Asus GTX 670 DirectCU II TOP 2048MB GDDR5

Podkręcona karta wyposażona w układ graficzny GeForce GTX 670. Dzięki podniesieniu jego taktowania do poziomu 1059 MHz (1137 MHz z GPU Boost) bez problemu konkuruje ona z droższym kartami bazującymi na GeForce GTX 680. Na uwagę zasługuje również wydajny i wyjątkowo cichy układ chłodzenia DirectCU

Pierwszą z kart graficznych wykorzystującą nowe układy graficzne GeForce GTX 670 otrzymaliśmy od Asusa z przebudowanym laminatem i to w mocno podkręconej wersji. Referencyjna karta Nvidii pracuje z częstotliwością rdzenia na poziomie 915 MHz, a dzięki technologii GPU Boost uzyskuje 980 MHz natomiast dostarczony do testów Asus GTX 670 DirectCU II TOP miał zegary ustawione na 1059 MHz oraz 1137 MHz. Szkoda, że inżynierowie nie postanowili podbić taktowania pamięci i pozostawili ich częstotliwość pracy na poziomie referencyjnym – 6008 MHz. Więcej na temat zarówno referencyjnej konstrukcji Nvidii oraz jej architektury jak również dostarczonych nam przed premierą kart możecie przeczytać w tym artykule.

Do zasilania karty niezbędne jest podłączenie dwóch sześciopinowych złączy.

W rozdzielczości Full HD wyniki GTX 680, podkręconego Radeona HD 7970 oraz GTX 670 są na zbliżonym poziomie.

W rozdzielczości Full HD wyniki GTX 680, podkręconego Radeona HD 7970 oraz GTX 670 są na zbliżonym poziomie.

Układ chłodzenia

Jak już wspomniałem we wstępie podkręcony Asus wyposażony został w autorski układ chłodzenia o nazwie DirectCU II. Jest on używany przez inżynierów w wielu podkręconych produktach tej firmy. W jego skład wchodzi masywny aluminiowy radiator z trzema rurkami heat-pipe wkomponowanymi w jego podstawę. Ich zadaniem jest jak najszybsze odprowadzenie ciepła z rdzenia GPU. Za dalsze schłodzenie konstrukcji odpowiadają dwa wentylatory o bardzo przyzwoitej kulturze pracy. W czasie naszych testów rdzeń GPU nagrzewał się maksymalnie do 74°C przy średnim generowanym hałasie na poziomie zaledwie 35,9 dB (2,1 sona). Jest to jeden z najlepszych wyników w naszym rankingu! W trakcie spoczynku temperatura spadała do zaledwie 38°C, a hałas do 33,1 dB (1,5 sona).

Z drugiej strony laminatu producent umieścił czarną płytkę wykonaną ze szczotkowanego aluminium z logo oraz oznaczeniem karty. Poza uszytwnieniem dłuższego niż w przypadku referencyjnego modelu laminatu, poprawia ona walory estetyczne produktu.

W Far Cry 2 przewaga nad najbliższym konkurentem wynosi aż 17%.

W Far Cry 2 przewaga nad najbliższym konkurentem wynosi aż 17%.

Wydajność

Pod względem oferowanej wydajności nie można podkręconemu Asusowi niczego zarzucić. Jego blisko pięcioprocentowa przewaga nad najszybszym, referencyjnie taktowanym GeForce’m GTX 680 mówi sama za siebie… Mimo iż pod względem ceny karta zdecydowanie powinna konkurować z podkręconymi Radeonami HD 7970 w starciu z Asus’em GTX 670 również i one tracą około 5%. Jeżeli szukalibyśmy odpowiedniego przeciwnika dla prezentowanego Asusa GTX 670 w wersji TOP to najbliżej ma on do dwurdzeniowego GeForce’a GTX 590, którego przewaga w wydajności wynosi niespełna jeden procent! Imponujące…

W DiRT3 podkręcony Asus osiąga wyniki wyższe o 6% od GTX 680.

W DiRT3 podkręcony Asus osiąga wyniki wyższe o 6% od GTX 680.

Również pobór mocy platformy testowej z zainstalowanym w niej GTX 670 DirectCU II TOP nie pozostawia złudzeń… inżynierowie Nvidii wykonali kawał dobrej pracy projektując rdzenie Kepler. W trakcie spoczynku podkręcony Asus potrzebował 104 W czyli tyle samo co podkręcony Radeon HD 7970 OC od Sapphire’a i o 4 W więcej niż referencyjny GTX 680. Podczas grania sytuacja była podobna. GTX 670 DirectCU II TOP wraz z platformą pobierał 371 W, wspomniany wyżej Sapphire – 420 W, a referencyjny GTX 680 – 372 W.

W 3DMark 11 zarówno GTX 680 jak i GTX 670 mają zbliżone wyniki... też zastanawiacie się nad sensem zakupu karty droższej o prawie 500 zł?

W 3DMark 11 zarówno GTX 680 jak i GTX 670 mają zbliżone wyniki… też zastanawiacie się nad sensem zakupu karty droższej o prawie 500 zł?

Zawartość opakowania

Jedynym szczegółem, do którego możemy się przyczepić jest zawartość opakowania… Kupując kartę za 1780 zł moglibyśmy liczyć na więcej niż tylko pojedyncza przejściówka zasilania oraz płyta ze sterownikami i programem do zarządzania karta graficzną…

Pobór mocy platformy z GTX-ami jest identyczny, za to oba Radeony pobierają więcej mocy... ale dodajmy uczciwie, że tylko pod dużym obciążeniem.

Pobór mocy platformy z GTX-ami jest identyczny, za to oba Radeony pobierają więcej mocy… ale dodajmy uczciwie, że tylko pod dużym obciążeniem.

Podsumowanie

Asus GTX 670 DirectCU II TOP jest bardzo dobrą alternatywą nie tylko dla droższego GeForce’a GTX 680, ale także dostępnych w podobnej cenie podkręconych kart Radeon HD 7970. Zarówno od jednych, jak i od drugich jest wydajniejszy o niespełna pięć procent – po co zatem przepłacać, bądź tracić na wydajności?

Grzegorz Glonek

Asus GTX 670 DirectCU II TOP 2048MB GDDR5

PLUSY:

Wydajny i cichy układ chłodzenia
Fabrycznie podkręcona

MINUSY:
Uboga zawartość opakowania z kartą graficzną

15
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.