Król notebooków – MacBook Pro Retina

Testujemy Apple MacBook Pro Retina 15,4 cala (MC976D/A)

Apple MacBook Pro: pierwszy notebook z rozdzielczością Retina.

Apple MacBook Pro: pierwszy notebook z rozdzielczością Retina.

Dzięki przeprojektowaniu MacBook-a Pro i dołożeniu do niego wyświetlacza „Retina” Apple poszerzyło swoje i tak już najwyższej próby portfolio produktów tej serii. Kontynuuje on typowy dla niej design ze zgrabną obudową typu Unibody. Nowy MacBook jest szczególnie zgrabny, bo w najgrubszym miejscu mierzy 1,8 centymetra, a ważąc zaledwie 2 kilogramy jest w stanie dotrzymać kroku nawet niektórym ultrabookom. MacBook Pro Retina ogólnie wygląda bardzo elegancko i solidnie, a świetna klawiatura z regulowanym podświetleniem oraz panel dotykowy w rozmiarze XXL ze zintegrowanymi przyciskami myszy pasują do całości idealnie.

15-calowy wyświetlacz z rozdzielczością XXL

Najbardziej spektakularną nowością tego notebooka jest bez wątpienia wyświetlacz z tak zwaną rozdzielczością „Retina”, która wynosi 2880×1800 pikseli. Przekątna wynosi 15,4 cala, co daje około 220 pikseli na cal (ppi) – tego nie oferuje na razie wyświetlacz żadnego innego laptopa (nowy iPad ma ekran z 264 ppi).

Na nowej rozdzielczości ekranu MacBooka skorzystają przede wszystkim e-książki, zdjęcia i strony internetowe w wysokiej rozdzielczości. Wszystko wygląda super ostro, w widoku pojedynczych czcionek czy na obrazach nie da się zauważyć pojedynczych pikseli. Pozytywne, subiektywne wrażenia potwierdzają nasze pomiary: jasność nowego wyświetlacza wynosi około 270 cd/m2, a współczynnik kontrastu i szachownicy jest bardzo wysoki – 164:1. Poza tym paleta kolorów ekranu MacBook-a Pro pokrywa się prawie w stu procentach z zakresem sRGB. Wyświetlacz jest dostępny tylko w wersji odblaskowej Glare, nie ma niestety MacBook-a Retina z matowym ekranem.

Apple MacBook Pro Retina: nowy wyświetlacz dorównuje nawet tradycyjnym ekranom TFT.
Apple MacBook Pro Retina: nowy wyświetlacz dorównuje nawet tradycyjnym ekranom TFT.

Byłby on i tak świetny nawet bez rozdzielczości XXL, bo dorównuje nawet dobrym monitorom TFT. Do obróbki foto-wideo to na dzień dzisiejszy najlepsze, co może mieć urządzenie przenośne. Na niektórych forach Apple’a pojedynczy użytkownicy skarżą się na przeszkadzające efekty poświaty, ale my nie mieliśmy do czynienia z takim problemem w naszym testowym urządzeniu.

Wystarczająca wydajność, nierozszerzalna pamięć

Udostępniony nam do testów nowy MacBook Pro Retina 15,4 cala (MC976D/A) kosztuje 13000 zł! W jego skład wchodzą następujące komponenty: nowy czterordzeniowy procesor Core i7-3720QM (2,6 GHz) ze zintegrowanym rdzeniem graficznym HD 4000, 8 GB pamięci operacyjnej oraz karta graficzna Nvidia Geforce GT 650M (z GPU Kepler dysponującym pamięcią o pojemności 1 GB). MacOS X jest zainstalowany fabrycznie na szybkim dysku SSD Samsunga o pojemności 512 GB (można zamówić wersję z SSD 768 GB). Jest to ogólnie rzecz biorąc bardzo dobra konfiguracja, która pozwala osiągać nie tylko najwyższe wyniki w zakresie wysokiej rozdzielczości, lecz także w naszych testach wydajności. Minusem jest, że nowy procesor i karta graficzna generują dużo ciepła. Spód obudowy rozgrzał się podczas wykonywania naszych pomiarów w klimatyzowanym laboratorium do 50 stopni. W porównaniu do wcześniejszych MacBook-ów Pro nie jest to nic nowego, ale w zestawieniu z innymi notebookami temperatura ta jest znacznie wyższa. Mocno odradzamy kładzenie MacBook-a Retiny na udach, jeśli ktoś nosi krótkie spodnie. Nawet przez długie spodnie latem będziemy odczuwać spory dyskomfort. Za to zimą mocno zapracowanego MacBooka Pro warto zabrać ze sobą chcąc np. wypić filiżankę kawy na tarasie w słoneczny dzień;-)

Apple MacBook Pro Retina: dość gorący – spód nagrzewa się do około 50 stopni.
Apple MacBook Pro Retina: dość gorący – spód nagrzewa się do około 50 stopni.

