Google I/O 2012: Nexus Q, nietypowy odtwarzacz multimedialny

Tego nikt się nie spodziewał. Urządzenie Ma 116 mm średnicy, wazy 923 gramy i ma wbudowany 25 W wzmacniacz.

Kształt to nie jedyny wyróżnik Nexus Q – uwagę przykuwa również pasek LED wyświetlający 32 kolory RGB. Ponadto górna część kuli jest potencjometrem głośności – zaś gdy ją dotkniemy dłonią, możemy wyciszyć muzykę.

Nexus Q działa pod kontrolą systemu operacyjnego Android 4.0, ma optyczne wyjście TosLink (S/PDIF), port RJ45 (Ethernet 10/100BASE-T), Micro HDMI, Micro USB oraz 4 gniazda jack. No dobrze, ale czym jest Nexus Q? To urządzenie, które stawiamy w salonie i sterujemy nim za pomocą telefonu lub tabletu przez użycie odpowiedniej aplikacji. Wszystko, co pojawi się na ekranie komórki, zostanie przesłane do Q i wyświetlone na dużym ekranie, do którego możemy podłączyć dobre głośniki. Jak podkreśla Google – bez pobierania, synchronizowania i tym podobnych rzeczy.

Co możemy w ten sposób odtwarzać? Muzykę, filmy i programy telewizyjne, YouTube. Ciekawą opcją jest Party, funkcja umożliwiająca odtwarzanie muzyki z różnych urządzeń. Przyda się wtedy, gdy wpadną do nas znajomi i zechcą coś na puścić, lub my wybierzemy się do nich. Warunek – musi być Q oraz telefon lub tablet z Androidem.

Do odtwarzacza można dokupić głośniki Traid Bookshelf. Kosztują 399 dolarów, ważą ponad 6 kg, mają 2,5 cm głośnik wysokotonowy oraz 16,5 cm głośnik średnio-niskotonowy. Zakres przenoszenia to od 75 Hz do 20 kHz. Do głośników należy jeszcze dokupić kabel audio, również dostępny na stronie Nexus Q. Więcej informacji na temat Nexus Q

znajdziecie tutaj

.