DNS Changer odłączył dziś od Internetu tysiące osób, także Polaków

Dziś Amerykanie wyłączyli serwery zainfekowane złośliwym oprogramowaniem DNS Changer

Dziś FBI odłączyło zainfekowane komputery od Sieci

Dziś FBI odłączyło zainfekowane komputery od Sieci

W czasie, w którym Trend Micro współpracowało z FBI w doprowadzeniu gangu Esthosts przed wymiar sprawiedliwości, trojan o nazwie DNS Changer zaatakował około 4 miliony komputerów. Teraz liczba ta spadła – eksperci twierdzą, że w niewłaściwy sposób z internetem łączy się około 300 tysięcy urządzeń. Dziś jednak Amerykanie wyłączyli zabezpieczenia chroniące maszyny zakażone trojanem DNS Changer, a część z 300 tysięcy osób (w tym blisko 5 tysięcy Polaków) może stracić dostęp do sieci.

„FBI przez rok kontrolowało zainfekowane serwery, które dziś zostały wyłączone. Należy pamiętać o tym, że samo usunięcie zagrożenia z komputera nie wystarczy. Aby nie być cały czas zależnym od niebezpiecznych serwerów należy zmienić też nasze ustawienia DNS” – mówi Rik Ferguson, Dyrektor ds. badań nad bezpieczeństwem i komunikacji w regionie EMEA w firmie Trend Micro.

Wieloletnia aktywność cyberprzestępców miała na celu między innymi wyłudzanie pieniędzy z transakcji internetowych. Od 2007 roku hakerzy manipulowali również internetowymi reklamami – estońscy cyberprzestępcy zarabiali na tym miliony dolarów.