DNS Changer odłączył dziś od Internetu tysiące osób, także Polaków

Jeśli nie straciliście dziś połączenia z Internetem, to możecie już spać spokojnie. Nie wszyscy mieli tyle szczęścia.
Dziś FBI odłączyło zainfekowane komputery od Sieci

Dziś FBI odłączyło zainfekowane komputery od Sieci

W czasie, w którym Trend Micro współpracowało z FBI w doprowadzeniu gangu Esthosts przed wymiar sprawiedliwości, trojan o nazwie DNS Changer zaatakował około 4 miliony komputerów. Teraz liczba ta spadła – eksperci twierdzą, że w niewłaściwy sposób z internetem łączy się około 300 tysięcy urządzeń. Dziś jednak Amerykanie wyłączyli zabezpieczenia chroniące maszyny zakażone trojanem DNS Changer, a część z 300 tysięcy osób (w tym blisko 5 tysięcy Polaków) może stracić dostęp do sieci.

„FBI przez rok kontrolowało zainfekowane serwery, które dziś zostały wyłączone. Należy pamiętać o tym, że samo usunięcie zagrożenia z komputera nie wystarczy. Aby nie być cały czas zależnym od niebezpiecznych serwerów należy zmienić też nasze ustawienia DNS” – mówi Rik Ferguson, Dyrektor ds. badań nad bezpieczeństwem i komunikacji w regionie EMEA w firmie Trend Micro.

Wieloletnia aktywność cyberprzestępców miała na celu między innymi wyłudzanie pieniędzy z transakcji internetowych. Od 2007 roku hakerzy manipulowali również internetowymi reklamami – estońscy cyberprzestępcy zarabiali na tym miliony dolarów.

0
Źródło: Trend Micro
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.