Seksting – coraz częściej dzieci wysyłają sobie sprośne wiadomości

Dziecko na wakacjach? Uwaga na seksting!

Uwaga na sexing wśród nastolatków

Uwaga na sexing wśród nastolatków

Seksting polega na dzieleniu się zdjęciami lub filmami o charakterze erotycznym z innymi osobami, najczęściej za pośrednictwem Internetu lub smartfonów. Zwykle przesyłane zdjęcia przedstawiają właściciela telefonu lub komputera. O rosnącej wśród polskich nastolatków modzie na seksting donosiły jakiś czas temu krajowe media. Według ekspertów z firmy ESET lato może sprzyjać nasileniu się tego typu zachowań wśród młodych ludzi. Opinię tę podziela Aneta Stremska, doktor socjologii Uniwersytetu Śląskiego i trener katowickiego ośrodka szkoleniowego ACS DAGMA.

W ciągu ostatnich lat, wraz ze zmianami obyczajowości, nastąpił wzrost ekshibicjonizmu emocjonalnego i fizycznego, a lansowany przez media erotyzm obniżył próg wrażliwości młodych ludzi na to co intymne. Przeniesienie zachowań seksualnych do rzeczywistości wirtualnej może, z jednej strony, rozbudzać fantazję i prowokować bezpośrednie kontakty, ale z drugiej strony – może przed nimi chronić, a zatem przed niechcianą ciążą i przed zakażeniem. Realne zagrożenie widzę w anonimowości, jaką daje Internet, co może zachęcać dorosłych o patologicznych skłonnościach seksualnych — mówi

dr

Aneta Stremska.

Wielu nastolatków nie wie lub nie rozumie na jakie niebezpieczeństwa naraża je seksting. Eksperci z firmy ESET wymieniają tylko kilka z nich:

  1. Raz wrzucone do sieci materiały mogą pozostać tam na zawsze.
  2. Nigdy nie można mieć pewności, że nagie zdjęcie przesłane MMS-em do sympatii, nie wycieknie do sieci, gdy relacje z bliską osobą zostaną zerwane.
  3. Kradzież telefonu, w pamięci którego zapisano kontrowersyjne treści, może w najlepszym razie skończyć się wstydem przy odbieraniu zguby. W najgorszym wypadku erotyczne zdjęcia lub filmy mogą posłużyć do szantażu.
  4. Pomyłka w wybieraniu numeru, podczas nadawania wiadomości, może sprawić, że materiał o niecenzuralnej treści trafi do niewłaściwej osoby, np. do babci lub wujka.

Jak uchronić swoje dziecko przed sekstingiem? Eksperci twierdzą, że nic nie zastąpi szczerej i spokojnej rozmowy z pociechą, podczas której jasno przedstawione zostaną wszelkie niebezpieczeństwa związane z wakacjami i z posiadaniem telefonu.

Najważniejsze to uświadomić młodym ludziom konsekwencje udziału w zabawach z wykorzystaniem swojego wizerunku, nie tylko tego erotycznego, ale w ogóle. Warto również uświadomić dziecku, że nie ma ono kontroli nad losami wysłanej korespondencji. Co do samych treści sekstingu, to oczywiście, należy rozmawiać z dziećmi o ich seksualności, ale tu mamy do wykonania znacznie trudniejsze zadanie, bo trzeba by było zacząć od edukowania rodziców — tłumaczydr Aneta Stremska.