Zapanuj nad swoimi wydatkami

Zapanowanie nad własnymi finansami może być trudne. Codzienne wydatki wydają się nieco wirtualne, aż do czasu gdy pod koniec miesiąca sprawdzasz stan konta. Jednak nawet wtedy, trudno jest szczegółowo przejrzeć wszystkie transakcje i zorientować się, na co wydaliśmy nasze pieniądze. Kawa przed pracą, obiad ze znajomymi i wyjście do kina, po prostu gubią się wśród innych pozycji. Jeśli nie widzisz całościowego obrazu swoich finansów, trudno jest stwierdzić, co tak naprawdę najmocniej obciąża Twój budżet i gdzie rozchodzą się Twoje pieniądze.
Źródło: Materiał partnera / Społeczność ING
Źródło: Materiał partnera / Społeczność ING

Idealnie byłoby gdyby ktoś za nas pogrupował wszystkie wydatki i powiedział nam np. ile wydajemy na jedzenie, ubrania, a ile na samochód. Czy taki osobisty „księgowy” to tylko nierealne marzenie? Niezupełnie. Nowa, osobista bankowość Moje ING pozwala łatwo i szybko uporządkować Twój budżet. Wszystkie wydatki są automatycznie kategoryzowane, dzięki temu z łatwością zobaczysz ile i na co wydajesz. „Analizę wydatków”, bo o niej mowa znajdziesz w menu „Zarządzaj finansami”, w górnej części strony głównej. Możesz też od razu po zalogowaniu przejść do sekcji „Miesiąc” i zobaczyć graficzne przedstawienie swoich wydatków.

Źródło: wersja demo aplikacji Moje ING
Źródło: wersja demo aplikacji Moje ING

Transakcje podzielone są 12 kategorii, np. dom i rachunki czy zdrowie i uroda. Dzięki temu, że dane pokazane są na przejrzystych wykresach, od razu zauważysz, jak dużo kosztuje Cię utrzymanie domu, samochodu czy edukacja. Chcesz sprawdzić swoje wydatki w okresie kwartalnym lub rocznym? Nic prostszego, możesz wybrać do analizy dowolny okres od początku 2015 roku. Pod wykresem prześledzisz historię wszystkich transakcji zrealizowanych w wybranym okresie, również tych które nie są analizowane jako wydatki. Możesz także wybrać konkretną kategorię i sprawdzić związane z nią płatności.

Źródło: wersja demo aplikacji Moje ING
Źródło: wersja demo aplikacji Moje ING

Co jeśli, zauważysz, że jakaś transakcjazostała przypisana do niewłaściwej grupy?

Żaden problem – kliknij na nią na liście poniżej wykresu. W szczegółach transakcji znajdziesz link „Zmień kategorię”, gdzie możesz przypisać ją do nowej grupy wydatków.

Masz także możliwość podziału jednej kategorii na kilka. Przyda się na pewno przy podziale rachunku za zakupy zrobione w supermarkecie. Wystarczy skorzystać z linku „Podziel kategorię”, a następnie wybrać odpowiednią grupę wydatków i wpisać kwotę, która ma być do niej przypisana w analizie.

Jeśli chcesz, możesz też w ogóle zrezygnować z analizowania niektórych wydatków, wybierając przy zmianie kategorii opcję „Nie analizuj”.

Źródło: wersja demo aplikacji Moje ING
Źródło: wersja demo aplikacji Moje ING

Źródło: wersja demo aplikacji Moje ING

Zawsze możesz sprawdzić informacje o swoich wydatkach na głównej stronie systemu Moje ING. Ich zestawianie zostało przedstawione w formie tzw. „kwiatka”. Po kliknięciu w każdy z „płatków” zobaczysz wydatki w ramach konkretnej kategorii. To świetny sposób, na szybkie rozeznanie w najważniejszych kosztach. Staraj się regularnie tam zaglądać. Dzięki temu będziesz wiedział, z których zakupów możesz zrezygnować, by poprawić stan konta i oszczędności.

Jeśli chcesz zestawić swoje przychody i wydatki, z łatwością zrobisz to przechodząc do sekcji „Rok”, która znajduje się na stronie głównej systemu. Informacje te są zaprezentowane w postaci prostego wykresu słupkowego. Pokazuje on przychody i wydatki z Twojego konta na przestrzeni roku. Podobnie jak „Analiza wydatków”, jest to opcja automatyczna i nie musisz się martwić o jej konfigurowanie.

Analiza wydatków

” w Moim ING jest najprostszym sposobem na to, by skutecznie kontrolować swoje wydatki. Jeśli będziesz zaglądał do tej sekcji regularnie, dowiesz się ile i na co przeznaczasz najwięcej. To kolejny krok w stronę lepszego zarządzania własnymi finansami i świadomego wydawania.

Źródło: Społeczność ING
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.