Jeden na pięć komputerów Mac zainfekowany złośliwym oprogramowaniem dla… Windowsa

Apple się doigrało?

Komputery Apple'a cały czas są bezpieczniejsze od tych z Windowsem

Komputery Apple’a cały czas są bezpieczniejsze od tych z Windowsem

Bez względu na to, czy jesteście fanami Apple’a i uznacie wszystkie dotychczasowe badania za sponsorowane przez konkurencję czy producentów oprogramowania antywirusowego, fakt pozostaje faktem – na platformę Mac OS „wreszcie” zawitały poważne zagrożenia, choć jak na razie tylko nieznaczna liczba użytkowników powinna się tym martwić. Eksperci z Sophos przeanalizowali 100 000 komputerów Apple, na których zainstalowane było darmowe oprogramowanie antywirusowe, i odkryli, że jedna na pięć maszyn ma co najmniej jedną odmianę malware dla Windowsa.

Mimo że złośliwe oprogramowanie przeznaczone do infekowania systemu Microsoft jest nieszkodliwe na Macu (chyba że na komputerze zainstalowano także Windowsa), może rozprzestrzeniać się na inne komputery. Analiza Sophos pokazuje, że tylko lub aż na 2,7% komputerów z logiem jabłka znaleziono malware na system Mac OS X.

– Niektórzy użytkownicy Maca mogą poczuć ulgę, ponieważ istnieje siedem razy większe prawdopodobieństwo, że na ich komputerze znajdują się wirusy, trojany czy spyware przeznaczone na Windowsa. Niemniej jednak Malware na Maca jest zaskakująco często spotykany – powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos. – To najwyższy czas, aby użytkownicy komputerów Mac zdali sobie sprawę z rosnącego problemu malware – dodał.

Najnowszy botnet Flashback, który dotknął ponad 600 000 użytkowników, i ataki fałszywych antywirusów wyłudzających dane o kartach kredytowych, stoją na szczycie listy zagrożeń na platformie Mac.

Użytkownicy domowi mogą pobrać darmową wersję oprogramowania Sophos Anti-Virus for Mac ze strony: http://www.sophos.com/freemacav.