Kaspersky: Apple w bezpieczeństwie jest 10 lat za Microsoftem

Jewgienij Kaspierski, założyciel i dyrektor generalny Kaspersky Lab, stwierdził na konferencji Info Security 2012, że Apple obecnie jest "dziesięć lat za Microsoftem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo".
Jewgienij Kaspierski

Jewgienij Kaspierski

Kaspierski przyznał, że tak jak faktycznie Windows jest ulubionym celem hakerów, tak ilość złośliwego oprogramowania na Maka rośnie w tempie bezprecedensowym. Jak stwierdził, było to „kwestią czasu i udziałów rynkowych”. Apple szczyci się tym, że system OS X jest lepiej zabezpieczony niż Windows. Niestety, nie za dobrze to wygląda w kontekście niedawnej plagi trojanem Flashback, infekującym komputery Mac.

Szef Kaspersky Lab twierdzi, że Apple musi stworzyć nowy cykl uaktualnień. Jego zdaniem, to właśnie on odpowiada za plagę Flashbacka. – Zrozumieją (Apple – przyp. red.)

już bardzo niedługo, że mają te same problemy, co Microsoft miał dziesięć czy dwanaście lat temu. Będą musieli zmienić cykl aktualizacji i rozpocząć audyty bezpieczeństwa oprogramowania — uważa Kaspierski.

OS X Mountain Lion ma trzymać aplikacje w izolowanej „piaskownicy”, przez co szanse na infekcje powinny drastycznie się zmniejszyć. Z drugiej jednak strony, Flashback wykorzystał usterkę we wtyczce Java, czyniąc powyższe zabezpieczenie bezużytecznym

Microsoft musiał wykonać wiele pracy, by sprawdzić kod źródłowy, odszukać pomyłki i zagrożenia. Teraz musi zrobić to Apple — twierdzi Kaspierski. –

Witaj w świecie Microsoftu, Maku. Jest pełen złośliwego oprogramowania — dodaje.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.