69% wiadomości e-mail w Polsce to spam

Jak wynika z 17. wydania dorocznego "Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa w Internecie" firmy Symantec, producenta oprogramowania Norton, w marcu tego roku aż 69% wiadomości e-mail w Polsce było spamem (na całym świecie zjawisko to wynosiło 64,5%).

Mimo że część spamu to po prostu niepożądane, choć wiarygodne reklamy, znaczny odsetek takich wiadomości ma bardziej negatywne cechy. Spam może zawierać fałszywe oferty i destrukcyjny kod, które umożliwiają przestępcom wyrządzenie szkód finansowych lub uszkodzenie komputera. Oto niektóre aktualne i najpopularniejsze zagrożenia związane ze spamem:

Konie trojańskie.

Pliki te mają postać załączników w wiadomościach e-mail, które po otwarciu instalują destrukcyjny kod — zazwyczaj programy typu „spyware” lub wirusy, których zadaniem jest kradzież lub zniszczenie danych w komputerze.

Zombi.

Destrukcyjne oprogramowanie tego rodzaju również jest rozsyłane w załącznikach wiadomości e-mail, lecz zamienia komputer w serwer służący do wysyłania spamu do innych komputerów.

Ataki typu „phishing” i „vishing”

. Hakerzy wysyłają wiadomości e-mail, które naśladują komunikaty wiarygodnych instytucji finansowych lub innych potencjalnie znanych firm. Wiadomość taka zawiera prośbę o przejście do fałszywej lub spreparowanej witryny w celu ponownego wprowadzenia numeru karty kredytowej lub zweryfikowania hasła. Osoby przeprowadzające ataki typu „vishing” proszą o wykonanie tych samych czynności przez telefon. Należy pamiętać, że wiarygodne firmy nigdy nie przesyłają takich próśb w wiadomościach e-mail.

Standardowe oszustwa.

Na pewno nie udało Ci się wygrać tureckiej loterii ani nie jesteś wybraną przez wygnaną żonę prezydenta osobą, która otrzyma 10 mln USD w zamian za udostępnienie numeru konta bankowego. Nie daj się zwieść. Jeśli oferta brzmi zbyt korzystnie lub nieprawdopodobnie, zapewne jest to oszustwo.

Nieodpowiednie treści.

Dorośli są w stanie ignorować spam z ofertami lub ogłoszeniami o charakterze erotycznym, jednak dzieci nie powinny ich oglądać.

Stosowanie kilku poniższych porad, zalecanych przez specjalistów Norton, znacznie obniży ilość otrzymywanego spamu.

Chroń swój adres e-mail, aby uniemożliwić umieszczenie go na listach spamu. Publikując adres e-mail na forum internetowym lub podając go innym osobom, spróbuj go ukryć, aby uniemożliwić rozpoznanie za pomocą automatycznych narzędzi używanych przez spamerów. Na przykład zamiast podawania pełnego adresu [email protected] wpisz tekst „marian małpa Norton kropka com” lub „marian małpa n0rt0n kr0pka c0m”. Utwórz adres e-mail przeznaczony tylko do zakupów internetowych oraz oddzielny adres do korespondencji. Dzięki bezpłatnym usługom poczty elektronicznej w Internecie można łatwo tworzyć wiele kont, aby ograniczyć ilość spamu pojawiającego się w głównej skrzynce pocztowej.

Dotychczas nie wprowadzono listy adresów e-mail, których właściciele nie zgadzają się na spam. Na razie trzeba samodzielnie dbać o ochronę. Na szczęście dostępnych jest wiele skutecznych narzędzi zabezpieczających. Większość programów pocztowych oferuje filtry, które wykrywają oraz izolują niepożądane wiadomości. Część usługodawców internetowych filtruje spam, dzięki czemu nie dociera on do komputerów użytkowników.

Uzyskanie pełnej ochrony przed spamem wymaga zainstalowania oprogramowania zabezpieczającego, takiego jak NortonTM Internet Security lub Norton 360TM, które monitoruje, wykrywa i blokuje spam oraz eliminuje wirusy i programy typu „spyware” zainstalowane w komputerze.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.