Windows 8 na tablecie: gesty, gesty, gesty…

Windows 7 obsługiwał interakcję dotykiem, jednak nie sprawdził się na tabletach. Czy uda się Windows 8? Tak, jeśli aplikacje będą odpowiednio zaprojektowane. Microsoft, by pomóc, publikuje na swoim blogu informacje o możliwościach systemu.
Niektóre gesty w Windows 8

Niektóre gesty w Windows 8

Microsoft chce, by użytkownik i programista nie czuli się skrępowani brakiem możliwości dowolnej interakcji z systemem. Dlatego zaimplementował zaawansowaną obsługę gestów w Windows 8, dzięki czemu możemy dane czynności wykonać znacznie szybciej, niż wykonując je tradycyjnie.

To właśnie dlatego Microsoft wymaga od producentów tabletów z Windows 8 ekranu dotykowego obsługującego nie mniej, niż pięć punktów równoczesnego dotyku. System będzie też można zainstalować na urządzeniach starszej generacji, jednak nowy sprzęt musi spełnić minimalne wymagania Microsoftu. Na starszych tabletach ze starszymi ekranami dotykowymi będzie uruchomiony dodatkowy, 20-pikeslowy bufor, dzięki czemu będą działać gesty zaczynające się od krawędzi ekranu. Oznacza to jednak, że aplikacje nie będą mogły mieć w tych dwudziestu pikselach przy krawędzi żadnego elementu interfejsu innego, niż systemowy.

Niestety, Microsoft zaznacza, że niektóre stare ekrany dotykowe mają problem z rozróżnieniem ruchu palcem po ekranie od pojedynczego dotknięcia: Windows będzie próbował temu zaradzić nie wykonując żadnej czynności, by wymusić na użytkowniku wolniejszy, precyzyjniejszy ruch, co ma pozwolić uniknąć „nieobliczalności” systemu. Na pocieszenie, Microsoft twierdzi, że chodzi o „bardzo stare i rzadko występujące na rynku tablety”, dodając, że komputery certyfikowane jako zgodne z Windows 8 będą musiały przejść rygorystyczne testy jakościowe, by uniknąć wpadek znanych z poprzednich generacji Windows.

0
Źródło: Microsoft
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.