Aby osiągnąć tak małą wagę i kompaktowe rozmiary, Apple zrezygnowało z napędu optycznego oraz wejścia na kabel sieciowy LAN. Innym ograniczeniem jest brak możliwości swobodnej wymiany dysku oraz rozszerzania pamięci RAM. Za to po raz pierwszy Apple wyposażyło swojego notebooka w złącze HDMI, za pomocą którego można podłączyć go do monitora lub telewizora bez niepotrzebnych komplikacji z przejściówkami. Najnowszy MacBook Pro ma też dwa porty Thunderbolt i USB 3.0, które zapewniają szybką transmisję danych z zewnętrznymi urządzeniami. Nowością jest też zmieniona przejściówka Magsafe, służąca do doprowadzania zasilania. Stara była zbyt gruba, więc w nowym modelu wtyczka zasilania jest już mniejsza, ale nie pasuje do starszych modeli.

Długi czas pracy z systemem MacOS X

Jak każdy MacBook również Retina swój pełny potencjał odkrywa tylko we współpracy z systemem MacOS. Podczas gdy maksymalny czas pracy na baterii z systemem Windows wynosi około 6 godzin i 30 minut, z systemem MacOS przekracza on 11 godzin. Powodem tego mogą być jeszcze nie całkiem dopracowane sterowniki Windows. Podczas testu karta graficzna Nvidii, pracując na systemie Windows 7, nie przełączała się w tryb jałowy, jak z założenia być powinno, a na MacOS-ie nie było z tym żadnych problemów. Jeśli karta graficzna nie jest używana, MacBook Pro Retina automatycznie ją wyłącza i zużywa wtedy mniej prądu, pracując na zintegrowanej z procesorem grafice Intela HD 4000. Użytkownikom, którzy zamierzają jednak używać nowego MacBooka pod kontrolą Windows zalecamy więc poczekać aż Apple z Nvidią dopracują sterownik obsługujący technologię Optimus odpowiedzialną za przełączanie kart graficznych.

Apple MacBook Pro: duży akumulator zapewnia długi czas pracy.
Apple MacBook Pro: duży akumulator zapewnia długi czas pracy.

Jeżeli z nowego MacBook wyciskamy maksimum wydajności, akumulator w obu systemach wystarcza na około godzinę.

Podsumowanie

Nowy Retina MacBook Pro zdobywa uznanie dzięki ekranowi o ekstremalnie wysokiej rozdzielczości, bardzo wysokiej wydajności oraz wszystkim nowoczesnym złączom, takim jak USB 3.0, Thunderbolt i HDMI. Jednak Apple nie idzie specjalnie na rękę potencjalnym nabywcom, ponieważ cena za to wyjątkowe urządzenie jest astronomiczna. Nasz testowy notebook za około 13000 zł to na pewno nie żadna okazja cenowa. Nawet za tańszy model trzeba zapłacić około 10200 zł. MacBook Retina nie jest też oczywiście idealny, bo brakuje mu złącza sieciowego i możliwości rozbudowy (wlutowana na stałe pamięć RAM i trudny do wymiany, nietypowy SSD). Skrytykować także należy wysoką temperaturę na pełnym obciążeniu. Trzeba jednak przyznać, że obecnie nie ma innego kompaktowego notebooka z czterordzeniowym procesorem, który oferuje tak wysoką wydajność oraz tak dobry ekran.

Alternatywa

Jeżeli rozdzielczość Retina MacBook-a Pro nie jest niezbędna, super-szczupłym i eleganckim urządzeniem jest Samsung z serii 9 900X4B. Zdobywa on punkty dzięki bardzo długiemu czasowi pracy na baterii (10 godzin, 32 minuty), bardzo niskiej wadze (1,7 kilograma) oraz bardzo jasnemu, odblaskowemu wyświetlaczowi. Również wydajność i wyposażenie zasługują na uznanie. Wprawdzie też nie jest to tania oferta (około 7500 zł), ale znacznie tańsza niż Apple MacBook Pro Retina.

Apple MacBook Pro Retina 15,4″ (MC976D/A)

Bardzo dobry notebook dla lepiej zarabiających, zapewniający ekstremalnie wysoką wydajność, bardzo dużą moc obliczeniową, atrakcyjny design, ale za wygórowaną cenę.

PLUSY:

Wysoka rozdzielczość
Bardzo dobry wyświetlacz
Wysoka wydajność
Atrakcyjny design

MINUSY:
Brak złącza LAN
Mocno się nagrzewa

Sugerowana cena producenta: 13000 zł

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News