Kompakt możliwościami zbliżony do lustrzanki

Sony obiecuje, że dzięki nowemu aparatowi Cyber-shot DSC-RX100 nie trzeba zabierać w podróż dużego aparatu, by cieszyć się wysokiej jakości zdjęciami i filmami.
Sony Cyber-shot DSC-RX100

Sony Cyber-shot DSC-RX100

Aparat RX100 może się poszczycić wieloma zaawansowanymi rozwiązaniami zapożyczonymi z linii aparatów Sony α z mocowaniami typu A i E. Pasjonatom, dla których liczy się duża jakość zdjęć i filmów Full HD, przyda się on jako drugi, kieszonkowy aparat do wykorzystania w ruchu.

Sercem modelu Cyber-shot RX100 jest nowy, opracowany przez Sony, pierwszy na świecie przetwornik obrazu CMOS Exmor typu 1,0 cala o efektywnej rozdzielczości 20,2 megapikseli. Pole powierzchni tego przetwornika jest około cztery razy większe niż matryc typu 1/2,3 cala, powszechnie stosowanych w typowych aparatach kompaktowych. W rezultacie, przechwytuje on znacznie więcej światła niż małe matryce, co ma pierwszorzędne znaczenie dla uzyskania pięknych, szczegółowych obrazów oraz ujęć filmowych Full HD o bardzo niskim poziomie szumów.

Poza większym przetwornikiem, w aparacie zastosowano także jasny obiektyw Carl Zeiss Vario-Sonnar T z zoomem optycznym 3,6x. Wynoszący F1,8 maksymalny utwór przysłony — bardzo rzadko spotykany w aparatach kompaktowych — oznacza, że do dużej matrycy światłoczułej Exmor CMOS typu 1,0 cala dociera więcej światła, co pozwala na pełniejsze wykorzystanie jej rozdzielczości.

Wzorem zaawansowanych rozwiązań optycznych do lustrzanek cyfrowych, w obiektywie zastosowano 7-listkową przysłonę kołową. Pozwala ona z łatwością uzyskać efekt „bokeh”, czyli połączenie ostrego pierwszego planu z miękko rozmytym tłem. Obiektyw zawiera ponadto soczewkę asferyczną AA (Advanced Aspherical), która umożliwia miniaturyzację aparatu bez pogorszenia parametrów optycznych ani rozdzielczości.

Kolejnym kluczowym elementem współpracującym z przetwornikiem typu 1,0 cala i obiektywem Carl Zeiss jest procesor obrazu BIONZ, zapewniający ponoć dużą szybkość działania oraz, jak obiecuje Sony, czystość i naturalny wygląd obrazu. Dzięki zastosowaniu wieloklatkowej redukcji szumów maksymalna czułość zwiększa się do ISO 25 600. W rezultacie, zdjęcia wykonywane z ręki przy słabym oświetleniu cechować się powinny znakomitą ostrością. W uchwyceniu niepowtarzalnej chwili pomaga tryb zdjęć seryjnych w tempie do 10 klatek na sekundę (w pełnej rozdzielczości) oraz szybki system AF, który na nastawienie ostrości potrzebuje 0,13 sekundy.

Wyświetlacz Xtra Fine LCD o przekątnej 3 cali (7,5cm) pozwalać ma dostrzec drobne szczegóły i subtelne przejścia tonalne nawet podczas zdjęć plenerowych. Rozdzielczość ekranu wynosi 1,229 mln punktów, a technika WhiteMagic zwiększa jasność obrazu przez łączenie pikseli RGB z dodatkowymi pikselami w kolorze białym.

Podczas fotografowania i nagrywania filmów Full HD użytkownik może ręcznie wybierać szereg ustawień obrazu.

Doświadczeni fotoamatorzy z zadowoleniem powitają specjalny pierścień sterujący na tubusie obiektywu. Umożliwia on płynne, ręczne nastawianie ekspozycji, zbliżenia, efektów w obrazie i innych funkcji. W rezultacie twórcze robienie zdjęć i nagrywanie filmów jest równie łatwe jak przy użyciu lustrzanki cyfrowej.

Użytkownicy często korzystający z jakiejś funkcji mogą ją przypisać do specjalnego przycisku Fn. Funkcja pamięci ustawień pozwala z kolei na zapis trzech zestawów ustawień w celu ich wykorzystania w przyszłości. Zapewnia to oszczędność czasu przy dobieraniu parametrów do często występujących, powtarzalnych scen i warunków.

Tak jak w lustrzankach cyfrowych, użytkownik ma do wyboru tryby automatycznego i ręcznego nastawiania ostrości. Podczas ręcznej regulacji funkcja MF Assist powiększa obraz, ułatwiając precyzyjną korektę ustawień. Można także skorzystać z funkcji, która wyróżnia na ekranie ostre fragmenty obrazu.

Zarówno pasjonaci, jak i początkujący użytkownicy mogą zmieniać wygląd swoich zdjęć przy użyciu szeregu funkcji artystycznych. Dopasowanie wyglądu zdjęcia do rodzaju sceny lub indywidualnego gustu ułatwia sześć stylów twórczych. Tryb efektów w obrazie służy z kolei do przetwarzania obrazu w samym aparacie — i podglądu rezultatu na ekranie LCD jeszcze przed wykonaniem zdjęcia — w celu uzyskania takich efektów jak: zabawkowy aparat, częściowy kolor, kolor pop, malowidło HDR, miniatura, ilustracja, akwarela itp. (Uwaga: podgląd w czasie rzeczywistym nie działa po wybraniu niektórych efektów.)

Tryb automatycznego komponowania portretów, zapożyczony z najnowszych aparatów α z mocowaniami typu A i E, ułatwia uchwycenie osobowości fotografowanych znajomych i członków rodziny. Po jego włączeniu aparat Cyber-shot automatycznie wykrywa twarze i kadruje obraz tak, by zapewnić ciaśniejszą, profesjonalną kompozycję ujęć bez obniżenia liczby pikseli.

Aparat DSC-RX100 jest zasilany z nowo opracowanego akumulatora typu NP-BX1. Ten smukły akumulator pozwala po jednym ładowaniu na wykonanie do 330 fotografii lub na nagranie 80 minut filmu AVCHD. Fajnym dodatkiem do nowego aparatu będzie futerał LCJ-RXA z wykończeniem o wyglądzie skóry. Jest on dostarczany w komplecie z paskiem na ramię, a po przymocowaniu do aparatu umożliwia łatwe fotografowanie w ruchu.

Nowy cyfrowy aparat kompaktowy Sony Cyber-shot RX100 będzie dostępny w Polsce od połowy lipca 2012r.

0
Źródło: Sony
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.