Społeczność otwartego oprogramowania dostaje kompilator oparty na architekturze CUDA

Popularny kompilator LLVM umożliwia stosowanie obliczeń z wykorzystaniem procesorów graficznych w wielu językach programowania.
Procesory Nvidii obsługują kompilator LLVM

Procesory Nvidii obsługują kompilator LLVM

Nvidia informuje, że LLVM, jeden z najpopularniejszych kompilatorów w świecie otwartego oprogramowania, został wyposażony w obsługę procesorów graficznych tej firmy. Dzięki temu, liczba naukowców, niezależnych producentów oprogramowania (ISV) i języków programowania, które mogą korzystać z zalet akceleracji przez procesory graficzne, została znacząco zwiększona.

LLVM jest bardzo popularną, otwartą infrastrukturą kompilatora, która cechuje się modułową konstrukcją, co ułatwia dodawanie obsługi nowych języków programowania i architektur procesorów. Obsługa architektury CUDA umożliwia wprowadzenie masywnie równoległej akceleracji obliczeniowej na procesorach graficznych firmy Nvidia w językach C, C++ i Fortran. W wyniku współpracy z deweloperami LLVM, Nvidia udostępniła zmiany w kodzie źródłowym rdzenia kompilatora oraz wewnętrznych mechanizmach równoległego wykonywania instrukcji dla architektury CUDA, umożliwiając programistom tworzenie aplikacji akcelerowanych przez procesory graficzne w większej liczbie języków programowania. Dzięki temu obliczenia na procesorach graficznych staną się bardziej dostępne i popularne niż kiedykolwiek.

Platforma LLVM obsługuje wiele języków i interfejsów programowania, w tym C/C++, Objective-C, Fortran, Ada, Haskell, Java bytecode, Python, Ruby, ActionScript, GLSL i Rust. To również infrastruktura kompilatora wykorzystywanego przez firmę NVIDIA do obsługi architektury CUDA C/C++ i stosownego przez wiele wiodących firm, takich jak Apple, AMD i Adobe.

Aby pobrać najnowszą wersję kompilatora LLVM z obsługą procesorów graficznych firmy NVIDIA, odwiedź witrynę LLVM.

0
Źródło: Nvidia
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.