Huawei Ideos X3 – kolorowy, ale niskobudżetowy

Huawei zamierza w ciągu najbliższych trzech lat zaliczać się do pięciu najlepszych producentów telefonów komórkowych na rynku. W Europie Chińczycy startują występując pod własnym szyldem wypuszczając atrakcyjny cenowo telefon Ideos X3. Czy ten tani telefon z Androidem to właściwe posunięcie?
Huawei Ideos X3 – kolorowy, ale niskobudżetowy

Huawei Ideos X3: Chiński hit w konkurencyjnej cenie

Huawei Ideos X3: Chiński hit w konkurencyjnej cenie

Tani chiński złom, czy dobry debiut telefonu komórkowego w świecie Androida? Pytanie to nasuwa się samo przy zakupie telefonu Google za jedyne 500 zł bez umowy.

Szybki na zewnątrz dzięki połączeniom HSPA WLAN

Fakty są następujące: do wyposażenia U8510 zaliczają się między innymi UMTS z HSDPA oraz odbiornik WLAN (b/g/n). W naszych pomiarach pracy w sieci ten chiński telefon zdał egzamin. Nasza testowa strona zajmująca 600 KB została załadowana przez sieć WLAN w 6,7 sekundy – wynik całkowicie w porządku. Strony dla urządzeń mobilnych były ładowane całkowicie w około dwie sekundy. Wprawdzie Ideos X3 posiada tylko procesor taktowany z częstotliwością 600 MHz, ale w żaden sposób nie powoduje on spadku wydajności. W naszych pomiarach pracy na wysokich obrotach Ideos X3 był w stanie dotrzymać kroku najlepszym urządzeniom. Otwieranie aplikacji takich jak “Mail” i “Kontakty” zajmuje 0,5 sekundy, a przeglądarka była gotowa do pracy w niecałą sekundę.

Wybrakowany wyświetlacz i ekran dotykowy

Obudowa telefonu Ideos X3 jest kompaktowa i porządna. Urządzenie obsługuje się za pomocą 3,2-calowego, dotykowego ekranu, którego rozdzielczość wynosi 320×480 pikseli. W praktyce jest on, jak na nasz gust, trochę zbyt czuły. Podczas przewijania menu nasi testerzy uruchamiali czasem niechcący aplikacje, co na dłuższą metę może być denerwujące. Braki dały o sobie znać również w trakcie pomiarów wyświetlacza. W porównaniu z bezpośrednimi konkurentami jasność telefonu Ideos X3 jest niższa. Białe powierzchnie wyglądają raczej niebieskawo. Do tego ekran dotykowy jest podatny na zbieranie odcisków palców, co kłuje w oczy. Przyciski czujników znajdujące się pod ekranem są powodem dalszej krytyki, bo trzeba jeszcze więcej męczyć palce, aby żądana komenda została wykonana.

Android 2.3.3 oraz interfejs aHome

Jeśli chodzi o system operacyjny, to chiński producent postawił na sprawdzoną już wersję Androida 2.3.3 (Gingerbread) oraz zainstalował w telefonie interfejs użytkownika aHome. Ten praktyczny interfejs oferuje użytkownikowi jeszcze więcej możliwości dopasowania wyglądu ekranu startowego, na przykład przez dodanie różnych animacji, tematów oraz skrótów dostępu. Kto tego nie potrzebuje, może za pomocą menu ustawień również aktywować oryginalną, czystą wersję Androida – to opcja, którą oferuje mało który telefon. A szkoda bo takie rozwiązanie ma wielu zwolenników.

Różnorodność: Ideos X3 jest dostępny w trzech różnych wersjach obudowy

Różnorodność: Ideos X3 jest dostępny w trzech różnych wersjach obudowy

Słaby aparat, wszechstronny odtwarzacz MP3

Wbudowany w Ideosie X3 3,2-megapikselowy aparat bez autofokusa i lampy błyskowej nadaje się tylko do okazjonalnych zdjęć, jeżeli warunki oświetleniowe są dobre. Przy kiepskim świetle i sztucznym dochodzi do mocnych szumów obrazu i złego odwzorowania kolorów. Nagrywanie wideo ograniczone jest do rozdzielczości 800×480 pikseli – mało sprawia to przyjemności. Niemniej jednak dzięki kamerze VGA umieszczonej z przodu można prowadzić rozmowy wideo zarówno poprzez zainstalowaną aplikację obsługującą WLAN jak i przez sieć komórkową. W przeciwieństwie do wielu innych telefonów z Androidem odtwarzacz MP3 jest bogato wyposażony dzięki licznym ustawieniom fabrycznym equalizerów. Dźwięk z dołączonych do opakowania słuchawek jest bardzo porządny, ale mógłby być jak na nasz gust trochę głośniejszy. Jedynym minusem jest brak obsługi plików WMA.

Słaby akumulator, cichy głośnik

Z czasem rozmowy na pełnej wydajności GSM wynoszącym około cztery godziny Ideos X3 plasuje się raczej na niższych pozycjach rankingu telefonów komórkowych. Czas pracy w Internecie wynoszący 6 godzin i 40 minut jest za to całkowicie do przyjęcia. Naładowanie Ideosa zajmuje dużo czasu: pusty akumulator potrzebuje na pełne naładowanie ponad trzy godziny. Jeśli chodzi o akustykę, w telefonie występują lekkie szumy otoczenia, głośnik jest o wiele za cichy, a jakość dźwięku przeciętna.

Podsumowanie: tylko dla gotowych na ustępstwa

Za przystępną, promocyjną cenę około 500 zł niedoświadczeni użytkownicy smartfonów otrzymują bogato wyposażony telefon komórkowy, który dzięki połączeniom HSDPA i WLAN również dobrze nadaje się do korzystania z Internetu oraz dysponuje aktualną wersją Androida. Różne warianty obudowy wnoszą świeżość do świata komórek zdominowanego przez czerń i szarość. Jednak niska cena pociąga za sobą ograniczenia wielkości i jakości wyświetlacza oraz funkcjonalności ekranu dotykowego, baterii oraz aparatu.

Alternatywa

Jeżeli szukacie jakiegoś nowego telefonu z Androidem któregoś z renomowanych producentów, ale nie chcecie wydać więcej niż 500 zł, alternatywą mógłby być dla Was Samsung Galaxy mini S5570, który aktualnie kosztuje znacznie poniżej tej kwoty i to bez umowy. Ten telefon z Androidem oferuje podobne wyposażenie jak Ideos X3 U8510, ale funkcjonalność jego dotykowego ekranu jest lepsza, a akustyka i bateria są dobre, za to jego system operacyjny to Android w wersji 2.2 (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Huawei Ideos X3

Przystępny cenowo, porządnie wyposażony, ale w wielu miejscach niedopracowany pod względem praktycznym telefon z Androidem prosto z Chin.

PLUSY:

Android 2.3
Sprawna przeglądarka
Kompaktowa obudowa
Przystępna cena

MINUSY:
Słaby wyświetlacz
Przeciętna wydajność obsługi dotykowej
Słaba bateria
Kiepski aparat