Pierwszy router bezprzewodowy nowej generacji trafił do sklepów!

Firma Buffalo, znana z produkcji sprzętu sieciowego zapowiedziała pierwszy router bezprzewodowy działający w nowym standardzie IEEE 802.11ac. Jest to następca popularnego 802.11n, który obecnie jest powszechnie wykorzystywany w urządzeniach mobilnych.

Naturalnie zachowano kompatybilność wsteczną i urządzenie może bezproblemowo porozumiewać się ze starszymi urządzeniami sieciowymi – od 802.11n, przez 802.11g aż do 802.11b. Jeszcze w tym roku Buffalo obiecywał premierę routera nowej generacji, która miała się odbyć jeszcze na wakacje. Jednak niedługo potem swoje plany pokazał Netgear, zapowiadając, że nowe routery pojawią się jeszcze w maju. Buffalo za wszelką cenę chciał być pierwszy i chyba się udało, bo router AirStation WZR-D1800H można kupić już dziś. Na razie za granicą przez frys.com oraz newegg.com. Wraz z routerem zadebiutował również bezprzewodowy media bridge – WLI-H4-D1300. Oba urządzenia zostały wycenione na 180 dolarów – ok. 600 zł.

Router jak i media bridge działają w paśmie 5 GHz zamiast 2,4 GHz, jak było to w przypadku większości urządzeń 802.11n. Opisywany sprzęt nie wykorzystuje jeszcze finalnej wersji standardu 802.11ac. Bazuje na szkicu zatwierdzonym w listopadzie ubiegłego roku. Finalna wersja spodziewana jest dopiero na początku przyszłego roku i jak sądzimy router oraz media bridge otrzymają wtedy aktualizację oprogramowania.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.