Mediana wynagrodzenia podstawowego brutto osób znających wybrane języki programowania

Czego warto się uczyć, by dobrze zarabiać w IT

Spośród 20 różnych języków programowania najwyżej wyceniana w 2011 roku była znajomość ABAP.

Zarobki na poziomie 6 000 PLN otrzymywały osoby posługujące się Perlem. Znajomość zdecydowanej większość pozostałych języków wiązała się z zarobkami na poziomie od 5 000 PLN do 6 000 PLN. Najniżej – na 4 200 PLN – wyceniano znajomość PHP.

Znajomość programów graficznych była wyceniana na znacznie niższym poziomie. W ich przypadku najwyższe zarobki (4 200 PLN brutto) otrzymywały osoby posługujące się programem GIMP. Znajomość większości programów do obróbki grafiki pozwalała otrzymywać miesięcznie 3 500 PLN do 4 000 PLN. Najmniej zarabiali graficy pracujący w programie Corel Draw. W ich przypadku mediana wynagrodzenia podstawowego wyniosła 3 200 PLN brutto.

Wraz z postępującym procesem informatyzacji wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów IT w całej Unii Europejskiej. Pracodawcy oferują informatykom wysokie wynagrodzenia i inne korzystne warunki pracy. Nic więc dziwnego, że kierunki informatyczne zyskały w ostatnich latach rozgłos i postrzegane są jako te, po których łatwo znaleźć dobrą pracę — ocenia Gabriela Jabłońska z portalu rynekpracy.pl

Aby poznać kształt zarobków w IT w 2012 roku, będziemy musieli poczekać do końca roku. Tymczasem zapraszamy do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń. Każdy, kto wypełni kwestionariusz, otrzyma dostęp do bezpłatnej analizy płac dla wybranego stanowiska. Raport zawiera dane o zróżnicowaniu wynagrodzeń w zależności od takich parametrów jak: staż pracy, wykształcenie czy branża — komentuje Magdalena Witek z Sedlak & Sedlak.

W raporcie „Wynagrodzenia na stanowiskach IT w 2011 roku” prezentowane są dane nt. wynagrodzeń na 30 stanowiskach IT, 7 114 informatyków. Opracowanie oprócz tradycyjnych analiz zawiera wycenę wartości różnych kompetencji IT takich jak stosowanych języków programowania, znanych systemów operacyjnych czy narzędzi bazodanowych, sieciowych oraz graficznych. Raport powstał w oparciu o dane pochodzące z IX Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Pełne podsumowanie raportu można znaleźć na portalu wynagrodzenia.pl