Co sądzimy o piractwie i jakie są efekty prowadzenia działań antypirackich?

Raport Sztabu Antypirackiego

Piraci wciąż górą, ale tendencja jest dla nich niedobra

Piraci wciąż górą, ale tendencja jest dla nich niedobra

Z przeprowadzonych analiz wynika, że w polskim Internecie najczęściej dochodziło do kradzieży treści związanych z oprogramowaniem. Głównym kanałem wymiany takich treści były ogólnotematyczne fora dyskusyjne, gdzie konsumenci by zadać pytanie nie muszą się rejestrować. Nieco lepiej pod tym względem wypadały fora tematyczne, gdzie społeczności są mniejsze i bardziej zintegrowane.

Z analiz opinii Internautów na temat sposobów walki z kradzieżą treści w internecie wynika, że 70% z nich źle ocenia te sposoby. Tylko co dziesiąty konsument popierał przeciwdziałanie piractwu. Z drugiej zaś strony tendencja jest pozytywna, bowiem coraz więcej internautów zdaje sobie sprawę z konsekwencji piractwa, poznają coraz różniejsze formy przeciwdziałania, m.in. policji

ostatni nalot w Otwocku, serwisów, organizacji pozarządowych itp. Niewątpliwie wpływ na zmianę nastawienia internautów do kradzieży miały ostatnio również takie głośne sprawy jak: dyskusje nad projektem ACTA czy zamknięcie serwisu megaupload.com.

Wartym odnotowania jest także efekt zamknięcia megaupload.com. W ciągu miesiąca co najmniej dziesięć innych serwisów hostingowych kojarzonych dotąd z czerpaniem korzyści z udostępniania kradzionych plików zostało zamkniętych lub podjęło walkę z piractwem we własnych szeregach. Byliśmy więc świadkami najbardziej masowego zjawiska zanikania piractwa w tej branży. Więcej o tym tutaj .

A jaki skutek przyniosły działania Sztabu Antypirackiego podjęte w tym czasie? Z sieci zniknęło co najmniej 200 wysoko zasięgowych (często czytanych i oglądanych) kradzionych treści– w tym pirackie filmy w serwisie YouTube, linki do pełnych, pirackich wersji popularnych programów do obróbki grafiki, rejestrowania obrazu pulpitu, projektowania, systemów operacyjnych, pakietów biurowych, etc. Sztab Antypiracki uderzył też w konsumentów rozprzestrzeniających i poszukujących programy umożliwiające obchodzenie zabezpieczeń aplikacji ( cracków, kluczy aktywacyjnych, etc.).

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News