaniem się nośnika. Deklarowana bezawaryjność dysku określona jest na poziomie 1 mln godzin (MTBF). Producent udziela na dysk 3-letniej gwarancji, oraz udostępnia całodobowy dostęp do usług pomocy technicznej.

Jak pokazują wyniki testów, Kingston V+200 jest napędem oferującym wydajność na dobrym poziomie. Patrząc całościowo na osiągane wyniki, nośnik zaliczyć należy wraz z modelami: Verbatim 3SSD120, OCZ Agility 120GB czy A-Data S510, bardziej do segmentu wydajnych dysków roboczych (Mainstream), aniżeli dla entuzjastów (High-Performance). I tak, zgodnie z możliwościami klasyfikuje tę serię producent. Cena zestawu SVP200S3B/120G od połowy stycznia zmalała z 750 zł do 590 zł na tą chwilę. Życzymy, zarówno użytkownikom HDD jak i sobie utrzymania trendu spadku cen pamięci SSD.

Arkadiusz Uriasz

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News