Nokia zarabia więcej na iPhone’ach, niż na Lumiach

Chociaż Lumie sprzedają się całkiem nieźle, i tak Nokia więcej zyskuje na licencjonowaniu swoich patentów firmie Apple, niż na ich sprzedaży.
Nokia sprzedaje sporo Lumii, ale niewiele na nich zarabia

Nokia sprzedaje sporo Lumii, ale niewiele na nich zarabia

Tak, jak Microsoft zarabia więcej na licencjonowaniu swoich patentów producentom smartfonów z Androidem, niż na sprzedaży smartfonów z własnym systemem Windows Phone, tak i Nokia w chwili obecnej zarabia więcej na sprzedaży licencji patentowych firmie Apple, niż na handlowaniu, skądinąd nieźle się sprzedającymi, Lumiami. W pierwszym kwartale 2012 roku fiński producent niestety zanotował straty związane ze sprzedażą swoich mobilnych urządzeń, co wywołało ogólne straty w wysokości 1,7 miliarda dolarów. Nie ma się jednak czemu dziwić – Nokia sprzedała w tym okresie 82,7 milionów telefonów komórkowych (łącznie ze smartfonami), natomiast w pierwszym kwartale 2011 roku liczba ta wyniosła 108,5 miliona. To spadek o 24 procent.

Na licencjonowaniu patentów firmie z Cupertino, która wykorzystuje je przy projektowaniu i budowaniu swoich iPhone’ów, Nokia miała zarobić natomiast 800 milionów dolarów. Nie są to oficjalne liczby, bowiem takich szczegółów żadna z firm nie zdradzi. Źródła, które podają tę informację, idą jednak o wiele dalej, tłumacząc, iż jeśli Nokia nie poprawi znacznie swoich wyników sprzedaży, pozostanie jej bierne przyglądanie się rynkowi i korzyści z licencjonowania swoich (wielu) patentów, albo sprzedaż całego zaplecza.

0
Źródło: AppleIsider
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.