Acer Iconia Tab A510 – najlepszy tablet z Androidem

Dla iPad-a zaczęły się trudne czasy. Nowy Acer Iconia Tab A510, którego testowe wyniki są całkiem dobre lub bardzo dobre, idzie do góry, bije na głowę konkurencję z Androidem i zajmuje pozycję całkiem blisko iPad-a. Test pokazuje, że A510 stanowi dla fanów tabletów łakomy kąsek.

Acer Iconia Tab A510: najlepszy tablet z Androidem w teście.

Acer Iconia Tab A510: najlepszy tablet z Androidem w teście.

Acer wpakował w Iconię Tab A510, który waży 680 gramów a jego wymiary wynoszą 26,1×17,5×1,1 centymetrów, wszystko, co nowoczesny tablet z Androidem powinien mieć. Sprzętową bazę stanowi chipset Nvidia Tegra 3 – najmocniejszy komponent tego urządzenia. Podstawa oprogramowania również jest najnowsza – Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich). Pozostała część wyposażenia to: 1 GB pamięci operacyjnej oraz zintegrowana wewnętrzna pamięć Flash o pojemności 32 GB. Oczywiście można ją rozszerzyć za pomocą czytnika kart microSD. Chip WLAN w standardzie n służy do łączenia się z Internetem; testowana przez nas wersja tabletu nie zawiera opcji UMTS. W celu szybkiej wymiany danych z urządzeniami peryferyjnymi lub innymi urządzeniami przenośnymi można połączyć się jednak wygodnie za pomocą interfejsu Bluetooth. Przejściówka Micro HDMI umożliwia wyświetlanie obrazów oraz filmów na telewizorach lub monitorach TFT. A cena jest całkiem przyzwoita: Acer chce aktualnie za A510 niecałe 1800 zł.

Wzorowa wydajność

Tabletom z Androidem było dotychczas trudno dorównać pod względem wydajności konkurentom z systemem iOS. Ale Acer A510 pracuje prawie tak samo wydajnie jak iPad. Obsługa przebiega bardzo sprawnie, szybko i bezbłędnie. Nawigacja w menu jest wyraźnie płynniejsza niż we wszystkich starszych tabletach z Androidem. Obsługa przeglądarki oraz wirtualna klawiatura również są doskonałe. Nie da się tutaj wychwycić żadnych opóźnień, dzięki czemu można pisać szybko i wygodnie. Dzięki temu, że Android jest platformą otwartą, oraz zintegrowane są wszystkie ważne dodatki, takie jak na przykład Adobe Flash, wyświetlanie stron działa bez zastrzeżeń. Jedynie pod względem ładowania stron internetowych A510 musi jeszcze bardzo nisko chylić głowę przed konkurencją od Apple. Podczas gdy strona CHIP Online ładuje się bardzo szybko, nowy tablet Acer-a potrzebuje 32 sekundy na załadowanie złożonej strony internetowej. Nowy iPad na wczytanie identycznej strony potrzebuje 9 sekund. Połączenie ze sklepem z aplikacjami Google Play zapewnia dostęp do bogatej kolekcji narzędzi dla urządzeń mobilnych, gier oraz wielu innych programów. A510 obsługuje poza tym liczne formaty audio, wideo i graficzne; odpowiednie pliki można wygodnie pobrać do pamięci tabletu przez USB. Praktycznym rozwiązaniem jest zwykły port Micro USB zamiast często w tabletach spotykanego firmowego gniazda. Można więc bez problemu używać kabla np. od przenośnego dysku twardego czy smartfona.

Bardzo długi czas pracy na baterii

Dużym plusem Acer-a A510 są świetne czasy pracy na baterii. Wbudowany na stałe akumulator dostarcza energii na 34 watogodziny; moc zasilacza wynosi 18 watów. Nasze pomiary wykonane podczas pracy z wideo wynoszą 9 godzin i 38 minut na jednym ładowaniu akumulatora. Żaden inny tablet, który dotychczas mieliśmy okazję testować, nie ma tak dobrych osiągów. Podczas przeglądania Internetu Iconia Tab A510 wytrzymuje trochę więcej niż 7 godzin – to bardzo dobry wynik, ale nie rekord. Całkowite naładowanie akumulatora zajmuje około 4 godziny. Nawet jeśli wyczerpie się on gdzieś po drodze, nie jest to żadna tragedia, bo A510 można ładować używając portu USB, co trwa oczywiście bez porównania dłużej, ale to niezastąpione rozwiązanie gdy nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego.

