Xtreamer Prodigy Black – bogate wyposażenie i rozbudowana funkcjonalność

archiwum
Bogato wyposażony odtwarzacz z interfejsami HDMI 1.4, Gigabit Ethernet i USB 3.0, wbudowanym podwójnym tunerem DVB-T oraz kartą sieci WLAN 802.11n. W obudowie można zainstalować dysk twardy 3,5". Jedną z nielicznych wad tego sprzętu jest bardzo długi czas uruchamiania.

Najbardziej zaawansowany odtwarzacz multimedialny marki Xtreamer nazwany Prodigy (Black oznacza kolor obudowy, dostępna jest również srebrna wersja Silver) uwzględnia najnowsze trendy i został wyposażony w nowoczesne interfejsy. W obudowie można zainstalować dysk twardy 3,5″, który najpierw trzeba przymocować sześcioma śrubkami do wysuwanej kieszeni. Źródłem plików multimedialnych mogą być nośniki zewnętrzne (dysk twardy lub pendrive) lub sieć lokalna. Wyposażenie standardowe stanowi podwójny tuner DVB-T wraz z niewielką anteną. Interfejsy sieciowe to przewodowy Gigabit Ethernet oraz bezprzewodowy WiFi w standardzie 802.11n. Wśród złączy audio-wideo można znaleźć wyjście HDMI 1.4, komponentowe i kompozytowe oraz najpopularniejsze rodzaje wyjść audio (optyczne, koaksjalne oraz parę analogowych wyjść stereo). Do komunikacji z komputerem służy port USB 3.0 typu B, natomiast zewnętrzny dysk lub klawiaturę można podłączyć do jednego z dwóch złączy USB 2.0 typu A. Całość uzupełnia czytnik kart w standardzie SDHC/MMC. Ciężka, metalowa obudowa zapewnia stabilność i ułatwia odprowadzanie ciepła, lecz jej brzegi są dość ostre, więc trzeba uważać, żeby się nie skaleczyć.

Do sterowania odtwarzaczem służy niezły pilot na podczerwień, który pasowałby nawet do urządzeń klasy hi-fi. Bardzo przypadł nam do gustu dzięki logicznie rozmieszczonym klawiszom, które świecą w ciemności, co nie jest zbyt często spotykane w produktach konkurencji. Menu ekranowe jest przejrzyste, dzięki czemu poruszanie się po nim nie powinno sprawiać problemów, jednakże niektóre jego elementy pozostawiono w języku angielskim, zaś przy nawigacji po menu głównym występują wyraźne opóźnienia. Ciekawym pomysłem jest opcja ręcznego uruchomienia systemu Android 2.2 (osobna pozycja w menu głównym). Z naszego doświadczenia wynika, że słabo nadaje się on do tego typu urządzeń, więc dobrze, że nie ustawiono go jako systemu domyślnego. Można go od czasu do czasu włączyć, żeby skorzystać z jakiejś aplikacji na tej platformie, co wzbogaca i tak niezłą funkcjonalności urządzenia.

Większość testowanych przez nas formatów audio-wideo jest prawidłowo obsługiwana, jedynie testowy plik AAC nie został poprawnie odczytany. To na razie jeden z nielicznych odtwarzaczy kompatybilnych z plikami wideo 3D, stąd obecność wyjścia HDMI w standardzie 1.4. Duże zdjęcia w formatach BMP i JPG są szybko wyświetlane. Odczytywane są napisy do filmów w formatach ASS, PGS, SRT, SSA, SUB i TXT. Polskie znaki diakrytyczne są prawidłowo wyświetlane. Urządzenie może pełnić funkcję serwera i klienta Samba oraz klienta BitTorrent i jest zgodne z DLNA. Przeglądarkę internetową najwygodniej obsługiwać po podłączeniu klawiatury i myszy. Odpowiednie pozycje w menu umożliwiają szybki dostęp do serwisów takich jak Picasa, Flickr czy YouTube. Niestety w obecnej wersji firmware ten ostatni nie działa, tzn. można wyszukiwać klipy, lecz próba ich odtworzenia kończy się komunikatem o błędzie. Ten problem nie występuje w usłudze YouTube XL, która działa bez zarzutu.

Miłą i bardzo pożądaną wśród użytkowników sprzętu Apple’a z systemem iOS (iPhone, iPad, iPod) zaletą odtwarzacza Prodigy jest obsługa technologii AirPlay. Dzięki niej możliwe będzie odtwarzanie np. YouTube’a wprost ze sprzętu Apple’a na telewizorze, do którego podłączony jest Xtreamer. Wystarczy, że odtwarzacz i urządzenie źródłowe będą podłączone do tej samej sieci LAN.

Dotychczas takie możliwości miał wśród odtwarzaczy jedynie Apple TV oraz urządzenia WD TV Live.

Odtwarzacz uruchamia się wyjątkowo długo w porównaniu z konkurencyjnymi produktami. Trwa to ponad 70 s. Pobór mocy jest przeciętny i wynosi 8,8 W (menu główne) oraz 10,2 W, gdy odtwarzany jest film HD. Mimo zastosowania złącza USB w wersji 3.0 prędkość kopiowania plików z komputera na wbudowany dysk jest zdecydowanie niezadowalająca, gdyż wynosi ok. 20 MB/s w przypadku małych plików i ok. 33 MB/s w przypadku dużych plików. Z kolei prędkość kopiowania przez sieć to jedynie ok. 9 MB/s, chociaż urządzenie wyposażono w interfejs sieciowy w standardzie Gigabit Ethernet.

Xtreamer Prodigy Black to odtwarzacz o bogatej funkcjonalności z tak unikalnymi funkcjami jak osobne uruchamianie systemu Android czy odtwarzanie plików wideo 3D. Niektóre problemy, na które natrafiliśmy w czasie testów, zostaną z pewnością wyeleminowane w kolejnych wersjach oprogramowania firmware.

Marek Grzybowski

Xtreamer Prodigy Black

PLUSY:

Podwójny tuner DVB-T
Karta WLAN 802.11n
Interfejsy HDMI 1.4, Gigabit Ethernet i USB 3.0
Odtwarzanie filmów 3D

MINUSY:
Długi czas uruchamiania

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.