Iran zaatakowany przez AC/DC

Niektóre komputery na których prowadzone są prace nad irańskim programem nuklearnym zostały zaatakowane przez wirusa, który charakteryzuje się całkiem niezłym gustem muzycznym...

Mikko Hypponen, szef zespołu badawczego fińskiej firmy zajmującej się bezpieczeństwem komputerowym – F-Secure, opublikował list, który otrzymał od anonimowego irańskiego naukowca. Z listy dowiadujemy się, że komputery znajdujące się w ośrodku wzbogacania uranu w Natanz oraz w tajnym, podziemnym ośrodku w Fordo zostały zainfekowane przez nieznanego do tej pory wirusa komputerowego o roboczej nazwie „AC/DC”.

Autor listu twierdzi, że złośliwe oprogramowanie paraliżuje zarówno komputery oraz zautomatyzowane systemy monitorowania w obu ośrodkach badawczych. Oprócz tego, wirus wybiera losowo kilka maszyn, na których nocą odtwarza utwór „Thunderstruck” autorstwa legendarnego zespołu AC/DC. Ustawiając poziom głośności na maksimum oczywiście.

Jeśli to prawda, to jest już to trzeci taki atak wymierzony w kierunku Teheranu i jego kontrowersyjnego programu jądrowego. W 2010 wirus Stuxnet cofnął badania irańskich naukowców o co najmniej 2 lata. W 2012 z kolei, rosyjscy naukowcy w laboratoriów Kaspersky’ego odkryli wirusa Flame, którego okrzyknięto jednym z najbardziej skomplikowanych wirusów komputerowych, które kiedykolwiek powstały. Wirus miał za zadanie szpiegować aktywność w sieci, zarówno w Iranie oraz kilku innych krajach Bliskiego Wschodu.

Jak dotąd informacja o wirusie AC/DC nie została oficjalnie potwierdzona. Nie wiemy również, czy wirus został już zneutralizowany.

0
Źródło: RT
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.