Canonical planuję swój system na smartfony

Czy jest miejsce na kolejny system dla komórek i smartfonów?

Możliwe, że prace nad nowym systemem będą tak efektywne jak obiecywane przez Mozille. Już Windows Phone ma pewne trudności z wgryzieniem się w rynek o dwóch biegunach. Czy jest miejsce na kolejny system dla komórek i smartfonów? Na dzień dzisiejszy mamy następujący podział na świecie:

Zauważmy, że nie został tu osobno uwzględniony Windows Phone bo na arenie międzynarodowej mieści się gdzieś na szarym końcu. W przypadku choćby Europy sytuacja jest trochę inna, mamy zdecydowaną dominacje iOS i Androida.

A u nas z kolei jest zupełnie inaczej. W Polsce króluje Android i Symbian. Takie systemy jak Windows Phone i system od RIM są na marginesie. Apple jest u nas tylko pomniejszym graczem choć kilka lat temu posiadał prawie 30% rynku, a stracił na rzecz Androida, który pnie się w górę nieprzerwanie od 2009 roku.

Nowy system jeżeli będzie dobry i wspierany przez producentów urządzeń może zrobić niezłe zamieszenia na naszym rynku, ale jeżeli okaże się niewypałem jak niektóre to szkoda miejsca na rynku na kolejny system. Choć każdy dodatkowy OS może przynieść zwiększenie konkurencyjności, ale słaby system niedużo zdziała.

Wszystkie dane dotyczące udziału w rynku poszczególnych systemów mobilnych pochodzą ze stronyStatCounter Global Stats.