Sony Cyber-shot DSC-TX55 – na imprezy

Aparat z matrycą 16,2 Mp, wyświetlaczem 3,3 cala i zoomem optycznym 5x. Oprócz zdjęć umożliwia też rejestrację wideo w maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli.

W zasadzie Sony Cyber-shot DSC-TX55 mógłby być idealnym aparatem na imprezy. Jego niezwykle cienka i stylowa obudowa z pewnością zrobi wrażenie na znajomych, a ogromny wyświetlacz idealnie nadaje się do pokazywania innym naszych zdjęć. Wszystko psuje fakt, że TX55 potrzebuje za wiele czasu na ustawienie ostrości, przez co umknie nam wiele spontanicznych momentów.

Sony Cyber-shot DSC-TX55: Przesuwana osłona włącza i wyłącza aparat.

Sony Cyber-shot DSC-TX55: Przesuwana osłona włącza i wyłącza aparat.

Bez wątpienia najważniejszym elementem wyposażenia tego poręcznego aparatu Sony jest duży 3,3-calowy wyświetlacz dotykowy. Bazuje on na technologii OLED i cechuje się bardzo wysoką rozdzielczością 1229800 punktów. Dzięki temu wyświetlany obraz jest idealnie ostry i wyrazisty. Za to menu wymaga nieco przyzwyczajenia. Bardzo praktyczna okazuje się możliwość wskazania palcem na wyświetlaczu punktu ustawiania ostrości.

Przesuwana osłona obiektywu

Ogólnie TX55 robi dobre wrażenie dzięki eleganckiemu designowi. Mała, metalowa obudowa jest wyposażona w przesuwaną osłonę, pozwalającą włączać i wyłączać aparat. Kiedy nie robimy zdjęć, ruchoma płytka chroni obiektyw, którego mechanizm w całości schowano do wnętrza obudowy. TX 55 wyposażono w obiektyw z 5-krotnym zoomem o zakresie ogniskowych od 26 do 130 mm (ekwiwalent dla małego obrazka). Na krytykę zasługuje dość silna dystorsja sięgająca -1,2 procent przy najkrótszej ogniskowej.

Sony TX55 ma dwie cechy szczególne wynikające z małych wymiarów obudowy. Po pierwsze, gwint do mocowania aparatu na statywie ma średnicę mniejszą od standardowej, dlatego do zestawu dołączono specjalny adapter umożliwiający korzystanie z normalnych statywów. Zabrakło miejsca również na typowe dla aparatów Sony podwójne gniazdo kart pamięci. Z tego względu TX55 współpracuje jedynie z kartami Micro SDHC.

TX55 oferuje również wygodny kreator panoram.

TX55 oferuje również wygodny kreator panoram.

Mało szumu, mało detali

W kategorii jakości obrazu TX55 zdobywa punkty dzięki wysokiej maksymalnej rozdzielczości wynoszącej 1361 par linii na wysokość obrazu przy ISO 100. Taki wynik jest zasługą matrycy CMOS o rozdzielczości 16 megapikseli. Dobrze wypadają również rezultaty pomiarów szumu: na monitorze zakłócenia są widoczne od ISO 400, a na wydrukach w formacie A3 – od ISO 1600. Z drugiej strony, od ISO 400 znacznie spada wierność odwzorowania detali, co pokazały wyniki pomiarów i potwierdziły opinie ekspertów.

W trybie zdjęć seryjnych można zarejestrować do dziesięciu zdjęć na sekundę. Znacznie wolniej działa autofokus. Zarówno w zakresie szerokokątnym, jak i w zakresie tele, na ustawienie ostrości trzeba czekać około sekundy, więc o spontanicznych zdjęciach trzeba zapomnieć. Mimo dużego wyświetlacza akumulator wytrzymuje od 140 do 460 zdjęć. W trybie filmowania na jednym ładowaniu można zarejestrować do 93 minut materiału. TX55 kręci dobrej jakości klipy o rozdzielczości Full HD. Podczas nagrywania dostępny jest śledzący autofokus oraz optyczny zoom.

Zabrakło miejsca na typowe dla aparatów Sony podwójne gniazdo kart pamięci. Z tego względu TX55 współpracuje jedynie z kartami Micro SDHC.

Zabrakło miejsca na typowe dla aparatów Sony podwójne gniazdo kart pamięci. Z tego względu TX55 współpracuje jedynie z kartami Micro SDHC.

Podsumowanie

Sony Cyber-shot DSC-TX55 to bardzo poręczny i niezwykle szykowny aparat. 16-megapikselowa matryca rejestruje zdjęcia dobrej jakości, zaś ekran OLED imponuje doskonałym obrazem. Wiele programów tematycznych ułatwia wygodne fotografowanie, jednak powolny autofokus dyskwalifikuje ten model jako aparat do spontanicznych zdjęć.

Alternatywa

Potrzebujemy małego, poręcznego i dobrego kompaktu? Sięgnijmy lepiej po Sony Cyber-shot DSC-WX7. Co prawda nie jest on tak szykowny, jak TX55, ale oferuje znacznie lepsze osiągi: wyższą jakość obrazu, a przede wszystkim szybszy autofokus radzący sobie w spontanicznych sytuacjach. Poza tym, na WX7 zaoszczędzimy sporo pieniędzy, bo trzeba za niego zapłacić tylko ok. 770 zł (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Sony Cyber-shot DSC-TX55

Bardzo poręczny aparat z licznymi trybami automatycznymi i denerwująco powolnym autofokusem.

PLUSY:

Poręczny i kompaktowy
Ekran dotykowy z doskonała jakością obrazu
Szybki tryb zdjęć seryjnych

MINUSY:
Opóźnienie spustu migawki
Wierność detali od ISO 400
Dystorsja w zakresie szerokokątnym

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.