Acer Iconia Tab A510: aparat z tyłu urządzenia wystarczy do robienia migawek.

Acer Iconia Tab A510: aparat z tyłu urządzenia wystarczy do robienia migawek.

Dobry wyświetlacz bez dużych minusów

10,1-calowy wyświetlacz Iconii Tab A510 uzyskał w teście dobrą ocenę. Natywna rozdzielczość wynosi 1280×800 pikseli, co odpowiada formatowi 16:10. Maksymalna jasność wynosi 360 Cd/m2. Dzięki tym wynikom tablet plasuje się w wyższej średniej rankingu. Kontrast szachownicy jest przyzwoity i wynosi 145:1. Nie wybija się on co prawda ponad przeciętną, ale nie razi w oczy. Dystrybucja jasności (określanie różnic pomiędzy najjaśniejszym i najciemniejszym miejscem na ekranie) wynosi 17 procent, również więc wypada dobrze.

Acer wbudował w A510 dwa aparaty – jeden z przodu o maksymalnej rozdzielczości jednego megapiksela, który wystarczy do prowadzenia konferencji wideo, i drugi z tyłu, który nie jest niestety wyposażony w lampę błyskową i nadaje się do robienia szybkich ujęć.

Podsumowanie

iPad czy tablet z Androidem? Przed pojawieniem się Iconii Tab A510 na to pytanie można było odpowiedzieć dość prosto i jasno: jeśli ktoś chciał tablet najwyższej klasy, powinien kupić wtedy iPad-a 2 albo nowego, najlepsze urządzenia z Androidem nie były wówczas ani tańsze ani porównywalnie dobre. Sytuacja zmieniła się w momencie pojawienia się na rynku tabletu Acera, bo w końcu mamy mocne urządzenie z Androidem bez dużych niedociągnięć i to za atrakcyjną cenę 1800 zł.

Nasz test dowodzi, że Iconia Tab A510 przekonuje swoim wyświetlaczem, mobilnością oraz komfortem obsługi. Wreszcie zlikwidowane zostały denerwujące przeskoki, które były klasycznym problemem starszych tabletów z Androidem. Nowy tablet Acera chodzi jak po maśle, pozwala sprawnie nawigować po zasobach Internecie, zapewnia dostęp do wyjątkowo bogatego sklepu z aplikacjami, a jego czas pracy na baterii jest bardzo dobry. Zatem A510 to obecnie najlepszy tablet z Androidem na rynku.

Alternatywa: iPad-y cały czas lepsze

Pomimo tych wszystkich pochwał, iPad 2 i iPad 3 wciąż stanowią tabletową elitę, chociaż są droższe. Nowy iPad z pamięcią o pojemności 16 GB i modułem WiFi kosztuje obecnie 2100 zł (w sieci nawet około 2000 zł). Wersja z pamięcią 32 GB to już wydatek 2500 zł. Są one punktem odniesienia w zakresie wyświetlacza i mobilności, a do tego mają dostęp do najlepszego sklepu z aplikacjami. Poza tym dostępne są też wersje z modemem UMTS, który zapewnia niezależność od sieci WLAN. Jeżeli więc zastanawiacie się nad urządzeniem z iOS-em i cena nie gra dla Was tak dużej roli, zakup flagowego okrętu Apple się opłaca.

Acer Iconia Tab A510

Bardzo wydajny tablet z Androidem 4, który dobrze się trzyma w ręku i który oferuje doskonały czas pracy na baterii, a cena za niego nie jest wygórowana.

PLUSY:

Tegra 3 i Android 4
Dobry wyświetlacz
Bezbłędna obsługa
Bardzo dobry czas pracy na baterii
Dobre wykonanie

MINUSY:
Dość ciężki