Krótki słownik internetowych zagrożeń, cz.I

Wiesz, że w Internecie roi się od niebezpieczeństw, ale nie do końca rozumiesz różnicę między pojęciami "adware" i "spyware" albo, czym różni się atak DoS od "phishingu"?

Krótki słownik przygotowany przez specjalistów Norton pozwoli Ci nieco sprawniej poruszać się w gąszczu terminologii związanej z niebezpieczeństwami w sieci.

„Adware”

— oprogramowanie, które powoduje wyświetlanie w komputerze materiałów reklamowych. Podobnie jak w przypadku oprogramowania typu „spyware”, część tych programów jest instalowana za pełną wiedzą i zgodą użytkownika, a część nie. Mimo że często bardziej przeszkadza niż stanowi zagrożenie, oprogramowanie typu „adware” może również monitorować działania użytkownika w sieci WWW i informować o nich inne osoby za pośrednictwem Internetu.

Bot

— nazwa pochodzi od słowa „robot”. Program automatyczny, np. wyszukiwarka sieciowa, który wykonuje lub imituje czynności wykonywane przez użytkownika Internetu. Stosowany w dobrej wierze przez wyszukiwarki, komunikatory internetowe i inne usługi w Internecie. Bot może jednak również służyć do przejmowania kontroli nad komputerami, przeprowadzania ataków, naruszania bezpieczeństwa danych, a także wchodzić w skład zagrożeń hybrydowych.

Certyfikat cyfrowy

— nazywany również certyfikatem klucza publicznego lub certyfikatem tożsamości (termin z kryptografii klucza publicznego). Pozwala stwierdzić, czy klucz publiczny należy do jednostki wysyłającej za jego pomocą zaszyfrowane lub podpisane cyfrowo dane. Certyfikaty cyfrowe są wystawiane przez urzędy certyfikacji i zawierają klucz publiczny nadawcy oraz cyfrowy podpis stanowiący potwierdzenie autentyczności certyfikatu i przynależności klucza do nadawcy.

Destrukcyjny program

(ang. „malware” od frazy „malicious software”) — oprogramowanie utworzone w celu spowodowania szkód w systemie lub danych, naruszenia prywatności, kradzieży informacji lub bezprawnego wdarcia się do komputerów. Obejmuje wirusy, robaki internetowe, konie trojańskie, niektóre programy śledzące znaki wprowadzane na klawiaturze, oprogramowanie typu „spyware”, bdquo;adware” oraz boty.

DoS

(„odmowa usługi”)

— atak na system komputerowy lub sieć w celu uniemożliwienia działania usług przez zajęcie wszystkich wolnych zasobów komputera lub przepełnienia przepustowości. Atak taki może być również wynikiem działania destrukcyjnego kodu polegającego na zwykłym zamykaniu dostępu do zasobów.

Fałszowanie (ang. „spoofing”) lub przejmowanie (ang. „hijacking”) domen

— manipulowanie systemem nazw domen w celu skojarzenia prawdziwego adresu WWW ze sfałszowaną lub w inny sposób szkodliwą witryną internetową. Technika ta jest używana do przeprowadzania między innymi ataków typu „phishing” polegających na kierowaniu użytkowników do sfałszowanej witryny WWW z mało widocznym ostrzeżeniem lub bez żadnego powiadomienia.

Haker

— określenie potoczne; osoba wykorzystująca umiejętności programistyczne i wiedzę techniczną, aby uzyskiwać nieautoryzowany dostęp do systemów komputerowych w celach destrukcyjnych lub przestępczych. Natomiast środowisko informatyków określa takie osoby mianem „crackerów”, używając terminu „haker” w stosunku do dowolnego szanowanego i zdolnego programisty.

Jeśli po tej porcji informacji, czujecie, że czas rozszerzyć wiedzę, to pełną wersję słowniczka znajdziecie na stronie: Norton

0
Źródło: norton
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.