Jest pierwszy smartfon z Atomem! Nie dla Polski…

Medfield to układ, który ma stawić czoła procesorom ARM. Wraz z indyjską firmą Lava postanowił wykorzystać jego potencjał i stworzyć nowe urządzenie z Androidem: smartfon Xolo X900.
Xolo X900

Xolo X900

X900 będzie dostępny, póki co, wyłącznie na indyjskim rynku. Będzie można go kupić za 420 dolarów. Urządzenie posiada 4-calowy ekran o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli, 8-megapikselpwy aparat z możliwością nagrywania filmów Full HD przy 30 klatkach na sekundę, 1,3-megapikselową kamerę internetową i 16-gigabajtową pamięć wewnętrzną. Całością zarządza system Android 2.3.7 z dodaną klawiaturą Swype i bardzo rozbudowaną aplikacją do aparatu, który ma być zaktualizowany wkrótce do Ice Cream Sandwich.

To, co wyróżnia ten smartfon z tłumu, to procesor Atom Z2460: 1,6-gigahercowy, jednordzeniowy, 64-bitowy układ z hyperthreadingiem o architekturze x86. Uzupełnia go układ graficzny PowerVR SGX 540 400 Mhz i gigabajt pamięci RAM.

Według pierwszych testów, smartfon ten ponoć jest „solidny” jeśli chodzi o wydajność. Nie jest to topowa półka, ale z drugiej strony ponoć trudno się do czegokolwiek przyczepić. Czas pracy na baterii to, według testów kolegów zza granicy, „średnia półka”. Czyli jest dobrze, ale mogłoby być lepiej.

To wielka szansa dla Intela i architektury x86, która nieraz była krytykowana za niską „mobilnośc”. Póki co, Intel bada rynek, z uwagi na to, że na pełną inwazję gotowy jeszcze nie jest. Medfield, jeżeli wierzyć zagranicznym testom, jest „przyzwoity”. A to za mało, by nawiązać walkę z ARM. Tego ma dokonać 22-nanometrowy Silvermont (ma się pojawić w przyszłym roku) i 14-nanometrowy Airmont (za dwa lata).

Czy to wystarczy? Zdrowej konkurencji nigdy za wiele, więc trzymamy kciuki!

0
Źródło: Ars Technica
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.