Acer Iconia Tab A200 – fajny i niedrogi tablet z Androidem 4.0

Acer Iconia Tab A200 to jeden z pierwszych tabletów z całkiem nowym systemem operacyjnym Android 4.0. W testach wypada naprawdę dobrze.

Acer Iconia Tab A200: przystępny cenowo tablet z Androidem 4.
Acer Iconia Tab A200: przystępny cenowo tablet z Androidem 4.

Acer Iconia Tab A200 jest obecnie oprócz drogiego Asusa Transformera Prime jedynym tabletem z fabrycznie zainstalowanym Androidem 4. Chociaż system ten jest wciąż zupełnie świeży, wyposażenie stanowią stare, sprawdzone komponenty: platforma Tegra 2 i dwurdzeniowy procesor taktowany zegarem o częstotliwości 1 GHz. Wydajność jest całkiem wystarczająca do wszystkich zadań – zarówno do korzystania z Internetu, jak i oglądania HD. Połączenie Androida 4 i Tegry 2 oferuje wydajność, która wypadła w teście przekonująco.

Wprawdzie nowy system operacyjny przypomina na pierwszy rzut oka wersję 3, jednak szczegóły są wyraźnie lepiej dopracowane. Pojawił się nowy, elegancki efekt przenikania podczas poruszania się w menu aplikacji, a same aplikacje można teraz łączyć w grupy. Obsługa jest teraz znacznie płynniejsza – w tabletach z Androidem 3 podczas nawigacji w menu prawie zawsze pojawiały się przeskoki, za to w Acerze A200 nic takiego nie ma miejsca. Android 4 pozostaje jednak trochę z tyłu za systemem iOS iPad-a, bo zarówno przeglądarka internetowa, aplikacje, czy też menu w tablecie Apple’a działają mimo wszystko odrobinę płynniej.

Własna koncepcja obsługi: Acer Ring

Na pierwszy rzut oka interfejs użytkownika systemu Android się nie zmienił, jednak w dolnym pasku ekranu startowego pojawiła się niestandardowa ikona, której kliknięcie uruchamia tak zwany „Acer Ring” – panel sterowania, który producent stosuje również w urządzeniach z dotykowym ekranem oraz systemem Windows. Z jego poziomu dostępne są bezpośrednio aplikacje oraz przyciski skrótów – na przykład regulacja poziomu głośności.

Standardowe wyposażenie i port USB z funkcją hosta

Pozostałe wyposażenie modelu A200 jest standardowe: pamięć operacyjna o pojemności 1 GB, pamięć Flash o pojemności 16 GB do przechowywania danych, którą można łatwo i niskim kosztem rozszerzyć za pomocą kart Micro SDHC. Oprócz WLAN w standardzie n, Bluetooth-a i GPS-u tablet wyposażony jest w jedno złącze USB z funkcją hosta, dzięki któremu można podłączyć zewnętrzne napędy lub pamięci USB.

Acer Iconia Tab A200: dobry czas pracy na baterii, ale duża waga.
Acer Iconia Tab A200: dobry czas pracy na baterii, ale duża waga.

Tablet nie pokazał żadnych słabych stron w zakresie pracy na baterii: wytrzymał 5 godzin i 39 minut odtwarzania wideo oraz 6 godzin i 37 minut pracy w Internecie. Urządzenie nie jest jednak lekkie jak piórko, bo waży ponad 700 gramów, przez co traci punkty w kategorii „Mobilność”. Dla porównania, droższy iPad 2 waży około 600 gramów, a jego czasy pracy na baterii wynoszą odpowiednio 8 godzin i 2 minuty (wideo) oraz 6 godzin i 39 minut (Internet).

Dobry, ale odbijający światło wyświetlacz

10,1-calowy ekran z rozdzielczością 1280 na 800 pikseli wystarczy, aby odtwarzać fimy formacie HD ready. W naszym teście zrobił on dobre wrażenie: kolory są wyraźne i żywe, nie ulegają też zatraceniu pod płaskim kątem widzenia. Subiektywne, pozytywne odczucia potwierdzają wyniki pomiarów wykonanych w naszym laboratorium: jasność wynosi około 280 Candeli na metr kwadratowy, a kontrast szachownicy 159:1. A200 odbija jednak mocno światło, tak samo zresztą jak konkurencja.

Na wykonanie nie ma co narzekać. Wprawdzie jakość materiałów nie wydaje się być tak wysoka jak w przypadku metalowych obudów iPad-a czy Asusa Transformera Prime, ale całość wykonana jest solidnie. A200 nie ma wystających krawędzi i robi wrażenie zwartego urządzenia.

Acer Iconia Tab A200: pomimo niskiej ceny wykonanie jest dobre.
Acer Iconia Tab A200: pomimo niskiej ceny wykonanie jest dobre.

Podsumowanie

Dostępny już za niecałe 1500 zł Acer A200 jest przystępnym cenowo tabletem, którego serce stanowi udany duet: najnowszy system operacyjny Android 4.0 i sprawdzona platforma Nvidia Tegra 2. Dobrze wypada on w testach, a nawet zdobywa miejsce w pierwszej dziesiątce. Chociaż wyposażenie nie jest niczym specjalnym, nowy tablet Aceraa zdobywa punkty dzięki odpowiedniemu stosunkowi wydajności do ceny. Można go polecić wszystkim, którzy szukają dobrego i niedrogiego tabletu z Androidem 4.

Alternatywa

Wybór tabletów z nowym Androidem 4 jest wciąż jeszcze mocno ograniczony. Asus Transformer Prime oferuje wprawdzie lepsze wyposażenie i jaśniejszy wyświetlacz, ale kosztuje około 2300 zł. W przedziale cenowym do 1500 zł nie ma jak na razie żadnego dobrego zamiennika z przekątną o długości 10,1 cala. Za 1600 zł można natomiast kupić 16-gigabajtową wersję iPad-a 2 bez 3G, który wciąż jest jednym z najlepszych tabletów na rynku (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Acer Iconia Tab A200

Niedrogi i wydajny tablet z nowym systemem Android 4.

PLUSY:

Dobra wydajność
Android 4
Host USB
Jasny, dobry wyświetlacz

MINUSY:
Wyświetlacz odbijający światło