Odszedł od nas Jack Tramiel, założyciel Commodore International

Jack Tramiel, zalożyciel firmy Commodore International, zmarł przedwczoraj. Miał 83 lata.
Jack Tramiel

Jack Tramiel

Tramiel urodził się w Polsce (pod nazwiskiem Jacek Trzmiel). Wraz z rodziną był zesłany do obozu koncentracyjnego podczas Drugiej Wojny Światowej. Po wojnie przeniósł się do Ameryki Północnej. Tam, w 1954 roku, założył firmę Commodore Portable Typewriter Company. W latach siedemdziesiątych jego firma zmieniła nazwę na Commodore International.

Najbardziej znane komputery tej firmy to PET, Commodore VIC-20 i, rzecz jasna, Commodore 64 zaprezentowane w 1982 roku.

Commodore 64 wyróżniał się niesamowitymi możliwościami sprzętowymi, szczególnie jeśli chodzi o multimedia. Sprzedano ponad 15 milionów tych komputerów, dużo więcej, niż udało się to zrobić IBM, Atari i Apple’owi. Sukces swój zawdzięcza nie tylko możliwościom, ale również i powszechnej dostępności: Commodore 64 był dostępny w sklepach wielobranżowych, nie tylko w tych z elektroniką.

W 1984 roku Tramiel opuścił swoją firmę. Stworzył Tramel Technology, i odkupił Atari od Warner Bros., które następnie sprzedał w 1996 roku.

0
Źródło: Neowin.net
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.