Windows 8: Dwie edycje dla procesorów x86, jedna dla ARM

Komputery wyposażone w klasyczne procesory x86 dostaną dwie edycje nowego systemu operacyjnego: Windows 8 oraz Windows 8 Pro.

Będą one dostępne w 32 oraz 64-bitowych wersjach. Pierwsza z nich jest odpowiednia dla większości użytkowników. Oferuje wszystkie istotne funkcje wraz z możliwością zmiany języka bez konieczności restartu, co wcześniej było możliwe tylko w edycjach Enterprise/Ultimate. Chiny i wybrane rynki dostaną osobną edycję systemu jedynie z lokalnym językiem.

Windows 8 Pro

jest przeznaczony dla entuzjastów, biznesu i profesjonalistów. Cokolwiek to znaczy, znajdziemy w nim dodatkowo szyfrowanie, wirtualizację, zarządzanie PC i podłączanie do domen. Windows Media Center będzie dostępny tylko jako dodatek i tylko dla wersji Pro. Oznacza to mniej więcej tyle, że gdy twoje umiejętności są większe niż tylko odnalezienie ikony Internet Explorera – potrzebujesz wersji Pro.

Windows RT

to najnowszy system Microsoftu, znany dotąd jako edycja ARM lub WOA. Co ciekawe w tym przypadku zrezygnowano z numeru „8” przy nazwie systemu (nie wiemy czemu, możecie snuć teorie spiskowe). Ta edycja będzie dostępna tylko w wersji preinstalowanej na komputerach lub tabletach z procesorami ARM (czyli takimi, jakie znajdziecie w smartfonach). System będzie zawierał zoptmalizowane pod kątem dotyku aplikacje Microsoft Word, Excel, PowerPoint oraz OneNote.

Aktualizacja do Windows 8 Pro będzie dostępna jedynie dla użytkowników Windows 7 Professional oraz Ultimate. Pozostali muszą zadowolić się podstawową wersją systemu. Microsoft Office zoptymalizowany dla urządzeń dotykowych zajdzie się tylko w edycji RT, podobnie jak szyfrowanie urządzeń. Więcej informacji znajdziecie na

oficjalnym blogu Microsoft

.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.