Verbatim Traveller 53064 1TB – pojemny i szybki jednoterabajtowiec

Verbatim Traveller o symbolu 53064 to zewnętrzny dysk magnetyczny formatu 2,5-cala o pojemności 1 TB. Nieduża, przy tym lekka obudowa o wadze 157 g wykonana jest z plastiku. Gumowa opaska wokół krawędzi dysku ułatwia uchwyt podczas przenoszenia. Poza tym jest to raczej element bardziej wzorniczy niż wzmocnienie. Dysk oferowany jest w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i srebrnej. Na stronie producenta możemy przeczytać w opisie produktu stwierdzenia: „… doskonałe rozwiązanie dla podróżującego biznesmena” oraz ” jest niezwykle odporny na wstrząsy i uszkodzenia”. Są to jednak jedynie slogany marketingowe. W rzeczywistości obudowa Traveller-a poza cienką, gumową opaską wokół krawędzi nie została wyposażona w jakiekolwiek zabezpieczenia chroniące przed urazami mechanicznymi. Brak czujnika swobodnego upadku (Free Fall Sensor) i naprawdę sensownego wzmocnienia (poza słownym) to trochę za mało dla dysku nazwanego Traveller. Dysk jest więc „Podróżnikiem” jak każdy inny model w plastikowej obudowie i nie należy się po nim spodziewać czegoś więcej w kwestii ochrony przed uszkodzeniami. W rzeczywistości nośnik mógłby nie przetrwać upadku nawet z niewielkiej wysokości.

Wewnątrz obudowy pracuje magnetyczny dysk Samsung Spin Point M8 HN-M101MBB o prędkości 5400 obr./min z buforem pamięci podręcznej o wielkości 8 MB. Po przejęciu na jesieni ubiegłego roku przez Seagate kompani HDD Samsunga, dyski te są nadal produkowane. Otrzymały jedynie nową naklejkę oraz oznaczenie Momentus ST1000LM024 – konstrukcja dysków oraz ich wydajność pozostały niezmienione.

Wyniki testów wydajności Travellera są niezłe. Dysk uzyskuje transfery na poziomie najszybszych modeli o tej pojemności. Średnie prędkości transferu danych w HD Tune Pro podczas odczytu i zapisu wynosiły: 83 i 81 MB/s z czasem dostępu wynoszącym ok. 17,3 ms. Maksymalne prędkości uzyskane w aplikacji HD Tune Pro wynosiły odpowiednio 109 i 108 MB/s.

Podczas intensywnych testów temperatura dysku osiągnęła maksymalnie 36°C co jest wynikiem na dobrym poziomie. Apetyt Verbatima Traveller 53064 na energię jest dość mały. Zużywał on podczas pracy 2,3 W, w trybie jałowym 1,2 W i zaledwie 0,8 W w uśpieniu. Szybkość przejścia w tryb energooszczędny pozwala ustalić dołączona do dysku aplikacja Green Button. Średni hałas generowany podczas pracy wynosił 28,8 dB (0,8 sona) czyli Traveller należy do grupy słabiej wyciszonych dysków, choć nie oznacza to dramatu. Na szczęście szum na poziomie poniżej jednego sona jest dla ludzkiego ucha niemal niesłyszalny.

Traveller wyposażony jest we wspomniane wcześniej oprogramowanie: Green Button (Win, Mac), a także w pakiet Nero BackItUp & Burn Essentials (Win) oraz VHD Formatter (Win, Mac). Nośnik jest wstępnie sformatowany do systemu plików FAT32, dzięki czemu jest gotowy do pracy w każdym środowisku systemowym, ale z ograniczeniem wielkości plików do 4 GB wynikającym z cech tego formatu. Dzięki zamieszczonemu programowi VHD Formatter użytkownik, który chciałby przechowywać na dysku pliki o większej pojemności w razie potrzeby może szybko i łatwo pozbyć się owego ograniczenia zmieniając system zapisu np. na NTFS.

Podsumowując, Traveller jest dyskiem pracującym w sposób szybki. Choć szum przez niego generowany jest nieco wyższy niż w wielu modelach konkurencji to jest to mało istotny detal, nie rzutujący mocno na całość. Jest dyskiem, który zużywa niedużo energii i nie nagrzewa się nadmiernie. Wyposażony został w przydatny pakiet oprogramowania pozwalający na łatwe wykonywanie kopii bezpieczeństwa. „Doskonałe rozwiązanie dla podróżującego biznesmena” nie zostało natomiast wyposażone w sprzętowe szyfrowanie danych ani aplikację pozwalającą na ich zaszyfrowanie oraz wprowadzenie hasła dostępu. Szkoda też, że Traveller nie został wykonany z bardziej trwałych materiałów, dzięki którym zapewniłby realną ochronę podczas przenoszenia dysku.

Arkadiusz Uriasz

Verbatim Traveller 53064 1TB

PLUSY:

Uniwersalny i szybki

Funkcjonalne oprogramowanie

MINUSY:

Obudowa wykonana z plastiku

Brak ochrony dostępu