NavRoad MOBIO + Sygic FLEET_EU – tableto-nawigacja

Do testów w naszym laboratorium trafił tablet NavRoad MOBIO. Nie przez przypadek jednak trafił do rankingu nawigacji GPS. Nie tylko jest wyposażony w moduł GPS i mapy, w standardowym wyposażeniu znajdziemy również uchwyt z przyssawką do mocowania na szybę i ładowarkę samochodową. W sklepach znajdziemy także tańszą wersję, ale bez map Sygic FLEET. Wersja z mapami obejmuje całą Europę.
NavRoad MOBIO + Sygic FLEET_EU – tableto-nawigacja

Uruchomienie systemu trwa dłuższą chwilę, potem musimy jeszcze uruchomić program do nawigacji.

Uruchomienie systemu trwa dłuższą chwilę, potem musimy jeszcze uruchomić program do nawigacji.

Oceniając ten sprzęt pod kątem przydatności jako nawigacja samochodowa podczas testu traktowaliśmy go jak wszystkie inne urządzenia. Jego możliwości “tabletowe” uznane zostały jako dodatkowa funkcjonalność. Zatem na pierwszy ogień poszła dokładność map, która co trzeba przyznać nie wypadła najgorzej. Polska: niewielkie braki w punktach szczególnych, brak dokładnej lokalizacji na nowej ulicy w dużym mieście i ulic w małych miejscowościach to w gruncie rzeczy nie duże niedociągnięcia. Dokładność mapy pozostałych krajów Europy na wschodzie i południu jest dobra, a w zachodniej części naszego kontynentu wręcz idealna. Producent przechwala się szybkim przeliczaniem tras. Rzeczywiście nawet długa trasa Szczecin-Rzeszów to nie duży problem, wytyczenie trasy trwało niecałe cztery sekundy. Natomiast jeśli chodzi o odświeżenie map to sprowadza się do kupienia nowego programu i “wrzucenia” nowej karty pamięci przesłanej nam przez producenta.

Przeliczanie nawet tak długiej trasy odbyło się w 'mgnieniu oka', nie ma to jak szybki procesor.

Przeliczanie nawet tak długiej trasy odbyło się w “mgnieniu oka”, nie ma to jak szybki procesor.

Spory dotykowy i pojemnościowy 7-calowy ekran przydaje się także podczas nawigowania. Przyciski są wystarczająco duże, a obsługa całkiem wygodna. Wysoka rozdzielczość 1024×600 pikseli sprawia że obraz jest wyraźny i klarowny. Duży ekran to nie tylko zalety, ale też i wady. Problemem może być umieszczenie urządzenia tak by nie rozpraszało kierowcy, a ponadto spore gabaryty to także kłopot z zabraniem sprzętu ze sobą na postoju. Za to ponieważ przyssawka oraz uchwyt są dość potężne i z utrzymaniem na szybie nie powinno być kłopotów.

Dużo korzyści kierowcy (i nie tylko) zyskują dzięki wyposażeniu NavRoad w moduł Bluetooth i WLAN. Bezprzewodowe połączenie zapewni nam dostęp do Internetu. W przerwie w podróży będziemy mogli skorzystać z dobrodziejstw które niesie ze sobą globalna sieć WWW. Tablet – Nawigacja działa na systemie Android 2.3.4i ma 4 GB wbudowanej pamięci, którą możemy rozszerzyć o kolejne 32 GB przez kartę microSD. Zapewnia też dostęp do ciekawych i pożytecznych aplikacji w Google Play (dawniej: Android Market). Dla porządku wspomnimy też że możemy oglądać na tym sprzęcie filmy, zdjęcia, słuchać muzyki czy grać. Dodatkowym niespotykanym już raczej w nawigacjach wyposażeniem jest aparat (2 Megapikseli) z tyłu obudowy i mały (0,3 Megapiksela) pracujące także w trybie kamery.

Wyznaczenie krótszej trasy to wynik jeszcze lepszy, rekordy w naszym rankingu zostały pobite.

Wyznaczenie krótszej trasy to wynik jeszcze lepszy, rekordy w naszym rankingu zostały pobite.

Jeśli chodzi jednak o nawigacje to urządzenie zasługuje raczej na miano ciekawostki. Jeśli poszukujemy urządzenia specjalizującego się w nawigacji wadą takiego rozwiązania będzie na pewno dość wysoka cena. Tutaj mamy możliwość porównania z nawigacją o podobnej cenie Garmin nuvi 3790T lub dużymi możliwościami w MODECOM FREEWAY MX2. Dodatkowy problem mogą stanowić pasażerowie (szczególnie dzieci), bo o korzystanie z tego wielofunkcyjnego sprzętu będziemy musieli z nimi walczyć.

Robert Dutkiewicz

NavRoad MOBIO + Sygic FLEET

PLUSY:

Tablet z nawigacją
Dobre mapy
Funkcje multimedialne
Przeglądarka Internetowa

MINUSY:
Wysoka cena