Skrzyżowanie Linuksa z Mac OS X? Tak, nazywa się elementary Luna OS

Twórcy Luna OS podjęli się trudnego zadania, które wymaga przepisania większości aplikacji, z których korzysta poprzednia wersja systemu – Jupiter.

Pierwsze buildy niestabilnej wersji Luna OS pojawiły się jeszcze w marcu, jednak ostatnio twórcy znacznie przyspieszyli pokazując coraz lepiej działający system operacyjny. W „składzie” systemu znajduje się mnóstwo aplikacji i rozwiązań, których nie znajdziemy w domyślnych instalacjach Ubuntu, czy Fedory.

Domyślnym klientem poczty jest Geary, menadżerem plików – Pantheon Files. Kalendarz to Maya, jest również Pantheon Terminal. Plank to coś, co użytkownicy OS X znają pod nazwą Dock. Górna część ekranu nazywa się Wingpanel, a panel sterowania – Switch Board. Jest również domyślny edytor tekstu o nazwie Scratch i odtwarzacz muzyki – Noise. Ten jest wprawdzie forkiem gotowej już aplikacji BeatBox, ale twórcy postanowili go nieco przepisać, aby lepiej wpasował się w klimat Luna OS.

Wszyscy zainteresowani przetestowaniem Luna OS powinni udać się pod ten adres. Jednak nie spodziewajcie się ani stabilności, ani też nadmiernej funkcjonalności – twórcy podkreślają, że Luna OS to duży projekt i „pojawi się, gdy będzie gotowy”. Zainteresowanych odsyłamy również na stronę projektu, gdzie można pobrać poprzednią, ale stabilną wersję systemu – Jupiter, który nieco różni się od tego, jak wygląda i co potrafi Luna OS.

Jak wygląda Luna w akcji? W Sieci pojawił się film, który prezentuje system w wersji niestabilnej opublikowanej 15 lipca tego roku.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.