Uwaga na wakacjach!

Będąc w podróży chcemy nadal mieć dostęp do Internetu i coraz częściej mamy taką możliwość np. w kawiarniach a nawet środkach transportu. Warto pamiętać, że korzystanie z niezabezpieczonych sieci bezprzewodowych to również większe ryzyko, że dane, które wysyłamy zobaczą niepowołane osoby.

Zanim wyruszycie na wakacje, specjaliści Norton mają kilka cennych rad, które pozwolą Wam spać spokojnie i zapewnią, że żaden cyberprzestępca nie pozna numeru Waszej karty kredytowej.

 • Zwracaj uwagę na otoczenie. Upewnij się, że nikt nie zagląda Ci przez ramię podczas logowania się do systemu operacyjnego, poczty e-mail, komunikatora internetowego lub innych kont.
 • Nigdy nie pozostawiaj komputera przenośnego lub urządzenia kieszonkowego bez nadzoru.
 • Wyłącz możliwość automatycznego łączenia się karty bezprzewodowej z najbliższą siecią. Zamiast tego należy ręcznie wybierać hotspoty podczas nawiązywania połączenia.
 • Upewnij się, że korzystasz z wiarygodnego punktu dostępu bezprzewodowego, weryfikując z pomocą właściciela nazwę sieci i procedurę połączenia.
 • Wyłącz udostępnianie plików podczas korzystania z publicznego punktu dostępu bezprzewodowego i spróbuj maksymalnie ograniczyć ilość poufnych danych osobistych przechowywanych w komputerach i urządzeniach przenośnych. Udostępnianie plików można zwykle wyłączyć w menu ustawień sieciowych systemu operacyjnego.
 • Nie korzystaj ze stron banków internetowych lub sklepów w zasięgu publicznego punktu dostępu bezprzewodowego. Takie czynności powinno się wykonywać w bardziej bezpiecznym, kontrolowanym środowisku.
 • Ogranicz korzystanie z poczty elektronicznej i komunikatorów do okazjonalnych rozmów. Jeśli używasz komunikatora lub poczty e-mail za pośrednictwem publicznego punktu dostępu bezprzewodowego, nigdy nie wysyłaj informacji, które nie powinny być ujawnione. Warto założyć dodatkowe konto pocztowe oparte na interfejsie WWW, które będzie używane w zasięgu hotspotów.
 • Nie przeglądaj stron internetowych, o których nie powinny wiedzieć niepowołane osoby.
 • Wyłącz nieużywaną kartę bezprzewodową.
 • Gdy łączysz się z publicznym punktem dostępu bezprzewodowego, nie ma pewności co do działań hakerów i zagrożeń, które zainfekowały inne komputery w tej sieci. Program Norton AntiVirus i pakiet Norton Internet Security firmy Symantec chronią użytkowników przed wirusami, robakami internetowymi, końmi trojańskimi oraz innymi niebezpiecznymi zagrożeniami.
 • Podejmuj rozsądne decyzje. Unikaj korzystania z hotspotów w przypadku przekazywania ważnych informacji lub obsługi jakichkolwiek transakcji.
Łącząc się z z publicznym punktem dostępu bezprzewodowego, program Norton AntiVirus i pakiet Norton Internet Security firmy Symantec ochronią Cię przed wirusami oraz innymi niebezpiecznymi zagrożeniami znajdującymi się w sieci.
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.