Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus N – mały tablet o wielkich ambicjach

Galaxy Tab 7.0 Plus N to długo oczekiwany następca pierwszego tabletu Samsunga Galaxy Tab. W laboratorium ten 7-calowy mini-tablet zdobywa dobre notowania, a w rankingu ląduje na drugim miejscu zaraz za iPad-em 2. W naszym teście pokazujemy, co czyni nowy tablet Samsunga dużo lepszym od całej konkurencji z Androidem.

Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus N: w teście uległ tylko iPad-owi 2.
Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus N: w teście uległ tylko iPad-owi 2.

Pierwszy Galaxy Tab był zaskakującym hitem: swoją 7-calową przekątną mógł się on wyróżnić na tle konkurencji. Nawet jego mega-konkurent Apple nie mógł się mierzyć z tak szykownym i kompaktowym kształtem, chociaż to 10-calowy iPad i jego następcy do dzisiaj ustalają standardy na rynku tabletów. Teraz Samsung, prezentujący drugą wersję swojego 7-calowegu modelu, nazwanego Galaxy Tab 7.0 Plus N, ma swoje pięć minut. Nowy model kosztuje około 1700 zł.

Producent oczywiście dopracował wyposażenie, a pod dotykowym ekranem drzemie najnowsza technologia. Procesor Cortex A9 dysponuje dwoma fizycznymi rdzeniami, które są taktowane z częstotliwością 1,2 GHz. Pamięć operacyjna o pojemności 1 GB zapewnia płynną pracę (poprzednik miał tylko 512 MB). Pojemność wbudowanej stałej pamięci Flash wynosi 16 GB, którą można rozszerzyć dzięki wejściu na karty MicroSDHC. WLAN n zapewnia służy do nawiązywania połączenia z Internetem; moduł 3G zapewniający połączenie z siecią mobilną po zainstalowaniu karty SIM działa również bez problemów. Za pomocą wbudowanego modułu Bluetooth 3.0 można podłączyć zewnętrzną klawiaturę lub inne akcesoria. Dwie sieciowe kamerki służą do robienia zdjęć oraz rozmów wideo: maksymalna rozdzielczość kamerki umieszczonej z przodu wynosi 2 megapiksele, a drugiej, umieszczonej z tyłu 3 megapiksele. Wprawdzie nie ma co oczekiwać, że zrobimy nimi idealne ujęcia HD, ale wystarczą do robienia okazyjnych migawek.

System operacyjny Android 3.2

7-calowy wyświetlacz dysponuje panelem PLS – autorskim rozwiązaniem Samsunga, które jest porównywalne z wysokiej jakości panelem IPS. Pracuje on z natywną rozdzielczością 1024×600 pikseli i oferuje funkcjonalność pojemnościowego, dotykowego ekranu. Systemem operacyjnym zainstalowanym przez Samsunga jest finalna wersja Androida Honeycomb (wersja 3.2.2). To lekkie rozczarowanie, ponieważ lepszy następca – Android 4.0 – jest już jakiś czas na rynku.

Rozczarowanie jest tym większe, że Samsung jednocześnie zaprezentował 7-calowy tablet Galaxy Tab 2, który wyposażony jest również w dwurdzeniowy procesor, jednak ta wersja ma już na swoim pokładzie system Android 4.0. Galaxy Tab 2 powinien pojawić się na rynku w Wielkiej Brytanii w tym miesiącu. Na inne rynki będzie wprowadzony później. Fani Androida 4 mogą więc jeszcze trochę poczekać i kupić od razu Galaxy Tab 2. Aktualizacja dla modelu 7.0 Plus N jest prawdopodobna, ale na razie nic na ten temat nie wiadomo.

Ogólnie dobra optyka

Kiedy po raz pierwszy trzyma się w ręku małego Galaxy Taba 7.0 Plus N, nie patrzy się na system operacyjny, ponieważ obsługa przebiega płynnie, szybko i bez usterek. Jak zwykle Samsung zainstalował swój interfejs TouchWiz jako interfejs systemu operacyjnego, pulpitu oraz menu. Efektem jest świetnie wyglądające oprogramowanie, które doskonale współgra z całym 7-calowym tabletem. Chociaż wyniki pomiarów nie są rewelacyjne – raczej niska maksymalna jasność 282 Candeli na metr kwadratowy, przeciętny współczynnik kontrastu 133:1, ale bardzo dobre kąty widzenia – wyświetlacz robi subiektywnie wrażenie przede wszystkim przebojowymi kolorami oraz dobrą ostrością obrazu. Wprawdzie testowaliśmy już lepsze wyświetlacze, ale mały Galaxy Tab nie ma się czego wstydzić.

