Dużo mocy od Chieftec’a

Rzut okiem na zasilacz Chieftec SPS-1000C NTRO88+

Firma Chieftec na naszym rynku kojarzy się głównie z obudowami i zasilaczami. Do testów w naszym laboratorium trafił przeznaczony dla wymagających użytkowników model SPS-1000C czyli najmocniejszy zasilacz z serii NTRO88+. Pierwsze co rzuca się w oczy to duża moc oraz czerwona obudowa tej małej elektrowni.

Zasilacz ma częściowo modułowo dołączane kable. Przewody niezbędne do zasilania płyty głównej są zamocowane na stałe. Reszta jest modułowa i wpinamy tylko potrzebne, dzięki czemu ograniczymy plątaninę kabli w obudowie co zawsze poprawia tak pożądaną cyrkulację powietrza. Wśród dostępnych złączy znajdziemy zasilanie do czterech urządzeń z wejściem Molex, osiem SATA, jedno Floppy i cztery ośmiopinowe (6+2) dla kart graficznych. Tych ostatnich jak na tak wysoką moc jednostki zasilającej można być zbyt mało dla entuzjastów ekstremalnych rozwiązań. Producent nie oszczędzał za to na długości przewodów. Dwa kable z wtyczkami SATA mają metr długości, Molex 70 cm, a przewody do zasilania kart PCI Express po 55 cm.

Urządzenie posiada certyfikat sprawności energetycznej 80 Plus Silver. Oznacza to, że jego sprawność waha się w granicach 85-89% przy obciążeniu rzędu 20-100% i napięciu na wejściu wynoszącym 230V. Ponadto ma także certyfikat ATI Crossfire i Nvidia SLI więc bez obaw możemy nim zasilać konfigurację wyposażone w więcej niż jedną kartę graficzną. Oczywiście ma także wszelkie zabezpieczenia przed dużym obciążeniem, zbyt niskim i wysokim napięciem, nadmierną temperaturą, itp. Do tego jak w całej serii możemy liczyć na aktywną poprawę współczynnika mocy (PFC).

Podczas pracy zasilacz zachowuje się dość cicho. Pomiar natężenia dźwięku w odległości 30 cm dał rezultat 37,8 dBA (1,4 sona). Zapewne pomaga w tym duży 14 centymetrowy wentylator. Po uruchomieniu wydajnego komputera prezentowany zasilacz będzie zapewne jednym z najcichszych podzespołów wyposażonych w wentylator.

Wysoka moc zasilacza, natężenia prądu na linii 3,3V i 5 V do 25 A, a na linii 12 V do 80 A powinny usatysfakcjonować nawet wymagających pod tym względem użytkowników, czyli przede wszystkim nie uznających kompromisów entuzjastów gier komputerowych. Cena jak na tej mocy zasilacz wydaje się całkiem rozsądna.

Robert Dutkiewicz

Chieftec SPS-1000C NTRO88+

Moc maksymalna: 1000 W
Typ PFC: aktywne
Chłodzenie: aktywne, 1x 140 mm
Łączna liczba złączy Molex/SATA/Floppy/PCI Express 6-8 pin: 4/8/1/4
Wymiary: 160×150×87 mm
Gwarancja: 24 miesiące

PLUSY:

Duża moc
Odpinane i dość długie kable
Wysoka sprawność
Aktywne PFC

MINUSY:
tylko cztery PCIe dla kart graficznych

Sprzęt do testów dostarczył: Chieftec
Cena sugerowana producenta: 770 zł