PocketBook Touch – dotyk elektronicznego papieru

Nowy czytnik wykorzystuje ekran typu e-Ink Pearl z dotykową technologią pojemnością z obsługą multitouch.

PocketBook Touch jest pierwszym czytnikiem w ofercie producenta, w którym wykorzystano monochromatyczny ekran typu e-Ink wykonany w technologii Pearl. Technologię tę, stosowaną w czytnikach nowej generacji, cechuje m.in. duża szybkość odświeżania oraz kontrast zwiększony o ok. 50% w stosunku do ekranów starszego typu. Nowa technologia zapewnia większą wyrazistość tekstu i grafiki, pełną czytelność ekranu także w bardzo intensywnym świetle, większy komfort i przyjemność z czytania przy minimalnym zmęczeniu wzroku. Nie zabrakło też obsługi multi-touch.

Czytniki PocketBook pracują z autorskim oprogramowaniem producenta, tworzonym i rozwijanym od kilku lat przez zespół programistów z Centrum Badań i Rozwoju PocketBook. Cechą wyróżniającą czytniki PocketBook jest obsługa kilkunastu różnych formatów książek, publikacji i dokumentów elektronicznych, pozwalająca na korzystanie z posiadanych zasobów bez zbędnych konwersji. Poza wszystkimi typowymi formatami stosowanymi do publikacji eBooków, sprawnie obsługiwane są formaty PDF, DOC i DOCX. Urządzenie zapewnia także obsługę systemu DRM, odpowiedzialnego za zabezpieczane plików chronionych prawem autorskim.

Oprogramowanie PocketBook Touch bazuje na rozwiązaniach stosowanych w czytnikach serii PocketBook PRO. Poza obsługą wielu formatów książek, preinstalowanych kilkudziesięciu językach i słownikach ABBYY Lingvo i funkcją czytania na głos (text-to-speach), model Touch wyposażono w nową aplikację do czytania i katalogowania książek oraz możliwość obsługi kilku zadań równocześnie.

Wielozadaniowość pozwala na szybkie przełączanie się pomiędzy kilkoma otwartymi książkami (można mieć otwartych do 10 książek równocześnie), czy przejście do przeglądarki internetowej w trakcie czytania książki.

Wśród dodatkowych aplikacji zainstalowanych w czytniku PocketBook Touch znajduje się przeglądarka stron WWW pozwalająca na przeglądanie większości stron internetowych, czytanie wiadomości, przeglądanie stron aukcji, sklepów, banków, biur podróży i wiele innych. Dla znużonych czytaniem książek, PocketBook Touch proponuje kilka gier logicznych, takich jaki sudoku czy szachy. Oprócz gier dostępny jest też zegar, kalendarz, kalkulator, przeglądarka zdjęć, odtwarzacz plików MP3, edytor odręcznych notatek i czytnik informacji RSS.

Panel frontowy obudowy czytnika PocketBook Touch został wykonany z matowego plastiku, tylna pokrywa wykończona została materiałem typu „soft touch”. Cała obudowa została wzmocniona wewnętrznym metalowym szkieletem zwiększającym sztywność urządzenia.

Łączność z internetem zapewnia wbudowany moduł Wi-Fi zgodny z standardami 802.11bgn. Dane, z których korzysta czytnik, przechowywane są we wbudowanej pamięci o pojemności 2GB lub na opcjonalnej karcie pamięci microSD o pojemności do 32GB. Dostęp do danych z karty i pamięci wewnętrznej możliwy jest z poziomu komputera PC, za pośrednictwem złącza micro USB, które służy także do zasilania i ładowania wbudowanego akumulatora litowo-polimerowego o pojemności 1100 mAh. W pełni naładowany akumulator wystarcza na przeczytanie ok. 8000 stron tekstu. Przekłada się to na możliwość korzystania z czytnika przez ok. miesiąc bez dodatkowego ładowania (przy założeniu, że karta Wi-Fi jest wyłączona).

Cena detaliczna urządzenia wynosi 699 zł. Produkt objęty jest 24-miesięczną gwarancją.