Verbatim Executive 53050 750GB – dysk z USB 3.0 i dotykowym przyciskiem skrótu

Executive jest zewnętrznym dyskiem twardmy wyposażonym w złącze USB 3.0, bogaty pakiet oprogramowania dodatkowego oraz specjalny przycisk skrótu umożliwiający wywołanie ustalonej wcześniej funkcji lub aplikacji, strony www. Wydajność dysku jest przeciętna, zużycie energii duże, dysk pracuje cicho.

Store’n’ Go Executive to seria przenośnych dysków magnetycznych, w ramach której oferowane są modele o pojemności 500, 750 i 1000 GB w trzech wariantach kolorystycznych obudowy: czarnej, grafitowej oraz srebrnej. Obudowa nośników wykonana jest z twardego plastiku dobrej jakości, dzięki czemu jest odporna na zarysowania. Na obudowie nie pozostają też ślady palców. Dyski Executive wyposażone zostały w interfejs USB 3.0 oraz 256-bitowe, sprzętowe szyfrowanie danych AES. Cechą charakterystyczną nośników z tej serii jest okrągły, czujnik dotykowy wbudowany w obudowę. Ma on funkcjonalność w pełni programowalnego przez użytkownika skrótu, dając możliwość wywołania ustalonego wcześniej działania jak np.: uruchomienie automatycznego tworzenia kopii zapasowej, rozpoczęcie synchronizacji, uruchomienie ulubionej witryny internetowej czy szyfrowania danych.

Wokół dotykowego skrótu (One Touch Sensor Pad) umieszczono niebieskie podświetlenie, które pełni rolę sygnalizatora stanu pracy. Testowany model o pojemności 750 GB w kolorze grafitowym został oznaczony symbolem 53050, dyski: srebrny i czarny oznaczone są 53051 i 53053. Wewnątrz obudowy pracuje dysk Samsung Spin Point M8 HN-M750MBB. Jego talerze wirują z prędkością 5400 obr./min, pracę wspomaga 8 MB bufor pamięci podręcznej. Z pojemności 750 GB po sformatowaniu do dyspozycji użytkownika pozostaje 698 GB przestrzeni użytkowej. Dysk jest lekki, waży tylko 163 g.

Jest wstępnie sformatowany do FAT32 i gotowy do pracy w każdym środowisku systemowym.

Pomiary szybkości przesyłania danych wykonane przy pomocy aplikacji HD Tune Pro (4.60) dały bardzo przeciętne wyniki. Średnia szybkość przesyłanie danych wynosząca: 65 i 64 MB/s podczas odczytu i zapisu. To żadna rewelacja wśród dysków przenośnych.

Również maksymalna szybkość przesyłania danych modelu 750GB: 85 i 83 MB/s nie jest zachwycająca. Prędkość maksymalna 750-ki to w testowanym również w naszym laboratorium modelu Executive 1 TB wartość średnia.

PORÓWNANIE Czas dostępu odczytu był na poziomie 17,6 ms, a zapisu 17,3 ms – czyli do zaakceptowania.

Po dwóch godzinach pracy w pełnym obciążeniu, w najcieplejszym miejscu na obudowie dysku odnotowaliśmy temperaturę 36°C – czyli nie nagrzewa się nadmiernie. Podczas pomiaru głośności w komorze bezechowej Executive generował średni szum wielkości 27,4 dB (0,8 sona) w trybie odczytu, czyli pracy dysku nie słychać. Podczas pracy dysk zużywał 3 W energii, w trybie jałowym 2 W – to spore zapotrzebowanie.

Verbatim Executive 750 GB oferuje sporą przestrzeń na dane. Bez problemu pomieścimy na nim obszerne zbiory zdjęć i filmów zapisanych w wysokiej rozdzielczości oraz dokumenty i projekty. By zabezpieczyć pliki zawarte na dysku przed nieupoważnionym dostępem, wybraną część nośnika możemy zaszyfrować, korzystając z algorytmu AES 256-bit tworząc swoisty sejf z dostępem na hasło.

Dzięki wyposażeniu w interfejs USB 3.0 dysk zapewnia uniwersalność i szybki dostęp do danych, a dotykowy przycisk skrótu usprawni wywoływanie pożądanej funkcji. Wraz z dyskiem producent oferuje użytkownikom dysków Exective pakiet funkcjonalnego oprogramowania w wersjach dla Windows i Mac OS – pliki instalacyjne programów znajdują się na dysku: Nero BackItUp & Burn (Win), Verbatim Drive Protection (Win, Mac), Green Button (Win, Mac), VHD Formatter (Win, Mac), Verbatim Executive (Win, Mac).

Poza oprogramowaniem użytkownik otrzymuje pokrowiec ochronny oraz kabel USB 3.0 – który wyróżnia się na tle konkurencji niewielkimi rozmiarami wtyczek i świetnym wykonaniem – przypomina kable dołączane do sprzętu Apple’a, z tym że te są w kolorze czarnym.

Podsumowując, przenośny dysk Verbatim Executive 53050 o pojemności 750 GB uzyskał w naszym laboratorium dobrą opinię, ale tylko ze względu na bogate wyposażenie i dużą funkcjonalność. Niestety szybkość przesyłania danych tego modelu pozostawia sporo do życzenia, zarówno w porównaniu do innych modeli 750-gigabajtowych, jak i do pojemniejszego modelu Executive 1 TB, który okazuje się być dużo szybszy, a przez to wyżej przez nas oceniony.

Arkadiusz Uriasz

Verbatim Executive 53050 750GB

PLUSY:

Bogaty pakiet oprogramowania
Duża funkcjonalność

MINUSY:
Przeciętna szybkość przesyłania danych

1
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.