Canon: EOS 60Da – lustrzanka do astrofotografii

Aparat EOS 60Da, który powstał na bazie modelu EOS 60D i zastępuje model EOS 20Da, może rejestrować bogate odcienie czerwieni, jakimi cechują się mgławice emisyjne, a zmodyfikowany filtr dolnoprzepustowy sprawia, że jest on bardziej czuły na fale świetlne o długości H-alfa (Hα).

EOS 60Da nadaje się do fotografowania takich zjawisk astronomicznych, jak mgławice rozpraszające, które stanowią ulubiony obiekt astrofotografów ze względu na charakterystyczny czerwony kolor spowodowany jonizacją wodoru. W standardowej lustrzance cyfrowej filtr podczerwieni (IR) ogranicza ilość światła Hα docierającego do matrycy aparatu, tłumiąc sygnały czerwieni w celu wyeliminowania niepożądanych barwnych artefaktów na końcowym obrazie. Aparat EOS 60Da oferuje natomiast nowy, zmodyfikowany filtr, który przepuszcza trzykrotnie więcej światła Hα, niż w modelu EOS 60D, a także 18-megapikselową matrycę CMOS, procesor DIGIC 4 oraz duży zakres czułości ISO, co ma pozwalać robić ostre, wyraźne zdjęcia zabarwionych na czerwono mgławic emisyjnych.

18-megapikselowa matryca APS-C CMOS nadaje się do utrwalania bogatych szczegółów w gromadach gwiazd, a zaawansowana obróbka sygnałów przy wysokich czułościach ISO (do 6400, z możliwością rozszerzenia do 12 800) gwarantować ma niski poziom szumów, co ogranicza potrzebę dłuższej ekspozycji i korzystania z uchwytów do śledzenia gwiazd. Współpracując z 14-bitowym procesorem DIGIC, matryca zapewnia też ponoć dobry stosunek sygnału do szumu w ostatecznych danych wyjściowych, dostarczając obrazy z naturalnymi barwami i płynnymi gradacjami tonalnymi. Pozwala to uchwycić na przykład subtelne przejścia kolorów w międzygwiezdnych obłokach gazu.

Canon zapewnił nas, że model EOS 60Da zaprojektowano tak, aby dobrze leżał w ręce i zapewniał duże możliwości konfiguracji. Zakrzywiona obudowa cechuje się ponoć wygodnym układem przycisków, przy czym często używane elementy sterujące zgrupowano w celu zapewnienia łatwego dostępu. Można je łatwo regulować i przypisywać im funkcje zgodnie z potrzebami użytkownika, a górny, podświetlany ekran LCD ułatwia monitorowanie i regulowanie parametrów obrazu podczas robienia zdjęcia. Specjalny przycisk Quick Control zapewnia też dostęp do wszystkich ustawień aparatu w trakcie fotografowania.

EOS 60Da jest również wyposażony w panoramiczny, ekran LCD o zmiennym kącie i przekątnej 7,7 cm (3,0″) z podglądem na żywo, który przydaje się do komponowania zdjęć podczas korzystania ze statywu. Obrotowy ekran o zmiennym kącie zapewnia dużą elastyczność, a tryb podglądu na żywo — komfort obsługi, umożliwiając precyzyjne dostrajanie kompozycji i ustawień aparatu. Rozdzielczość ekranu LCD (1040 tys. punktów) przekłada się na szczegółowość obrazu zarówno przed, jak i po zrobieniu zdjęcia, dzięki czemu astrofotografowie mogą komfortowo kadrować i przeglądać ujęcia.

Aby zapewnić większą elastyczność fotografowania, aparat EOS 60Da jest kompatybilny z opcjonalnym kontrolerem zdalnym TC-80N3 – programowalnym wyzwalaczem migawki, który umożliwia regulowanie ustawień bez zakłócania pozycji aparatu. TC-80N3 umożliwia zdalne robienie zdjęć w dowolnie wybranych interwałach lub stosowanie długich ekspozycji, więc nadaje się doskonale do poklatkowego filmowania nocnego nieba. Dołączony zasilacz ACK-E6 pozwala na ciągłe fotografowanie z wykorzystaniem prądu z sieci energetycznej — co przydaje się w przypadku długich ekspozycji — a oprogramowanie EOS Utility umożliwia użytkownikom zmianę ustawień lub oglądanie wykadrowanego obrazu na komputerze PC lub Mac podłączonym do gniazda USB.

Jako część systemu EOS, aparat EOS 60Da jest również zgodny z najszerszą gamą wymiennych obiektywów o ogniskowych od 8 do 800 mm, co zapewnia astrofotografom zarówno duże możliwości, jak i wyjątkową swobodę wyboru.

0
Źródło: Canon
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.