Technologia VoIP z lukami bezpieczeństwa

Technologia VoIP (Voice over IP) znana również pod nazwą telefonii internetowej staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza, że za rozmowy nie trzeba uiszczać dodatkowych rachunków.

Eksperci Norton alarmują, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, jakie czyhają na użytkowników tego rodzaju usług. Linie VoIP są podatne na takie same rodzaje ataków jak połączenia z siecią WWW i pocztą e-mail. Specjaliści ds. zabezpieczeń sądzą, że obecnie hakerzy pracują nad nowymi atakami i zagrożeniami wymierzonymi w system VoIP. Przed rozpoczęciem korzystania z nowej usługi należy pamiętać o następujących potencjalnych lukach w zabezpieczeniach:

• Spam.

Technologia VoIP jest podatna na specjalny rodzaj niepożądanych wiadomości marketingowych zwanych SPIT (Spam over Internet Telephony).

• Zakłócenia.

Ataki sieciowe, takie jak robaki internetowe i wirusy, mogą zakłócić działanie usługi VoIP lub nawet całkowicie ją zablokować.

• Głosowe ataki typu „phishing”

. Zagrożenia te są również nazywane atakami typu „vishing”. Polegają na nawiązaniu kontaktu z ofiarą za pośrednictwem połączenia VoIP i nakłonieniu jej do ujawnienia cennych danych osobowych, takich jak informacje o karcie kredytowej lub koncie bankowym.

• Utrata prywatności.

Większość ruchu VoIP jest nieszyfrowana, co ułatwia przestępcom podsłuchiwanie rozmów.

• Hakerzy.

Przestępcy mogą uzyskać dostęp do usługi VoIP użytkownika w celu nawiązywania połączeń na jego koszt. W niektórych przypadkach informacje o połączeniu są nawet sprzedawane na czarnym rynku. Po przedostaniu się do sieci domowej hakerzy są w stanie ujawnić poufne informacje przechowywane w komputerach.

• Zależność od sieci i zasilania.

Awaria dostępu do Internetu lub sieci energetycznej powoduje brak połączenia VoIP. Stanowi to szczególne ryzyko w przypadku sytuacji awaryjnych, ponieważ uniemożliwia połączenia wychodzące z domowego numeru telefonu. Należy zatem zapewnić stałą dostępność zapasowego, naładowanego telefonu komórkowego.

W świetle powyższych zagrożeń eksperci Norton opracowali kilka prostych porad, stosowanie których pozwoli zachować bezpieczeństwo podczas rozmów za pośrednictwem Internetu:

• Zabezpieczenie urządzeń.

Wybierz akcesoria VoIP zgodne z aktualnymi standardami zabezpieczeń sieci bezprzewodowej, takimi jak Wi-Fi Protected Access (WPA), WPA2 oraz IEEE 802.11i. Unikaj korzystania z metody WEP (Wired Equivalent Privacy) — jest to starsza, mniej bezpieczna technologia.

• Uwierzytelnianie i szyfrowanie.

Włącz wszystkie funkcje uwierzytelniania i szyfrowania dostępne w systemie VoIP. Uniemożliwi to dostęp do sieci niepożądanym osobom i zapewni prywatność połączeń. Urządzenia zgodne ze standardami WPA, WPA2 oraz IEEE 802.11i obsługują zaawansowane technologie szyfrowania i uwierzytelniania.

• Zapora ogniowa VoIP.

Używaj zapory ogniowej opracowanej z myślą o ruchu VoIP. Rozwiązanie tego rodzaju identyfikuje nietypowe wzorce połączeń i monitoruje objawy ataków.

• Dwa połączenia.

Jeśli jest to uzasadnione ekonomicznie i techniczne, warto korzystać z oddzielnego łącza internetowego do obsługi linii VoIP, dzięki czemu wirusy lub ataki na sieć transmisji danych nie wpłyną na działanie telefonu.

• Zaktualizowany program antywirusowy.

Używaj aktualnych rozwiązań antywirusowych i antyspamowych.

• Wiedza.

Znajomość technik używanych przez przestępców i monitorowanie nietypowej aktywności linii VoIP to skuteczne sposoby zabezpieczenia się przed zagrożeniami.

0
Źródło: norton
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.