Thecus N4200Eco – konkurencja rośnie

Nowości wśród produktów marki Thecus nie było w naszym zestawieniu już od dłuższego czasu. Było to spowodowane małą popularnością i słabą dostępnością tych rozwiązań na rodzimym rynku. Z tym większą przyjemnością prezentujemy dziś model N4200Eco, dzięki któremu ten producent wraca na naszego rankingu – i to wraca w dobrym stylu.
Thecus N4200Eco – konkurencja rośnie

Wysokie transfery ciągną za sobą doś wysokie zużycie energii, ale trzeba pamiętać, że N4200Eco to sprzęt czterodyskowy.
Wysokie transfery ciągną za sobą dość wysokie zużycie energii, ale trzeba pamiętać, że N4200Eco to sprzęt czterodyskowy.

Mimo oznaczenia Eco w nazwie produktu, zamontowano w nim procesor taktowany wyżej niż ten w N4200. N4200Eco napędza dwurdzeniowy procesor Intel Atom D525 o zegarze 1,8 GHz. Wyposażono go też w 1 GB pamięci RAM i dwa gigabitowe porty LAN. Po takiej specyfikacji można się spodziewać wysokiej wydajności i faktycznie – nasze oczekiwania nie zostały zawiedzione. Prócz już wspomnianych złącz, Thecus wyposażył swój serwer w sześć portów USB i dwa eSATA. Urządzenie posiada cztery kieszenie na twarde dyski. Możliwy jest montaż zarówno napędów o wielkości 2,5 jak i 3,5 cala. Maksymalna obsługiwana obecnie pojemność pojedynczego z nich wynosi 4 TB a obsługiwane konfiguracje to JBOD, RAID 0, 1, 5, 6 i 10. Na panelu przednim znalazł się wyświetlacz, na którym można odczytać najważniejsze parametry pracy urządzenia oraz przyciski pozwalające np. na konfigurację adresów IP dla obu kart sieciowych. Sprzęt ma też slot PCI-e, dzięki czemu możliwe jest zainstalowanie kart 10 GbE.

Niestety pobór energii jest też wysoki w trybie oszczędzania.

Już z samej specyfikacji widać, że sprzęt nie jest kierowany dla użytkowników domowych, grupą docelową jest sektor małych i średnich firm. Świadczą o tym także możliwości sprzętu. Dwa porty LAN mogą być agregowane i wykorzystane jednocześnie w mechanizmie load-balancing lub naprzemiennie wykorzystując fail-over. Ponadto Thecus może się pochwalić praktycznie wszystkimi funkcjami znanymi z produktów QNAP i Synology. Mamy zatem serwery SMB, FTP, http, multimediów, wydruku czy poczty. Nie zabrakło także obsługi dużych ramek (Jumbo Frames) czy wsparcia dla kamer IP i klienta Active Directory. Dodatkowe funkcje mogą być zaimplementowane poprzez instalację paczek rozszerzeń. Dla zapewnienia większego bezpieczeństwa danych dyski mogą zostać zaszyfrowane. Pochwała należy się też za dołączone bardzo funkcjonalne, pełne oprogramowanie do tworzenia obrazów dysków – Acronis True Image oraz przetłumaczoną na wiele języków, wśród nich także na polski, instrukcję obsługi.

Prędkości uzyskiwane przy odczycie z NAS przez SMB są wysokie. Thecus konkuruje tu z Synology i QNAP-em.

Wyniki jakie uzyskuje N4200Eco plasują go w czołówce zestawienia tuż obok czterodyskowego Synology DS411+ II czy dwudyskowego QNAP TS-219P II. Zarówno prędkości zapisu jak i odczytu przez SMB wahają się w granicach 100 MB/s co zapewnia komfortową wymianę danych także w dużych grupach roboczych oraz szybkie tworzenie kopii zapasowych podłączonych stacji roboczych. Także dla FTP prędkości są wysokie – odpowiednio ok. 54 i 34 MB/s dla odczytu i zapisu. Taka wydajność jest niestety okupiona wyraźnie słyszalną pracą i nie najniższym zużyciem energii, które podczas dostępu do danych sięga wartości 28,7 W. Należy jednak pamiętać, że to i tak kilkukrotnie mniej niż przeciętny serwer “tradycyjny”.

Również jeśli idzie o zapis danych to uzyskane rezultaty są bardzo dobre.

Choć cena urządzenia nie jest niska, to nie jest to też sprzęt kierowany do użytkowników domowych. Jego użytkownikami są małe i średnie firmy, dla których koszt dostępności i bezpieczeństwa danych jest zdecydowanie wyższy niż cena zakupu sprzętu, która w dniu testu oscylowała w okolicach dwóch tysięcy złotych. N4200Eco jest bezpośrednim konkurentem dla wspomnianych wcześniej produktów Synology i QNAP.