Popcorn.js od Mozilli integruje filmy wideo i Sieć

Zupełnie nowe podejście do filmów i animacji w Sieci

Popcorn.js - nowe podejście do wideo w Sieci

Popcorn.js – nowe podejście do wideo w Sieci

Popcorn.js to stworzony przez Mozillę Media Framework HTML5, który pozwala filmowcom, twórcom stron internetowych i każdej zainteresowanej osobie na tworzenie interaktywnych treści multimedialnych w Sieci. Chociaż korzystanie z Popcorn.js nie jest skomplikowane, dla ułatwienia użytkownicy mogą zapoznać się z oprogramowaniem JavaScript bądź skorzystać z porady programistów stron www. Wokół Popcorn.js powstała społeczność, która w ciekawy sposób korzysta z „frameworka”, czego wyraz możecie zobaczyć na tej stronie: http://popcornjs.org/demos Głównym atutem Popcorn.js jest zdolność połączenia poszczególnych elementów z Sieci do stworzenia bogatszego, bardziej medialnego przekazu. Istnieje wiele przykładów wykorzystania aplikacji Popcorn.js przez społeczność, przykładowo wideo wbudowane w stronę internetową, które jest obramowane innymi treściami pozyskanymi przez Popcorn. Dodatkową zawartość mogą stanowić wpisy z Wikipedii, tweety, zdjęcia lub nawet inne filmy. Mozilla zachęca uczestników konkursu „Firefox Flicks” do przemyślenia, jaki typ zawartości chcą zawrzeć w pliku wideo, a następnie do wykorzystania w tym celu technologii Popcorn.

Prostym sposobem na wprowadzenie ramy Popcorn.js do swojego materiału wideo, jest tworzenie notatek typu „pop-up” do pliku wideo, na których będą prezentowane treści odpowiednie do tego co dzieje się w filmie. W ten sposób artysta mashup wideo, Rebelliouspixels, połączył w jednym filmiku postać Buffy z „Buffy: Postrach Wampirów” i Edwarda Cullena ze „Zmierzchu”, a następnie nałożył ramę Popcorn na zmontowany film, aby dostarczyć widzom dodatkowych informacji http://www.rebelliouspixels.com/popupvideo/ Istnieje możliwość korzystania z narzędzia autorskiego – Popcorn Maker, które pozwala tworzyć filmy typu „pop-up” bez konieczności kodowania. Oprogramowanie w ostatnim czasie pozytywnie przeszło testy alfa i jest dostępne do użycia pod adresem: http://mozillapopcorn.org/popcorn-maker/ Osoby zainteresowane użyciem Popcorn.js w konkursie Firefox Flicks, odsyłamy na stronę http://popcornjs.org/demos, gdzie można zapoznać się z oprogramowaniem i obejrzeć prace innych twórców.

Termin składania prac upływa 1 maja 2012 roku. W celu uzyskania dodatkowych informacji odwiedźcie stronę firefoxflicks.org.