Sitecom WLR-6000 – dziesięć lat spokoju

Wydajny i prosty w obsłudze ruter od Sitecom. WLR-6000 to urządzenie zapewniające prędkość połączenia rzędu 450 Mb/s w paśmie 5 GHz oraz wysokie transfery także na dużych odległościach.

Producent chwali się, że funkcja Sitecom Cloud Security blokuje reklamy, wirusy i podejrzane witryny internetowe. Jej działanie sprawdzaliśmy już przy okazji modelu WLR-4000, wówczas nie wypadła najlepiej.

Na niewielkich odległościach Sitecom WLR-6000 oferuje bardzo dobre transfery.

Na niewielkich odległościach Sitecom WLR-6000 oferuje bardzo dobre transfery.

WLR-6000, który nosi też oznaczenie X6, wyglądem nie odbiega od całej serii rozwiązań marki Sitecom. Podobnie jak w pozostałych modelach, także i tu zastosowano wyłącznie wbudowane anteny, dwie dla częstotliwości 2,4 GHz i trzy dla 5 GHz. Taki układ pozwala na uzyskanie prędkości połączenia na poziomie 300 Mb/s dla niższej i 450 Mb/s dla wyższej z częstotliwości. Faktyczne prędkości przesyłania są, jak można się spodziewać, niższe. Brak anten zewnętrznych ma niestety swoje konsekwencje – ruter jest bardzo wrażliwy na zmiany położenia. Nawet niewielkie przesunięcie jego, bądź któregoś z klientów powoduje bardzo znaczące skoki prędkości. Jeśli jednak już uda nam się znaleźć optymalne ustawienie, wówczas WLR-6000 pokaże co potrafi. Ten model jest też wyposażony w port USB obsługujący pamięci masowe i urządzenia wielofunkcyjne. Po zainstalowaniu na komputerze odpowiedniej aplikacji, można z niego korzystać jak z portu lokalnego.

Na dużych odległościach sygnał nadal jest silny, a prędkości wysokie.

Na dużych odległościach sygnał nadal jest silny, a prędkości wysokie.

Wracając do funkcji SCS trzeba przyznać, że jej idea jest słuszna. Ruter połączony z chmurą sprawdza przechodzący przez niego ruch i na podstawie określonych przez producenta kryteriów, blokuje go lub przepuszcza do sieci lokalnej. W ten sposób możliwe jest zabezpieczenie przed reklamami, wyłudzaniem informacji, podejrzanymi stronami i wirusami. W praktyce, faktycznie mechanizm zdaje się działać skuteczniej, niż jeszcze np. rok temu, ale programu antywirusowego i zapory na lokalnym komputerze nie zastąpi. Filtr reklam rzeczywiście działa skutecznie, czasem aż nadto, blokuje bowiem zarówno te niechciane jak i pożądane elementy Flash na stronie. Co do podejrzanych stron, SCS wpuścił nas na wiele witryn zawierających podejrzane treści i zawirusowane pliki. Fakt, że jednak ochrona działa choćby częściowo jest godny pochwały – zawsze to dodatkowy element w całym łańcuchu zabezpieczeń.

We współpracy z wieloma klientami bezprzewodowymi w paśmie 5 GHz, WLR-6000 radzi sobie wyśmienicie.

We współpracy z wieloma klientami bezprzewodowymi w paśmie 5 GHz, WLR-6000 radzi sobie wyśmienicie.

Pod względem wydajności Sitecom wypada bardzo dobrze, choć ze wspomnianym wcześniej zastrzeżeniem dotyczącym jego ustawienia. W paśmie 5 GHz na małych odległościach transfery sięgają wartości 222 Mb/s, w 2,4 GHz – 173 Mb/s. Na dużych odległościach jest to odpowiednio 123 i 107 Mb/s. Wyraźnie gorzej jest we współpracy z wbudowaną w notebooka kartą Centrino 2 – 136 i 106 Mb/s na małej odległości spada do zaledwie 46 i 55 Mb/s po przejściu sygnału przez kilka ścian. Przyzwoicie, choć nie tak dobrze jak obiecuje producent, ma się ruting między LAN i WAN. Z obiecywanych 500 Mb/s udało nam się uzyskać 258 w stronę klienta i 313 w kierunku ISP. Przy takich osiągach ruter może się pochwalić relatywnie niskim poborem energii, około 6,5 W podczas transmisji danych.

Mimo wysokiej wydajności, zużycie energii podczas pracy jest dość niskie.

Mimo wysokiej wydajności, zużycie energii podczas pracy jest dość niskie.

Choć urządzenie nie należy do najtańszych, to jego wyniki rekompensują poniesiony wkład. Trzeba jednak pamiętać, że usługa SCS jest bezpłatna przez pierwsze 6 miesięcy użytkowania, po tym okresie albo wykupujemy abonament, albo z niej rezygnujemy. Trzeba jednak pamiętać, że nie daje ona stuprocentowego bezpieczeństwa i nie zastąpi instalowanego lokalnie antywirusa z prawdziwego zdarzenia. Zbliżoną do Sitecoma wydajność oferują Asus RT-N66U i jednozakresowy D-Link DIR-645. Zobacz ich porównanie.

Grzegorz Bziuk

PLUSY:

Jednoczesna praca w 2,4 i 5 GHz
Wysokie prędkości transferów
Dziesięcioletnia gwarancja

MINUSY:
Duża wrażliwość na zmiany położenia.

1
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.