Xtreamer SideWinder 3 – filmy 3D i nie tylko

archiwum
W tym nowoczesnym odtwarzaczu z interfejsami HDMI 1.4a, Gigabit Ethernet i USB 3.0 można zainstalować dysk twardy 2,5". Jest kompatybilny z większością formatów plików multimedialnych, a w dodatku odtwarza filmy 3D. Dla użytkowników sprzętu marki Apple z systemem iOS istotna będzie obsługa funkcji

Kolejna już, tym razem trzecia, wersja odtwarzacza SideWinder marki Xtreamer uwzględnia najnowsze trendy i została wyposażona w nowoczesne interfejsy. W obudowie można zainstalować dysk twardy 2,5″, lecz trzeba uważać, żeby w trakcie tej czynności nie uszkodzić plastikowej zaślepki. Źródłem plików multimedialnych mogą być nośniki zewnętrzne (dysk twardy lub pendrive) lub sieć lokalna. Przewodowy interfejs Gigabit Ethernet to wyposażenie standardowe, natomiast adapter sieci WLAN na USB trzeba osobno dokupić. Wśród złączy audio-wideo można znaleźć wyjście HDMI 1.4a, komponentowe i kompozytowe oraz najpopularniejsze rodzaje wyjść audio (optyczne, koaksjalne oraz parę analogowych wyjść stereo). Do komunikacji z komputerem służy port USB 3.0 typu B, natomiast zewnętrzny dysk lub klawiaturę można podłączyć do jednego ze złączy USB 2.0 typu A. Całość uzupełnia czytnik kart w standardzie SDHC/MMC. Mimo niezbyt dużych gabarytów odtwarzacz jest stabilny i nie przesuwa się samoczynnie po podłączeniu większej liczby kabli.

Do sterowania odtwarzaczem służy niezły pilot na podczerwień, który pasowałby nawet do urządzeń klasy hi-fi. Bardzo przypadł nam do gustu dzięki logicznie rozmieszczonym klawiszom, które świecą w ciemności, co nie jest zbyt często spotykane w produktach konkurencji. Menu ekranowe jest przejrzyste, dzięki czemu poruszanie się po nim nie powinno sprawiać problemów, jednakże niektóre jego elementy pozostawiono w języku angielskim, zaś przy nawigacji po menu głównym występują wyraźne opóźnienia. Ciekawym pomysłem jest opcja ręcznego uruchomienia systemu Android 2.2 (osobna pozycja w menu głównym). Z naszego doświadczenia wynika, że słabo nadaje się on do tego typu urządzeń, więc dobrze, że nie ustawiono go jako systemu domyślnego. Można go od czasu do czasu włączyć, żeby skorzystać z jakiejś aplikacji na tej platformie, co wzbogaca i tak niezłą funkcjonalności urządzenia.

Większość testowanych przez nas formatów audio-wideo jest prawidłowo obsługiwana, jedynie testowy plik AAC nie został poprawnie odczytany. To na razie jeden z nielicznych odtwarzaczy kompatybilnych z plikami wideo 3D, stąd obecność wyjścia HDMI w standardzie 1.4a. Duże zdjęcia w formatach BMP i JPG są szybko wyświetlane. Odczytywane są napisy do filmów w formatach ASS, PGS, SRT, SSA, SUB i TXT. Polskie znaki diakrytyczne są prawidłowo wyświetlane. Urządzenie może pełnić funkcję serwera i klienta Samba oraz klienta BitTorrent i jest zgodne z DLNA. Przeglądarkę internetową najwygodniej obsługiwać po podłączeniu klawiatury i myszy. Odpowiednie pozycje w menu umożliwiają szybki dostęp do serwisów takich jak Picasa, Flickr czy YouTube. Niestety w obecnej wersji firmware ten ostatni nie działa, tzn. można wyszukiwać klipy, lecz próba ich odtworzenia kończy się komunikatem o błędzie.

Miłą i bardzo pożądaną wśród użytkowników sprzętu Apple’a z systemem iOS (iPhone, iPad, iPod) zaletą odtwarzacza SideWinder 3 jest obsługa technologii AirPlay. Dzięki niej możliwe będzie odtwarzanie np. YouTuba wprost ze sprzętu Apple’a na telewizorze, do którego podłączony jest Xtremer. Wystarczy, że odtwarzacz i urządzenie źródłowe będą podłączone do tej samej sieci LAN.

Dotychczas takie możliwości miał wśród odtwarzaczy jedynie Apple TV oraz urządzenia WD TV Live.

Odtwarzacz uruchamia się długo w porównaniu z konkurencyjnymi produktami. Trwa to ok. 42 s. Pobór mocy jest niski i wynosi 4,8 W (menu główne) oraz 5,8 W, gdy odtwarzany jest film HD. Z powodu braku wentylatora chłodzącego komponenty, urządzenie jest całkowicie bezgłośne, o ile nie zainstalujemy w nim dysku twardego. Mimo zastosowania złącza USB w wersji 3.0 prędkość kopiowania plików z komputera na wbudowany dysk jest zdecydowanie niezadowalająca, gdyż wynosi ok. 19 MB/s w przypadku małych plików i ok. 32 MB/s w przypadku dużych plików. Z kolei prędkość kopiowania przez sieć to jedynie ok. 9 MB/s, chociaż urządzenie wyposażono w interfejs sieciowy w standardzie Gigabit Ethernet.

Xtreamer SideWinder 3 to odtwarzacz o bogatej funkcjonalności z tak unikalnymi funkcjami jak osobne uruchamianie systemu Android czy odtwarzanie plików wideo 3D. Niektóre problemy, na które natrafiliśmy w czasie testów, zostaną z pewnością wyeleminowane w kolejnych wersjach oprogramowania firmware.

Jeśli szukacie innych odtwarzaczy z możliwością instalacji 2,5-calowego dysku wewnątrz to polecamy urządzenia Dune HD TV-301A i Mede8er MED450X2 (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Marek Grzybowski

Xtreamer SideWinder 3

PLUSY:

Interfejsy HDMI 1.4a, USB 3.0
Gigabit Ethernet
Możliwość zainstalowania dysku 2,5″
Odtwarzanie filmów 3D

MINUSY:
Niska prędkość kopiowania z komputera przez USB i sieć lokalną

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.