Tył: 7.0 Plus N jest dostępny w kolorze białym lub szarym.
Tył: 7.0 Plus N jest dostępny w kolorze białym lub szarym.

Najlepsze wyniki w zakresie mobilności

Galaxy Tab 7.0 Plus N bardzo dobrze leży w dłoni. Niewielka waga, wynosząca 345 gramów, jest oczywiście spowodowana kompaktowymi wymiarami, które wynoszą 19,4×12,2×1,0 cm. W praktyce ma to swoje plusy: ręce nie męczą się nawet podczas długiego używania tabletu, podczas podróży jest to bardzo wygodne. Również pod względem czasu pracy na baterii nowy Samsung jest w stanie mierzyć się z najlepszymi. Zmierzone wyniki to: 7 godzin podczas przeglądania Internetu (odtwarzanie wideo: 6 godzin), czas ładowania wynosi 3,5 godziny – wyniki pierwsza klasa. To nowy rekord w kategorii „Mobliność” wśród wszystkich testowanych przez nas dotychczas tabletów.

Dobra obsługa, bogate wyposażenie

Praca, przeglądanie Internetu, granie na małym Galaxy Tabie przebiega sprawnie. Podczas testu nie zdarzyły się żadne większe przeskoki. Interfejs jest spójny, programy łatwo dostępne, a wydajność – między innymi dzięki dobremu sprzętowi – w zupełności wystarczająca do większości zastosowań. Jest to tym bardziej zaskakujące, że wśród wielu dotąd przetestowanych tabletów z Androidem 3 zdarzały się lekkie przeskoki oraz spadki wydajności – ale nie w przypadku tego urządzenia. Drugi rekord Galaxy Tab 7.0 Plus N ustanawia w kategorii „Wyposażenie”. Wprawdzie producent wyposażył go tylko w 16 GB pamięci flash, ale za to cała reszta jest warta uwagi: WLAN n, moduł UMTS, Bluetooth 3.0, wejście na karty MicroSD i bardzo przyzwoite kamery zapewniają zwycięstwo w tej kategorii.

Podsumowanie

Galaxy Tab 7.0 Plus N jest tabletem, który doskonale mieści się w kieszeniach spodni – kompaktowe wymiary i niewielka waga w połączeniu z potężnym sprzętem, doskonałym interfejsem użytkownika oraz bardzo dobrym wyposażeniem. Również czas pracy na baterii oraz obsługa należą do najlepszych, z jakimi do tej pory mieliśmy do czynienia testując tablety. Jedynie wyświetlacz nieco rozczarowuje, nie jest najlepszy, ale mimo wszystko przyzwoity. Nie jest więc zaskoczeniem, że Samsung swoim nowym urządzeniem wywalczył sobie drugie w naszym rankingu tabletów. Kosztujący około 1700 zł Galaxy Tab 7.0 Plus N nie jest zatem najlepszym tabletem na rynku, ale z pewnością najlepszym wśród 7-calowych tabletów z Androidem.

Alternatywa

Wśród urządzeń z Androidem niewiele jest urządzeń, które oferują podobną wydajność za porównywalną cenę i mogą stanowić konkurencję dla tabletu zajmującego w rankingu drugie miejsce. Jeśli już koniecznie chcecie 7-calowy tablet innej firmy to zbliżone wyniki w testach osiągnął HTC Flyer, który jest jednak droższy i trudno znaleźć racjonalne uzasadnienie takiego wyboru (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus N

Elegancki i kompaktowy 7-calowy tablet z doskonałym wyposażeniem, wzorowo mobilny, z bardzo dobrą obsługą oraz najwyżej przeciętnym wyświetlaczem.

PLUSY:

Kompaktowy i elegancki
Najwyższej klasy mobilność
Najwyższej klasy wyposażenie
Super-obsługa

MINUSY:
Android tylko w wersji 3
Niska jasność wyświetlacza