Xeon Phi: 50 rdzeni x86 i 8 GB DDR5… w karcie graficznej

W trakcie imprezy International Supercomputing Conference (ISC12) odbyła się premiera najnowszych układów Intela wykorzystujących architekturę Many Integrated Core (MIC). Konkurentem Intela będą profesjonalne karty Nvidia Tesla oraz AMD FireStream.

Intel już kilka lat temu przymierzał się do wejścia na rynek kart graficznych zapowiadając układ Larrabee. Jednak z czasem okazało się, że jego wydajność jest niewystarczająca, a Intel anulował projekt. Jak się okazuje – tylko na chwilę. Kilka miesięcy później zapowiedział właśnie Knights Ferry (prototyp Phi), który w przeciwieństwie do Larrabee miał już konkurować z profesjonalnymi kartami Nvidii/AMD, które są wykorzystywane jako układy przetwarzania równoległego. Wg. Intela karty Phi charakteryzują się wysoką wydajnością w obliczeniach podwójnej precyzji – 1 TFLOP. Dla porównania AMD FireStream 9370 oferuje 528 GFLOPS, zaś Nvidia Tesla C2075 – 515 GFLOPS.

Wiemy, że produkcja Xeon Phi ma ruszyć w tym roku i już działa jeden superkomputer wyposażony w nowe koprocesory. Ponadto ma mieć wiele rdzeni, a wspomniane w tytule 50 to minimum, jakie będzie mieć karta Phi. Na laminacie znajdzie się również minimum 8 GB pamięci GDDR5 (FireStream – do 4 GB, Tesla – do 6 GB), a procesory będą produkowane w technologii 22 nm – podobnie jak desktopowy Ivy Bridge. Więcej informacji znajdziecie na blogu Intela.

.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.