Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował 24 klauzule, jakie stosują w swoich umowach operatorzy sieci Orange, Era i Play

Kaspersky Lab jako jedyna z 35 firm pokonała trola patentowego – IPAT

Kaspersky Lab zwyciężył tam, gdzie poległ nawet Microsoft.

Duży sukces Kaspersky Lab

Duży sukces Kaspersky Lab

Trzy i pół roku temu IPAT pozwał Kaspersky Lab oraz 34 inne firmy z branży IT i oprogramowania antywirusowego za rzekome naruszenia patentowe dotyczące technologii monitorowania programów i danych. Wszystkie firmy, które uległy amerykańskiemu trolowi patentowemu (łącznie z takimi gigantami jak Microsoft, Symantec, McAfee), muszą teraz płacić do 5 milionów dolarów rocznie na rzecz RPX –organizacji zajmującej się wykupywaniem patentów lub praw patentowych w celu ochrony swoich klientów, która zaoferowała pomoc w związku z procesem wytoczonym przez IPAT.

Kaspersky Lab zaprezentował jednoznaczne stanowisko w tej sprawie: nie zamierzał ulec presji ze strony IPAT i odrzucał wszystkie oferowane przez niego propozycje ugody oraz umowy licencyjne. W czerwcu 2012 r., po ponad trzech latach konfrontacji i sporów sądowych, IPAT niechętnie przyznał się do porażki po tym, jak amerykański Sąd Okręgowy dla Wschodniego Okręgu Teksasu orzekł na korzyść Kaspersky Lab. Co więcej, sąd przychylił się do prośby o wydanie orzeczenia bez możliwości wytoczenia ponownego powództwa o to samo roszczenie.

Komentując zwycięstwo Kaspersky Lab, Jewgienij Kasperski, dyrektor generalny i współzałożyciel firmy, powiedział:

„To ogromne osiągnięcie. W 2008 roku powiedziałem naszym prawnikom, że nie cofniemy się – pójdziemy do sądu i będziemy walczyć. To była nasza pierwsza bitwa sądowa związana z patentami i postanowiliśmy, że będziemy bronili naszych praw. Teraz zastanawiamy się, czy nie przeprowadzić kontrataku na troli patentowych, którzy nie tylko wyłudzają pieniądze, ale – co ważniejsze – zagrażają postępowi technologicznemu!”

Główny doradca ds. własności intelektualnej w Kaspersky Lab, Nadieżda Kaszczenko, powiedziała:

„Proces ten był niesamowicie czasochłonny dla mojego zespołu i naszych prawników, którzy codziennie borykali się z licznymi problemami, starając się opracować i zrealizować skuteczną linię obrony. To wszystko tylko zwiększyło naszą determinację, aby zwalczać troli patentowych”.