Wszystkie smartfony Nokii będą wodoodporne dzięki… superhydrofobowości!

Zupełnie nowa technologia ochroni urządzenia przed wodą

Smartfony Nokii będą wodoodporne

Smartfony Nokii będą wodoodporne

Pojedyncze smartfony fińskiego producenta sprzedają się rewelacyjnie. Zwłaszcza model Lumia 900 w Stanach Zjednoczonych bije rekordy popularności, a Nokia nie nadąża z jego produkcją. Firma z Espoo, zarządzana przez byłego pracownika Microsoftu – Stephena Elopa, wciąż jest liderem sprzedaży wszystkich telefonów komórkowych, głównie dzięki potężnej liczbie sprzedawanych modeli low-end na rynkach rozwijających się, pokroju Indii. Dlaczego zatem wszyscy wieszczą koniec wielkiej Nokii, i to od ładnych parunastu miesięcy?

Fiński producent dość opieszale reaguje na nowości rynkowe. Można powiedzieć, że kroczy własnymi ścieżkami, nie oglądając się na konkurencję. Nie ma w swoim portfolio smartfona z procesorem dwurdzeniowym, podczas gdy najgroźniejsi rywale, na czele z Samsungiem, już wprowadzają na rynek czterordzeniowe modele. Ma jednak inne swoje atuty, o których komentatorzy zdają się zapominać.

Jednym z nich jest mocna bateria, co w połączeniu z jednordzeniowym procesorem w modelach Lumia, daje niezłe efekty. Dysponuje także wciąż prawdopodobnie najlepszym aparatem cyfrowym na rynku – zwłaszcza ostatnie poczynania Nokii w tym aspekcie zasługują na wyróżnienie. Technologia PureView z 41-megapikselowym przetwornikiem zapowiada się rewelacyjnie, a przecież ostatecznie ma trafić także do nowych smartfonów z Windows Phone.

Kolejną zaletą smartfonów z krainy tysiąca jezior mają być wodoszczelne obudowy. Conor Pierce, wiceprezydent zachodnioeuropejskiego oddziału Nokii, poinformował o takich planach Nokii, używając tych oto słów:

– To, co się dzieje, gdy kropla wody spada na liść lotosu… zaskakuje naukowców od pokoleń, ale nasz zespół z brytyjskiego Cambridge znalazł rozwiązanie. Nano technologia pozwoliła nam to zrobić. Zjawisko superhydrofobowości pozwala wodzie odbijać się od powierzchni i spływać po urządzeniu pozostawiając je suchym. To jest magia. To jest to, co wprowadzimy na rynek.

Za pomocą tej technologii, fiński producent chce chronić zarówno zewnętrzne obudowy, jak i wewnętrzne komponenty, czyniąc swoje smartfony kompletnie wodoodpornymi, nawet jeśli woda dostanie się do środka urządzenia.

Nie wiemy jeszcze, kiedy Nokia wprowadzi pierwsze telefony z nową technologią, ale na drugiej stronie możecie zobaczyć demonstrację wodoodpornej obudowy stworzonej przez Nokię jeszcze w zeszłym roku. Robi wrażenie.