Ekologiczny wymiar Chmury

Nieco inna jest motywacja implementowania chmury prywatnej, a inna wykorzystania chmury publicznej, ale w obydwu przypadkach gra toczy się poza innymi obszarami oszczędności, także o bardziej optymalne wykorzystanie sprzętu.
Mega Datacenter Microsoft w Dublinie, pierwsza tego typu inwestycja firmy w Europie

Mega Datacenter Microsoft w Dublinie, pierwsza tego typu inwestycja firmy w Europie

Oszczędności polegają na mniejszym zużyciu energii elektrycznej, które często stanowi większość bieżących kosztów funkcjonowania serwerowni. Już sama wirtualizacja i konsolidacja pozwala zredukować liczbę serwerów poprzez „dociążenie” ich aplikacjami z innych maszyn, które już posiadamy, ale nie wykorzystujemy w pełni. Chmura prywatna dodatkowo zwiększa korzyści płynące wprost z samej wirtualizacji.

Jak można zaoszczędzić na chmurze prywatnej?

Dzięki grupowaniu zasobów w pule, a następnie dynamicznemu ich przydzielaniu i zwalnianiu w zależności od bieżącego zapotrzebowania, można jeszcze lepiej wykorzystać posiadane zasoby. Dodatkowym motywatorem jest możliwość dokładnego, finansowego rozliczania rzeczywiście wykorzystanych zasobów używanych w chmurze. Nawet z życia codziennego wiemy, że licznik indywidualny w mieszkaniu zamiast zbiorowego w ramach całego bloku mieszkalnego znacząco ogranicza marnotrawienie dostarczanej energii czy mediów. Lepsze „dociążenie” posiadanych serwerów oraz optymalne gospodarowanie ich wykorzystaniem oznacza mniejszą liczbę potrzebnych maszyn, a to przekłada się na niższe zużycie prądu przez sprzęt komputerowy i potężne systemy chłodzenia, w które wyposażone są większe centra danych.

Oprogramowanie jest najważniejsze

Odpowiednie oprogramowanie obsługujące infrastrukturę, np. Microsoft System Center, nie tylko umożliwia wdrożenie rozwiązania chmury prywatnej, gdzie zasoby IT są dynamicznie przydzielane i uwalniane automatycznie w zależności od zapotrzebowania, ale także umożliwia administratorom zarządzanie doborem takich rodzajów aplikacji, w których przetwarzanie szczytowe występuje w innych okresach. Ulokowanie ich na tym samym sprzęcie pozwala zoptymalizować jego wykorzystanie, podnosząc przeciętną utylizację z kilku lub kilkunastu procent do poziomu kilkudziesięciu, przy czym przetwarzanie szczytowe kumuluje się w minimalnym stopniu, dzięki czemu nie trzeba rozbudowywać sprzętu.

Tania chmura publiczna

Oszczędności może generować również chmura publiczna. Przykładowo Microsoft świadczy usługi Software as a Service (np. Office 365) oraz Platform as a Service (Azure) ze swoich data center ulokowanych w kilkunastu ośrodkach na całym świecie. Specyfiką przetwarzania każdego typowego komputera, w tym serwera, jest to, że w pełni swoich możliwości działa w stosunkowo krótkich okresach – przeciętnie wykorzystywanych jest kilka procent dostępnych zasobów. Dodatkowo każda organizacja ma swoją specyfikę i korzysta z infrastruktury w inny sposób – potrzebuje maksimum mocy w innych porach dnia, tygodnia czy roku.

Nowa generacja serwerów

Wirtualizacja i koncepcja cloud computing stały się możliwe do zastosowania głównie dzięki innowacjom w obszarze oprogramowania, które wspierane są oczywiście także przez postęp w zakresie rozwoju elektroniki. Kolejne generacje serwerów wyposażone są w podzespoły o coraz większej wydajności przy nieustannie ograniczanej energochłonności. Emisja ciepła, która towarzyszy pracy urządzeń komputerowych klasy serwerowej i jest zmorą ich właścicieli, wymaga stosowania aktywnych systemów chłodzenia, co dodatkowo zwiększa bilans strat ekologicznych.

Centra danych Microsoft – nowoczesność i oszczędność

Centra danych Microsoft, z których obsługiwani są klienci korzystający z usług w chmurze, to w większości nowoczesne inwestycje, w których na etapie projektowania położono ogromny nacisk na oszczędność energii, stosując rozwiązania, które pozwoliły osiągnąć najwyższe w branży wskaźniki sprawności. Tego typu data zajmują ogromną powierzchnię, obsługują tysiące klientów, a dzięki temu również i skala oszczędności jest globalnie bardzo duża.

Ekologiczne centra danych Microsoft

Pierwsze tego typu centrum danych Microsoft zbudowane poza USA, jest obecnie rozbudowywane, aby sprostać rosnącemu popytowi na własne usługi typu cloud (Azure, Office 365). Zostało ono zaprojektowane i zbudowane przy wykorzystaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Pozwoliło to znacząco zredukować, w porównaniu z centrami danych o klasycznej architekturze, zużycie wody wykorzystywanej do chłodzenia oraz energii elektrycznej niezbędnej do funkcjonowania centrum danych. Osiągnięto to przy zwiększeniu wydajności infrastruktury – wyższej utylizacji mocy obliczeniowej serwerów.

Kluczowe fakty:

  • Centrum podłączono do Internetu 1 lipca 2009 roku, kiedy to rozpoczęło świadczenie usług komercyjnie.
  • Powierzchnia centrum danych obejmowała obszar około 4 boisk piłkarskich, obecnie jest rozbudowywana o blisko 50% (przestrzeń związana bezpośrednio z przetwarzaniem).
  • W warstwie oprogramowania zastosowano platformę Windows Server, wirtualizatory Hyper-V i narzędzia System Center, które z powodzeniem mogą być stosowane przez klientów Microsoft także do budowy chmur prywatnych lub infrastruktury na potrzeby hostingu.
  • Zużycie energii elektrycznej w szczycie przetwarzania sięga 29,4 megawatów.
  • Data Center Microsoft przez cały rok wykorzystuje do chłodzenia infrastruktury powietrze atmosferyczne, znacząco ograniczając tym samym emisję dwutlenku węgla.
  • Rozbudowane data center będzie o 50% bardziej wydajne od tradycyjnych centrów danych, a zużycie wody do celów chłodzenia zostanie zredukowane o 99% w stosunku do typowych konstrukcji.
  • Jako część zaangażowania Microsoft w ochronę środowiska, firma sprostała trudnym wymaganiom i stała się sygnatariuszem unijnego Kodeksu Postępowania dla Centrów Danych –programu zachęcającego do stosowania technologii i rozwiązań promujących efektywne zużycie energii elektrycznej. Jednocześnie centrum danych w Dublinie zostało oficjalnie wyróżnione przez Komisję Europejską, jako wzór w realizacji celów polityki UE w zakresie ochrony środowiska i racjonalnego wykorzystania energii.
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.