Transcend SSD 720 TS256GSSD720 256 GB – pierwsze szybkie dyski SSD od Transcenda

Do naszego laboratorium zawitał egzemplarz nowego nośnika SSD firmy Transcend, który właśnie trafił na rynek. Dysk ten należy do serii SSD 720, w ramach której dostępne są obecnie modele o pojemności: 64, 128, 256 i 512 GB. Testowany model o oznaczeniu TS256GSSD720 to nośnik o pojemności 256 GB, z czego użytkowa część obejmuje 238 GB. Solidna, metalowa obudowa nośników SSD 720 ma grubość 7 mm, tak więc dyski mogą być wykorzystywane w urządzeniach typu utrabook, czy też notebookach, w których na dysk przewidziano mniej miejsca niż standardowe 9,5 mm. Nośniki wyposażono w interfejs SATA 6 GB/s. Wszystkie części dysku są bardzo starannie wykonane. Wewnątrz na płytce PCB znajdujemy kontroler LSI SandForce SF-2281VD1-SDC oraz osiem modułów pamięci NAND flash produkcji SanDiska (SDZNPQCHER-032GT) o pojemności 32 GB każdy.

Maksymalna, deklarowana w specyfikacji szybkość sekwencyjnego przesyłania danych dysku wynosi 550 MB/s dla odczytu i 500 MB/s dla zapisu. Oprogramowanie wewnętrzne nośnika (firmware) obsługuje polecenia TRIM oraz procesy Garbage Collection (niezależne od systemu operacyjnego) co zapobiega degradacji szybkości zapisu. Dysk obsługuje także kolejkowanie poleceń wewnętrznych NCQ oraz szyfrowanie danych algorytmem AES 256-bit. Dzięki wgląd w system monitoringu S.M.A.R.T. użytkownik może na bieżąco analizować stan dysku.

W testach wydajności SSD 720 256 GB wypada bardzo dobrze. Jest to nośnik o wydajności porównywalnej do takich dysków jak Kingston HyperX, Patriot WildFire, OCZ Vertex 3, SanDisk Extreme czy Intel SSD 520, przy czym nośnik Transcenda jest od nich tańszy. Średnia szybkość sekwencyjnego przesyłania danych podatnych na kompresję sprawdzona przy pomocy aplikacji CHIP Diskbench wynosiła 520 i 503 MB/s podczas odczytu i zapisu. W HD Tune Pro średnia szybkość była na poziomie 527 i 471 MB/s. Maksymalnie dysk osiągał szybkość transferu: 559 i 536 MB/s podczas odczytu i zapisu danych (ATTO).

Świetne wyniki Transcenda uzyskiwane w aplikacjach testowych, są mocno uzależnione od stopnia kompresji przesyłanych danych. Tak więc w praktyce, z plikami o różnym stopniu kompresji wyniki mogą być sporo słabsze. Sprawdziliśmy jak napęd radzi sobie z plikami mało podatnymi na kompresję (pliki multimedialne, spakowane archiwa, obrazy płyt). Użyliśmy do tego aplikacji AS SSD. W pomiarze sekwencyjnego przesyłania danych nieściśliwych TS256GSSD720 uzyskał 524 i 277 MB/s. Nośnik Transcenda w odczycie multimediów okazał się najszybszy nie tylko wśród modeli z kontrolerem SandForce’a. Zapis danych nieściśliwych to jednak zdecydowanie domena kontrolerów innych niż SF – Marvella (Plextor M3 Pro) i Samsunga (SSD 830), zwłaszcza z najnowszym oprogramowaniem wewnętrznym. Zapisują one pliki multimedialne wyraźnie szybciej.

Średnie czasy dostępu, które oferuje nośnik SSD 720 wynosiły w AS SSD: 0,156 i 0,202 ms.

Transcend podobnie jak inne modele dysków wyposażonych w kontrolery LSI SF-2200 pod tym względem także ustępuje pola nośnikom Samsunga SSD 830 oraz dyskom z kontrolerami Marvell 88SS9174 jak Plextor M3 Pro czy Crucial M4 (ten ostatni z nowszym firmware’m ma lepszy czas dostępu podczas zapisu od prezentowanego na wykresach).

Wielozadaniowość oferowana przez nośnik TS256GSSD720 jest na poziomie innych dysków z grupy SF. Dysk zapewnia podczas odczytu i zapisu dużą liczbę iops. Jego wydajność w tym zakresie jest widocznie lepsza gdy dotyczy pracy z większymi danymi (4 KB), niż z blokami o wielkości 512 bajtów.

W testach aplikacyjnych, które symulują operacje najczęściej wykonywane podczas codziennej pracy, napęd Transcenda uzyskał wyniki: 66225 punktów w PC Mark Vantage HDD Score, oraz 5529 punktów w PC Mark7 HDD Score. O ile w zestawie symulacji stworzonej jeszcze dla systemu Windows Vista jakim jest Vantage nie jest to wynik zapierający dech w piersiach, to wynik w PC Mark7 należy do najwyższych wśród modeli o pojemności 240-256 GB, które dotychczas testowaliśmy. Porównanie produktów alternatywnych.

Średnie zużycie energii nośnika wynosi średnio 1,6 W czyli sporo. Temperatura powierzchni napędu po dwóch godzinach pracy w obciążeniu, w najcieplejszym miejscu wynosiła jedynie 31°C. Producent udziela na dysk 3-letniej gwarancji.

Jak pokazują wyniki testów SSD 720 256 GB jest napędem wysokiej klasy, oferującym dużą wydajność – zwłaszcza w odczycie. Transcend pokazując dyski SSD 720 może pochwalić się nareszcie pełnowartościowymi, konkurencyjnymi w odniesieniu do innych pozycji na rynku nośnikami półprzewodnikowymi. Do tego oferowane są one w cenie niższej od modeli konkurencji, o których wcześniej wspomniałem.

Arkadiusz Uriasz

Transcend SSD 720 TS256GSSD720 256 GB

PLUSY:

Świetna wydajność
Konkurencyjna cena

MINUSY:
Czasy dostępu

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News