Ricoh CX6 – duży zoom i podwójny autofokus

Aparat z matrycą 10,6 Mp, wyświetlaczem 3 cala i zoomem optycznym 10,7x. Oprócz zdjęć umożliwia też rejestrację wideo w maksymalnej rozdzielczości 1280 x 720 pikseli.

Ricoh CX6 wyróżnia się spośród popularnych kompaktowych megazoomów niezwykłą szybkością działania. Niestety obraz rejestrowany przez 10-megapikselową matrycę rozczarowuje słabym odwzorowaniem detali.

Ricoh CX6: Dodatkowy sensor błyskawicznie koryguje pracę autofokusa.
Ricoh CX6: Dodatkowy sensor błyskawicznie koryguje pracę autofokusa.

Ricoh CX6 posiada obiektyw z 10,7-krotnym zoomem, obejmującym ogniskowe od umiarkowanie szerokokątnych 28 mm do 300 mm w zakresie tele (ekwiwalenty dla formatu małoobrazkowego). Aparat pracuje bardzo sprawnie – dotyczy to również układu autofokusa, zawdzięczającemu swą szybkość nowemu, dodatkowemu sensorowi, stale mierzącemu odległość od motywu. Ułatwia to pracę klasycznego autofokusa z detekcją kontrastu.

Wyniki pomiarów szybkości zapowiadają, że aparat dobrze sprawdzi się w spontanicznych sytuacjach niezależnie od ustawionej ogniskowej. W zakresie szerokokątnym opóźnienie spustu migawki wynosi zaledwie 0,12 s, a w zakresie tele – 0,45 s. Takie wartości pozwalają CX6 przebić nawet superszybkiego megazooma Casio Exilim EX-ZR200. Ricoh może też zapisywać do pięciu na sekundę w trybie seryjnym (nieznacznie wolniej po włączeniu ciągłego autofokusa).

Doskonały wyświetlacz z dodatkowymi subpikselami.

Zakres funkcji CX6 obejmuje tryby manualnej regulacji parametrów ekspozycji (PASM), tryby automatyczne oraz paletę przydatnych programów tematycznych. Ciekawostką wśród tych ostatnich jest specjalny tryb zdjęć seryjnych „uderzenie w golfie”.

Duży, 3-calowy wyświetlacz jest niewiarygodnie wyraźny. Do odwzorowania każdego punku zdjęcia służą nie tylko trzy typowe piksele: czerwony, zielony i niebieski, ale też dodatkowy – biały. Dzięki temu ekran ma rozdzielczość 1230000 punktów, co przekłada się na szczegółowy i jasny obraz. Nowy wyświetlacz nie powoduje przy tym szybszego wyładowywania akumulatora – jedno ładowanie pozwala zarejestrować od 140 do 420 zdjęć, co mieści się w granicach średniej.

Mało szumu, mało szczegółów

Zastosowana matryca CMOS formatu 1/2,3″ o rozdzielczości 10 megapikseli zapewnia tylko przeciętną jakość obrazu. Maksymalna rozdzielczość zdjęć w całym zakresie czułości nie przekracza 1000 par linii na wysokość obrazu. Ostrość spada przy tym przy krawędziach obrazu o 25 procent. Pozytywnie oceniamy za to skuteczność redukcji szumu aż do czułości ISO 1600 włącznie. Na wydrukach w formacie A3 zakłócenia pozostają niemal niewidoczne, a podczas oglądania zdjęć w pełnym rozmiarze na monitorze pojawiają się w umiarkowanych ilościach. Agresywne działanie filtra odszumiającego widać jednak po bardzo słabym odwzorowaniu detali już przy niskich wartościach ISO – szczegóły motywów stają się niewyraźne.

Ricoh CX6 przejął obiektyw i matrycę od poprzedniego modelu CX5. Obraz może być przybliżony 10,7-krotnie i jest rejestrowany w rozdzielczości 10 megapikseli.
Ricoh CX6 przejął obiektyw i matrycę od poprzedniego modelu CX5. Obraz może być przybliżony 10,7-krotnie i jest rejestrowany w rozdzielczości 10 megapikseli.

Obudowa następcy modelu CX5 robi wrażenie solidnej i dobrze wykonanej. Jedynie okrągły przycisk krzyżowy okazuje się oporny i wymagający przyzwyczajenia. Aparat przyjemnie szybko reaguje na polecenia. Tryb filmowania umożliwia rejestrowanie materiału HD w rozdzielczości 720p przez maksymalnie 12 minut. Zoom działa wówczas wolniej, ale śledzący autofokus nie jest dostępny – w tej klasie cenowej spodziewalibyśmy się czegoś więcej.

Podsumowanie

Ricoh CX6 wzbudza ambiwalentne odczucia. Szybki autofokus ułatwia spontaniczne zdjęcia, zaś tryby manualne, przemyślany sposób obsługi i doskonały wyświetlacz ułatwiają fotografowanie nie tylko profesjonalistom. Niestety to, co ostatecznie trafia na kartę pamięci, w tej klasie cenowej po prostu nie przystoi – rozczarowuje zarówno mała szczegółowość, jak i niska maksymalna rozdzielczość zdjęć. Nie rekompensuje tego nawet relatywnie niski poziom szumu.

Alternatywa

W klasie kompaktowych megazoomów polecamy model Canon PowerShot SX220 HS. Co prawda jego autofokus nie działa aż tak szybko, jak układ w aparacie Ricoh, jednak przynajmniej w zakresie szerokokątnym radzi sobie w spontanicznych sytuacjach. Jakość obrazu jest przy tym znacznie lepsza, zaś zakres funkcji – z licznymi trybami manualnymi i automatycznymi – jest na podobnym poziomie. Canon jest przy tym znacznie tańszy – model SX220 HS kupimy już za 950 zł (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Ricoh CX6

Bardzo szybki kompaktowy megazoom z szerokim wachlarzem opcji i doskonałym wyświetlaczem, ale też rozczarowującą jakością zdjęć.

PLUSY:

Bardzo sprawny autofokus
Tryby manualne
Doskonały wyświetlacz

MINUSY:
Słabe odwzorowanie detali
Niska rozdzielczość
Sterowanie menu przyciskiem krzyżowym

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.