Seagate Backup Plus STBU500203 500GB – łatwe udostępnianie i backup plików

STBU500203 należy do najnowszej serii 2,5-calowych dysków przenośnych Backup Plus. Smukła, lekka obudowa nośnika wykonana została z dobrej jakości plastiku w kolorze białym. Jego powierzchnia jest matowa, nie pozostają na niej ślady palców. Górna część w kolorze czerwonym jest wykonana ze szczotkowanego aluminium dzięki czemu dysk jest atrakcyjniejszy wizualnie i zyskuje na trwałości. Obudowy dostępne są także w innych wariantach kolorystycznych: czarna, szara i niebieska.

Dyski Backup Plus podobnie jak w poprzedniej serii FreeAgent GoFlex wyposażone są w system zmiennych adapterów USM. Standardowo użytkownik otrzymuje oprócz przenośnego dysku wymienną końcówkę/adapter z interfejsem USB 3.0 oraz wskaźnikiem stanu pracy i biały kabel USB 3.0 z wtyczką typu B. Wymienna końcówka zapewnia możliwość zmiany interfejsu na inny niż oferowany w zestawie, dzięki czemu bez konieczności zakupu kolejnego dysku może on zyskać dodatkową funkcjonalność. Dostępne są obecnie adaptery przystosowane do technologii FireWire800 oraz Thunderbolt, które stosowane są min. w MacBook’ach. Zainstalowanie fabrycznego sterownika NTFS na komputerze Mac umożliwia używanie dysku wymiennie pomiędzy komputerami PC i Mac bez potrzeby formatowania dysku.

Sam dysk przenośny jest łączony z adapterem poprzez złącze SATA, które ze względu na przewidywane częstsze użycie niż w przypadku połączeń wewnątrz komputera, zostało specjalnie wzmocnione. O ile do samej końcówki, w razie potrzeby bez przeszkód można podłączyć wewnętrzny dysk SATA, o tyle szczelina w obudowie jest zbyt wąska by pomieścić wtyczki kabli SATA – zasilającego i sygnałowego.

Innowacją, którą proponuje producent w serii dysków Backup Plus jest oprogramowanie Dashboard. Ułatwia ono proces tworzenia kopii zapasowych danych przechowywanych nie tylko na komputerze lecz również w chmurze oraz sieciach społecznościowych.

Funkcja

Chroń (Protect)

pozwala użytkownikowi na konfigurację planu ochrony cyfrowych treści za pomocą jednego kliknięcia lub według ustalonego harmonogramu, a tworzone kopie plików mogą być przechowywane lokalnie na dysku lub na udostępnionym koncie w chmurze.

Funkcja

Zapisz (Save)

umożliwia kopiowanie treści dodawanych przez użytkownika w sieciach Facebook i Flickr.

Z myślą o aktywnych użytkownikach sieci Facebook, Flickr oraz YouTube w aplikacji Dashborad zamieszczono też funkcję

Udostępnij (Share)

ułatwiają udostępnianie zdjęć i filmów na własnym profilu powyższych portali (można nawet dodawać komentarze).

Wewnątrz obudowy umieszczono dysk Seagate Momentus Spinpoint M8 ST500LM012 HN-M500MBB. Pracuje on z prędkością 5400 obr./min i wyposażony został w bufor pamięci podręcznej o pojemności 8 MB. Pojemność użytkowa dysku po sformatowaniu wynosi 465 GB.

Wydajność dysku Seagate’a podczas kopiowania danych jest na bardzo dobrym poziomie. Średnia prędkość transferu danych w HD Tune Pro podczas odczytu i zapisu wynosiła odpowiednio 84 i 83 MB/s. Maksymalna szybkość zapisu uzyskana w aplikacji ATTO dochodziła do 118 MB/s. Powierzchnia obudowy dysku po dwóch godzinach pracy w trybie odczytu osiągała maksymalnie 41°C. Apetyt na energię nowego nośnika marki Seagate nie jest wysoki. Zużywał on podczas pracy 2,3 W oraz 1,3 W w trybie jałowym. Nieduże jest też maksymalne zużycie podczas rozpędzania dysku – 2,8 W – co gwarantuje poprawne wykrywanie dysku w starszych komputerach z portami USB 2.0, przez HUB USB współdzielony np: z drukarką czy w przypadku użycia dłuższego kabla. Po wykonaniu serii pomiarów głośności w komorze bezechowej stwierdzamy, że STBU500203 został należycie wyciszony. Maksymalny hałas generowany podczas pracy nie przekraczał 25,8 dB (0,6 sona), a w trybie jałowym 22,8 dB (0,3 sona).

Seagate Backup Plus 500GB jest dyskiem godnym polecenia nie tylko osobom stale korzystającym z portali społecznościowych, choć właśnie z myślą o nich został wyposażony w dodatkowe narzędzia. Na pochwałę zasługują staranność wykonania obudowy, jakość użytych materiałów oraz wzornictwo. Jak na dysk magnetyczny pracujący z prędkością 5400 obr./min nośnik oferuje dużą szybkość transferu danych. Jest też cichy i energooszczędny. Dyski serii Backup plus objęte są 2-letnim okresem gwarancji. Cena zważywszy ciekawą funkcjonalność dołączanego do dysku oprogramowania nie jest wygórowana. Za dyski o tej samej pojemności również trzeba zapłacić ponad 300 zł (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Arkadiusz Uriasz

Seagate Backup Plus STBU500203 500GB

PLUSY:

Estetyczny
Wydajny
Wyposażony w przydatne oprogramowanie dodatkowe

MINUSY:
Brak